Kaiketsu Zorori

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaiketsu Zorori (か い け つ ゾ ロ ロ, "İnanılmaz Zorori"), Yutaka Hara tarafından oluşturulan ve Poplar Publishing tarafından yayınlanan popüler bir Japon çocuk kitabı serisidir. Orijinal kitaplar da bir OVA, animasyonlu uzun metrajlı filmler, anime ve çizgi roman haline getirildi. Hepsinin başlığında "Zorori" var. Türkiye'de dizi Disney Channel'da yayınlandı.

Özet[değiştir | kaynağı değiştir]

Antropomorfik hayvanların yaşadığı paralel bir dünyada (Dünya'nın Japonya versiyonunda), öykü, kahramanı, Zorori adındaki bir tilki ve onun ikiz haydut haydut çırakları Ishishi ve Noshishi'yi yerden bir yere seyahat ederken izler. Dizinin ilk sayısı 1987'de çıkmıştı: Kaiketsu Zorori no Doragon Taiji (“İnanılmaz Hayvanat Bahçesi”, “Dragon Slayer”), yılda iki konu hakkında yayınladı ve Aralık 2011 itibarıyla 50 sayı kaydetti. 1 Ocak 2004'ten 28 Ocak 2007'ye kadar bir anime dizisine uyarlandı. Hong Kong, 4 Ocak 2010'da Red Angel Media'nın Cartoon Network Filipinler'de yayınladığı İngilizce dublajlı versiyonunu üretti. Duba, Russell Wait'in seslerini başlık olarak kullandı. Karakter, Candice Moore, Muriel Hofmann, Michael Pizzuto ve Jack Murphy.

Zorori, Shiho Mitsushima tarafından yazılan Hōrensō Man (ほ う れ ん そ う う う う ン, "Spinach Man") dizisi için bir kötüydü ve Hōrensō Man sona erdiğinde, Shiho Mitsushima bunu bağımsız bir dönüş yapma gereğini anladı. Her iki dizinin ortak olarak paylaştığı şey, Hōrensō Man no Yūreijō (“Ispanak Adamı ve Haunted Castle”) 'nin (Ispanak Adamı ve Perili Şato) sona ermesiydi (Zorori'yi bir kaleye giden bir yolculuğa çıkarıyor). Kaiketsu Zorori no Doragon Taiji ve Zorori'nin aspirasyonu, "Zorori Castle Part 2" (H 1rensō Man no Yūreijō'deki Zorori Kalesi'nden geldi). Bir başka kısım ise, tekrarlanan karakterlerden (Zorori Mama ve Yōkai Gakkō no Sensei ve bir dereceye kadar Sumire ve Bokushi Robo'nun ilk çıkışları) önemsiz bir görünüme sahip olmayan bir şey verilmemişti. Bununla birlikte, Zoriri serisinin tadını çıkarabilmek için Hōrensō Man serisinin arka plan hikâyesini bilmek gerekli değildir.

Açık desenleri ve çizgileri kullanarak, karakterler resim kitaplarından çok çizgi romanlara benzeyen konuşma balonları kullanarak konuşurlardı. Metin ve kelimeler, herhangi bir yardıma ihtiyaç duymadan tek başına okunabilmesi için daha düşük dereceli sözcükler kullanarak, herhangi bir zor Kanji kullanmaz. Ayrıca, aşırı puntolara da sahiptir ve bunun nedeni, pun'ların ilkokul öğrencilerine kullanımda bir patlama olduğunu göstermiştir. İyi okunan bir ilkokul “çocuk kitabı” olarak adlandırılsa da, bazen PTA'daki ebeveynlerin ve velilerin bu konuda özür dilemelerini gerektiren bir dizi osuruk, gevezelik ve kaba kelimeler vardır. (Unutmayın, bu bir komedi dizisi) Ne zaman Zorori çaresiz bir durumda ve onun ölümüne varacak gibi görünüyorsa, korkunç bir şiddete bağlı olarak bir sonraki sayfayı atlamayı öneren sahte bir bildirim yayınlanıyor (Elbette bu bir şaka. Bir sonraki sayfada sadece kendi çıkmazı için bir çıkış yolu buluyor.

Yayın sırasında, Zorori Ligi (ゾ ロ リ ー ー ー グ ro ro ro ro ro ro ro ro ro St St and and and) ve Stupid Canavar (Pokémon'da bir oyun) (özellikle Japonca komedyenler arasında Japonca şakaların kullanımı için çok popüler komedilerdi).

Dahası, tilki için İspanyolca kelimesi "zorro" ve yazar Kaiketsu Zorori'nin Zorro'ya benzemesiydi.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]