Gin Tama

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Gin Tama (銀魂, Gintama, Türkçe: "Gümüş Ruh"), Haftalık Shonen Jump adlı bir manga dergisinde yayımlanan Hideaki Sorachi tarafından yazılan bir manga ve ayrıca da bir animedir. Edo'da yaşayan Sakata Gintoki, Shimura Shinpachi ve Kagura'nın komedi ve aksiyon içeren yaşamını anlatıyor. Bir samuray olan Gintoki, Shinpachi'yi, gezegenlerini ele geçiren amantolardan kurtarmıştır. Babasının dojosunu yaşatmak isteyen Shinpachi Gintoki ile beraber Yorozuya′da çalışmaya başlar. Daha sonra en güçlü klan olan yato klanından Kagura ile tanışırlar ve Yorozuya'yı oluştururlar. Gintoki başıboş sıradan bir insanmış gibi bir görüntüye sahiptir, bu yüzden birçok düşmanın alayına maruz kalır. Gintoki Amantoların işkalinde onlar ile savaşmıştır arkadaşlarının ona verdiği isim ise Beyaz Şeytan'dır.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Edo döneminin sonlarıdır. Dünya ve Amanto adı verilen uzaylılar arasında bir savaş patlak vermiştir. Savaş sırasında pek çok samuray hayatlarını kaybetmiş ve savaşı Amanto'lar kazanmıştır. Hükûmet artık Amanto'ların kontrolü altındadır ve Edo'yu (eski Tokyo) istedikleri gibi yönetmektedirler. Ayrıca hükûmet kılıç kullanımını da yasaklamıştır. Böylelikle artık samuraylara ihtiyaç yoktur.

Sakata Gintoki, bu dönemde yaşayan eski bir samuraydır. Kagura adındaki Yato klanından bir kıza,Shinpachi adındaki gözlüklü bir çocukla ve Sadaharu adındaki kocaman köpekleri ile birlikte, Yorozuya adında bir dükkân işletmektedir. Yorozuyada her türlü işi ücret karşılışında yapıp kiralarını ödemeye çalışırlar. Bu grubun başına gelen bazen komik, bazen hüzünlü ve bazen de macera ve aksiyon dolu olayları ele alır. Bazen de Gintokinin eski savaş yoldaşlarından olan ve 'Kihetai' denen bir terör örgütünün lideri olan Takasugi ile mücadele ederler. Olaylar geliştikçe Amantolar arkasındaki gerçek önyüze çıkmaya başlayacak ve örgütler arası savaşlar çıkacaktır.