Code Geass: Lelouch of the Rebellion R2

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Code Geass: Lelouch of the Rebellion R2
Code Geass R2
TürAksiyon, Askeri, Bilim kurgu, Dram, Mecha
TV anime
Yönetmen Gorō Taniguçi
Stüdyo Sunrise
Kanal Japonya MBS, TBS, Animax
Gösterim 6 Nisan 200828 Eylül 2008
Bölüm sayısı 25
Ayrıca bakınız:

Wikipe-tan face.svgAnime ve manga (tartışma · geçmiş · izle)

Code Geass: Lelouch of the Rebellion R2 (コードギアス 反逆のルルーシュR2, Kōdo Giasu: Hangyaku no Rurūşu R2), Code Geass: Lelouch of the Rebellion anime serisinin devamı niteliğinde olan ikinci sezonudur. İçirō Ōkouçi'nin yazdığı ve Gorō Taniguçi'nin yönettiği serinin çizimlerini dört bayandan oluşan mangaka grubu CLAMP üstlenmiştir.

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]

Zero önderliğindeki Kara Şövalyeler birliğinin yürüttüğü Siyah İsyan'ın başarısızlığa uğramasından sonra Alan 11, Britanya İmparatoru tarafından Yardıma Muhtaç Topraklar statüsüne indirilir. Bunun sonucunda Britanya İmparatorluğu Alan 11 üzerindeki baskısını arttırarak daha katı ve baskıcı kurallar koymaya başlar. Ayrıca Kara Şövalyeler birliğinin birkaç üyesini tutuklayıp faaliyetlerine son verir. Bunun dışında Britanya İmparatorluğu dünyanın iki önemli süper gücü ile de gerilimler yaşamaktadır. Biri uzun yıllardır savaş içinde oldukları E.U., diğeri ise Alan 11'i savaşmadan ele geçirmeyi isteyen Çin Federasyonu.

Karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Lelouch Lamperouge (ルルーシュ・ランペルージ, Rurūşu Ranperūji, Seiyū: Jun Fukuyama)
Serinin başkahramanıdır. Mistik Geass gücüne sahip olan Lelouch, Zero gizli kimliğini altında Kara Şövalyeler birliğini yöneterek Britanya İmparatoru olan babasının yönettiği Britanya İmparatorluğu'na karşı savaşmaktadır. Kardeşi Nunnally'nin huzur içinde yaşayacağı yeni bir dünya yaratmayı amaçlayan Lelouch ayrıca annesi olan İmparatoriçe Marianne'i kimin öldürdüğünü ve öldürülmesindeki sebeplerin ne olduğunu bulmaya çalışmaktadır. İkinci sezonun ilk bölümünde hiçbir şey hatırlamadığını gördüğümüz Lelouch, bu bölümün sonunda C.C.'nin yardımıyla hafızasına yeniden kavuşuyor.
Suzaku Kururugi (枢木 スザク, Kururugi Suzaku, Seiyū: Takahiro Sakurai)
Lelouch'un çocukluk arkadaşı ve Japonya'nın son başbakanının oğludur. İlk sezonun sonunda Lelouch'un Zero olduğunu öğrenen Suzaku onu Britanya İmparatoruna götürür, böylece imparator tarafından Yuvarlak Masa Şövalyeliği seviyesine yükseltilir. Yuvarlak Masa Şövalyeleri bizzat imparatordan emir almaktadırlar. Suzaku bu birliğin 7. seviye şövalyesi ve özel haberci birliğinin başıdır. İmparatorluğun otoritesinin güçlenmesi için çalışan Suzaku, özel üretim olan ve henüz gelişim aşamasındaki 7. nesil şövalye robotu Lancelot'un pilotudur.
C.C. (シー・ツー, Şī Tsū, Seiyū: Yukana)
En büyük dileğini gerçekleştirmesi karşılığında Lelouch'a Geass gücünü veren, gizemli yeşil saçlı karakterdir. Zero'nun yokluğu sırasında Kara Şövalyeler birliğini yöneten C.C.'nun asıl kimliği ve nereden geldiği bilinmemektedir. Bilinen tek şey ölümcül darbeler almasına rağmen çok hızlı bir şekilde iyileşmesidir. Serinin ilk sezonunda karşımıza çıkan ve C.C. sayesinde zihin okuma Geass gücüne sahip olan Mao, C.C.'yu parçalara ayırıp valizine doldurmayı planlasa da Zero tarafından son anda etkisiz hale getirilmiştir.
Rolo Lamperouge (ロロ・ランペルージ, Roro Ranperūji, Seiyū: Takahiro Mizuşima)
Lelouch'un sahte kardeşidir. Abisiyle birlikte Ashford Akademisi'ne gitmektedir. En değer verdiği şey, Lelouch'un ona doğum gününde verdiği madalyondur.
Li Xingke (黎 星刻, Seiyū: Hikaru Midorikawa)
Çin Federasyonu'nun üyesidir. Alt sınıf Çinli bir memurun oğlu olan Li, kendi çabalarıyla Çin Federe Devleti'nin özel kuvvetlerine kadar yükselmiştir. Çin'in değişmesi gerektiğine inanan Li, Çin Federasyonu tarafından Alan 11'e konsolos olarak gönderilen Gaohai'nin korumalığını yapmaktadır. Gaohai, Kara Şövalyeler birliği ile sıcak temas halinde bulunurken ona eşlik etmektedir. Ayrıca Li'nin Lelouch kadar zeki ve Suzaku kadar güçlü olduğu bilinmektedir.
Nunnally Lamperouge (ナナリー・ランペルージ, Nanarī Ranperūji, Seiyū: Kaori Nazuka)
Lelouch'un kızkardeşi olan Nunnaly annesinin vahşice katledildiği sırada bacaklarına isabet eden kurşunlar yüzünden tekerlekli sandelyeye mahkûm kalmıştır. Bunun yanında gördükleri yüzünden geçirdiği psikolojik travmaya bağlı olarak gözleri görmemektedir. Lelocuh'un Britanya İmparatorluğu'nu yenip yeni bir dünya yaratmadaki asıl sebebi kızkardeşi Nunnaly'dir.
Kallen Stadtfeld (カレン・シュタットフェルト, Karen Şutattoferuto, Seiyū: Ami Koşimizu)
Fahri Britanyalı bir Onbir olan Kallen, Kara Şövalyeler birliğinin üyesi ve Guren Nishiki şövalye robotunun pilotudur. Kallen ikinci sezonda karşımıza ilk olarak Shinjuku gettosunda bulunan Babil Kulesi'nde bir hizmetçi olarak çıkmaktadır. Burada Lelouch ile buluşmayı amaçlayan Kallen, onun hafızasını geri kazanmasında yardımcı olmaktadır.
Zino Weinberg (ジノ・ヴァインベルグ, Jino Vainberugu, Seiyū: Sōiçirō Hoşi)
Yuvarlak Masa Şövalyeleri'nin üçüncü derece üyesidir. Pozitif düşünceli ve arkadaş canlısı olan Zino asil bir Britanya ailesinin üyesi ve birinci sınıf bir pilottur.
Anya Earlstreim (アーニャ・アールストレイム, Ānya Ārusutoreimu, Seiyū: Yūko Gotō)
Yuvarlak Masa Şövalyeleri'nin altıncı derece üyesidir. Sessiz ve içine kapanık bir kişiliğe sahip olan Anya karanlık bir geçmişe sahiptir. Sürekli fotoğraf çektiği bir kameralı telefonu olan Anya'nın ayrıca düzenli olarak güncellediği hatırlanmak için oluşturduğu bir de bloğu vardır. Kendisiyle aynı yaşlarda olan Suzaku ve Zino ile arkadaşlık yapan Anya'nın sol kolunda Britanya İmparatoru tarafından verilen bir dövmesi bulunmaktadır.

Müzikler[değiştir | kaynağı değiştir]

Açılış şarkısı "02" ve kapanış şarkısı "Şiawase Neiro" Okinawa-merkezli alternatif rock grubu Orange Range tarafından seslendirilmiştir. Ayrıca kapanış şarkısı CLAM'ın çizimleriyle renklendirilmiştir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]