Çayırpınar, Reşadiye

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Çayırpınar Köyü
Tokat
Tokat
Ülke Türkiye Türkiye
İl Tokat
İlçe Reşadiye
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus
 (2007)
 • Toplam 125
Zaman dilimi UTC+03.00 (TRS)
İl alan kodu 0356
Posta kodu 60700
Resmî site
Cayirpinar.Org

Çayırpınar Köyü, Tokat ilinin Reşadiye ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Reşadiye ilçe merkezinin batısında, ilçeye uzaklığı 6 km mesafede Niksar yolu üzerinde yer alır. Daha sonra şimdiki Tilemse Köyü’ne taşınmıştır. 1960 yılına kadar bir olan muhtarlık, 1960 yılında muhtarlık ve köy ikiye bölünerek TİLEMSE ve MERA muhtarlığı adıyla anılmaya başlamıştır.

1967 yılında MERA muhtarlığı, o zamanki kaymakamın girisimiyle devlet tarafından inşa edilen konutlara yerleştirilmiştir. Yeni yerlesim yeri tepenin üzerinde olduğu ve Kelkit Irmağı'nın kenarında olması nedeniyle adayı andırmakta olup halk arasında ADATEPE denilmektedir.

1981 yılında iki köyün adı da değiştirilmiştir. MERA Köyü, ÇAYIRPINAR Köyü olarak, TİLEMSE Köyü de YOLYAKA Köyü olarak değiştirilmiştir.

1998 yılına kadar muhtarlıklar ayrı iken, köylerin aşırı göç vermesi nedeniye yeniden ÇAYIRPINAR Köyü muhtarlığı altında birleşme gerçekleşmiştir. Köyümüze bağlı mahalleler şunlardır: BÜK, GÖLAYAĞI, MERA, YOLYAKA (TİLEMSE) ve ADATEPE olmak üzere 5 mahalleden oluşmaktadır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy Türk gelenek ve göreneklerine uygun bir köy olup bayramlarda düğünlerde ve cenazelerde birlik ve beraberlik içinde hareket ederler yardımlaşma ve dayanışma derneği kurarak bu gelenekleri devam ettiriyorlar

Köy geleneksel yemekleride şunlardır; hamur işi olarak: bişi, çökelikli,külleme çörek, yağlama, işkefe börek,

yemeklerden; pancar herlesi,gatuklu aş,kabak aşı,üzümlü aş,erişte,kesme makarna,sütlü aş, geleneksel yemeklerdir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Çayırpınar Köyü, Tokat iline 85 km, Reşadiye ilçesine 6 km uzaklıktadır. Doğusunda Reşadiye ve Soğukpınar, güneyinde yemişen, cemel, sazak batıda saraykışla kuzeyde; tinyaba büşürüm kuzey doğusunda; meğdün karataş bulunmaktadır sınırları içerisinde sönmüş bir volkanik yanrdağ olan hasan dağı mevcuttur bitki örtüsü makidir ormanları çam ve meşeden oluşmaktadır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 125
2000 158
1997 129

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]