İçeriğe atla

Seiyū

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kappei Yamaguchi, Mesa, Arizona'daki Mesa Kongre Merkezi'ndeki 2016 Taiyou Con'da katılımcılarla konuşurken. Lütfen Gage'e atfedin

Bir seiyū (声優, seiyuu) Japon seslendirme sanatçısıdır.

Seiyū, radyo, televizyon ve filmlerde görev alır; Japonca olmayan filmler için seslendirme yapar; öykülemeyi sağlar; anime ve video oyunlarının karakter oyuncuları olarak çalışır. Geleneksel olarak, İngilizce konuşan hayranları arasında, bir Japon oyuncuya veya "seslendirme sanatçısı"na hitaben "seiyū" kelimesi kullanılır. Günümüzde Japonya, dünyanın animasyon serilerinin %70'ini üretmektedir.[1] Japonya'daki animasyon endüstrisi çok verimli olduğu için seiyūlar ulusal seviyede ün kazanabilmekte ve tüm gün seslendirme yaparak kariyer edinebilmektedirler. Seiyuular, meslek yaşamlarında, diğer ülkelerdeki karakter oyuncularından daha çok görev alır. Ayrıca Japonya'nın, bu meslek yolunu destekleyen enstitüleri vardır. Yaklaşık 130 seiyuu okulu[2] ve yetenekli kimselerin ya da özel bir yayın şirketi için çalışan seslendirme sanatçılarının toplulukları bulunmaktadır.

Seiyuular arasından sıklıkla, müzikle uğraşanlar, gerçek uyarlama filmlerde ve televizyonda rol alanlar çıkmaktadır. Özellikle o sanatçının sesini duymak için gösterileri izleyecek olan kendi beğenenlerini ve hayranlarını da çoğunlukla etkilemektedirler. Popüler seiyuuların, özellikle Kikuko İnoue, Megumi Hayaşibara ve Aya Hisakawa gibi bayan seiyuuların kendilerine adanmış, tüm dünyadan üyeleri bulunan hayran kulüpleri vardır.

"CV" ("character voice"), Japonca yayınlarda, yukarısında listelenen rollerden birinin "karakter sesini" belirtmek için kullanılan bir gösterimdir. Bu terim ilk kez, 1980'lerin anime dergileri Animec ve Newtype 'ta kullanılmıştır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "What's Right with Japan". 3 Nisan 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Aralık 2007. 
  2. ^ Terumitsu Otsu ve Mary Kennard (27 Nisan 2002). "The art of voice acting". The Daily Yomiuri. s. 11.