Mai-HiME

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Mai-HiME
Mai-HiME logosu
舞-HiME
(Mai-HiME)
TürFantezi, macera, mahō shōjo[1]
Anime televizyon dizisi
YönetmenMasakazu Obara
YapımcıHisanori Kunisaki
Naotake Furusato
SenaristHiroyuki Yoshino
MüzikYuki Kajiura
StüdyoSunrise
Lisans
KanalTV Tokyo
Yayın tarihi 30 Eylül 2004 31 Mart 2005
Bölüm sayısı26
Manga
YazarNoboru Kimura
ÇizerKenetsu Satō
YayımcıAkita Shoten
Diğer yayımcı
DergiWeekly Shōnen Champion
DemografikShōnen
Yayın tarihi11 Kasım 20047 Temmuz 2005
Cilt sayısı5
Light novel
Mai-HiME Destiny
YazarHideaki Ibuki
ÇizerSankichi Meguro
YayımcıHobby Japan
BaskıNovel JAPAN
Charano!
DemografikSeinen
Yayın tarihi28 Mart 200729 Mart 2008
Cilt sayısı2
Orijinal video animasyonu
Mai-HiME: Kuroi no Mai/Saigo no Bansan
YönetmenSeiji Kishi
StüdyoSunrise
Yayın tarihi27 Ocak 2010
Yayın süresi4 dakika
Manga
My-HiME EXA
YayımcıASCII Media Works
DergiDengeki Daioh
DemografikShōnen
Yayın tarihi2010 – güncel
İlgili eserler

Mai-HiME (Japonca舞-HiME), Sunrise tarafından hazırlanan 2004 yapımı bir anime serisidir. Seri, Eylül 2004-Mart 2005 tarihleri arasında yayınlandı. Serinin hikâyesi, Fuka Akademisi'nde gizli bir amaç için toplanan ve fotonları gerçekleştirme kapasitesine sahip kızlar olan HiME'lerin hayatlarına odaklanmaktadır.

Anime serisine ek olarak alternatif bir hikâyeye sahip manga serisi, Mai-Otome adlı bir yan hikâye, Mai-HiME: Unmei no Keitōju adlı bir PlayStation 2 oyunu, Mai-HiME Bakuretsu! Fuuka Gakuen Gekitoushi?! adlı bir PlayStation Portable oyunu, Mai-HiME Destiny adlı bir light novel ile Mai-HiME EXA adlı ikinci bir manga serisi bulunmaktadır.[2]

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Mai Tokiha, ailesinin ölümünden sonra hasta olan erkek kardeşinin sorumluluğu ile birlikte yaşam mücadelesi veren lise öğrencisi genç bir kızdır. Derslerinde oldukça çok başarılı olan Mai, Fuka Akademisi'nden burs kazanır. Ancak Fuka Akademisi'nin verdiği burs, yalnızca derslerinde başarılı olduğu için değildir. Akademi, HIME (Highly-Advanced Materialising Equipment) adı verilen özel güçlere sahip genç kızların toplandığı bir kurumdur. Kendisindeki bu güçten haberi olmayan Mai'nin hayatı, Fuka Akademisi'ne doğru yaptığı yolculuk sırasında Mikoto ve Natsuki ile karşılaşmasıyla birlikte tamamen değişir ve bundan sonra artık bir HIME olarak yaşamaya alışması ve güçlerini sevdiklerini korumak için kullanmayı öğrenmesi gerekmektedir. Gerçekte kimi sevdiğini anlaması ise çok uzun zamanını alacaktır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Loo, Egan (2 Haziran 2008). "New My-Hime Project Begun in Japan". Anime News Network. 2 Haziran 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  2. ^ "舞-HiME・舞-乙HiMEシリーズ公式HP". www.my-zhime.net. 11 Ekim 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Nisan 2019. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]