Çambalı, Reşadiye

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Çambalı
Ülke Türkiye Türkiye
İl Tokat
İlçe Reşadiye
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 98
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0356
Posta kodu 60700

Çambalı, Tokat ilinin Reşadiye ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün eski adı Ferekse olup Osmanlı'dan önce Rumlardan kalma olduğu bilinmektedir. Köyün bazı mevki ve arazi isimleri de buna işaret etmektedir. Mesela "Kilisenin üstü" "Babıyanoluğu" "Vados" gibi tarlaların bulunduğu yerlere verilen isimler şu anda kullanılmaktadır. Köyde tahıl tarımı ve hayvancılık asıl geçim kaynağı olarak yapılmaktaydı. 20.yy son çeyreğinde köyden büyükşehirlere göç sonucu bu verimli topraklar köylünün meyve ve sebze üretimi için kullanılan dönemlik bahçeleri haline dönüşmüştür.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

En meşhur yemekleri sarma, bat, pağaç olarak bilinir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Tokat'a 90 km, Reşadiye'ye 10 km uzaklıktadır. Arazi yapısı engebeli olup, sulama suyu kıt olduğundan sulu tarım yapılamamaktadır.

Çambalı Köyü'ne ait biri Kirazalanı ve diğeri Keti yayla olmak üzere 2 yayla vardır. Kirazalanı, köyün kuzey doğusunda yer alan çam ormanı içinde açıklık bir alandır. Bu yaylada her yıl yaz aylarında geleneksel hale gelmiş olan festival yapılmakta köyden ve civar köylerden yoğun katılımlar olmakta, eğlence ve piknik aktiviteleri gerçekleştirilmektedir. Keti yaylasına ise köy halkından hayvancılıkla uğraşanlar göçmekte, yaz aylarının kurak dönemlerinde hayvanlarını yeşil, soğuk suların ve daha temiz bir doğanın içine götürmektedirler.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Coğrafi konum olarak Karadeniz bölgesinin güneyinde bulunması nedeniyle ne Karadeniz ne de orta Anadolu iklimine benzerlik göstermez. Kışlar yağışlı, yazlar ise kurak geçer.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Sürekli göç vermesi nedeniyle nüfus sayısı her geçen yıl düşmekte, yaş ortalaması da buna paralel olarak yükselmektedir.

Nüfus dağılımı yıllara göre şöyledir:

1990 150 kişi
1997 100 kişi
2007 75 kişi
2016 35 kişi

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Yakın zamanda ise köyün güneyinde mermer madeni çıkartılmaya başlanmıştır. Köyde bulunan okul ve sağlık ocağı yıllık olarak kiraya verilip muhtar ve azalarına ek gelir sağlamaktadır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy okulu bir dönem kullanılmış ancak köyün aşırı göç vermesi ve taşımalı sisteme geçilmesinden dolayı kullanılmaz hale gelen okul binası köy tüzel kişiliğine devredilmiş, dernek tarafından tadilatı yaptırılarak sosyal amaçlı hizmete sunulmuştur. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır. Ayrıca yakın zamanda kısmen de olsa sulama suyu şebekesi yapılmıştır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup ana arter üzerinde olması nedeniyle ulaşım kolaydır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

http://www.yerelnet.org.tr/koyler/koy.php?koyid=261410