InuYasha

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
InuYasha
戦国お伽草子–犬夜叉
(Sengoku Otogizōshi Inuyasha)
TürMacera, fantezi,[1] romantizm[2]
Manga
Yazar Rumiko Takahashi
Demografik Shōnen
Yayımcı Shogakukan
Yayımlandığı dergiler Weekly Shōnen Sunday
Yayın tarihi 13 Kasım 199618 Haziran 2008
Cilt sayısı 56
TV anime
Yönetmen Masashi Ikeda (1-44)
Yasunao Aoki (45-167)
Müzik Kaoru Wada
Stüdyo Sunrise
Kanal NNS (ytv)
Gösterim 16 Ekim 2000-13 Eylül 2004
Bölüm sayısı 167
TV anime InuYasha: The Final Act
Yönetmen Yasunao Aoki
Müzik Kaoru Wada
Stüdyo Sunrise
Kanal NNS (ytv)
Gösterim 3 Ekim 2009-29 Mart 2010
Bölüm sayısı 26
Film serisi

InuYasha (Japonca戦国お伽草子ー犬夜叉 Sengoku Otogizōshi Inuyasha), Rumiko Takahashi tarafından yazılan bir manga serisidir. Seri, Kasım 1996-Haziran 2008 tarihleri arasında Shogakukan'ın Weekly Shōnen Sunday dergisinde 56 tankōbon cilt halinde yayınlandı.

Sunrise tarafından hazırlanan bir anime uyarlaması, Ekim 2000-Eylül 2004 tarihleri arasında yayınlandı. InuYasha: The Final Act adlı manga serisinin geri kalanını kapsaya ikinci sezonu ise Ekim 2009-Mart 2010 tarihleri arasında yayınlandı. Ek olarak dört anime film uyarlaması film ve bir orijinal video animasyonu da yayınlandı. Bunun dışında çeşitli video oyunları ve bir adet light novelde bulunmaktadır.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Kagome Higurashi, Tokyo'da ailesine ait bir tapınakta annesi, erkek kardeşi, dedesi ve kedisiyle birlikte yaşayan lise öğrencisi bir kızdır. Bir gün tapınakta kedisini kurtarmak isterken bulduğu bir kuyuda bir yaratık tarafından aşağı çekilmesi sonucunda kendisini eski Japonya'da Sengoku döneminde bulur.

Kendisinin nerede olduğunu anlayamayan Kagome ormanda dolanırken, bir ağaca oklarla tutturulmuş olan yarı köpek demon (yōkai) olan InuYasha'yı bulur. Bu sırada, Kagome'yi gören etraftaki köyün halkı kendisini yaşlı rahibelere götürür. Kaede adındaki bir yaşlı rahibe, Kagome'yi görünce onun kız kardeşi Kikyo'nun reankarnasyonu olduğunu anlar ve kendisine InuYasha ve Kikyo'yu anlatır.

Kagome, kendisine anlatılanları dinledikten sonra Inuyasha'nın yanına gider. Bu esnada, kuyudan kendisini aşağı çeken yaratık ortaya çıkar ve kendisine saldırır. Shikon no Tama (四魂の玉, "Dört Ruhun Mücevheri") adı verilen bir kolyenin peşinde olan bu yaratıktan kendisini kurtarması için Kagome, InuYasha'yı serbest bırakır. Ancak Inuyasha'da kolyenin peşindedir. InuYasha, yaratığı öldürdükten sonra Kogome'ye de saldırsa da Kaede'nin yardımıyla InuYasha'yı sakinleştirir. Bununla birlikte Shikon no Tama'nın peşinde bir çok kişi vardır. Üstelik, bir de Shikon no Tama'nın parçaları tüm ülkeye dağılmıştır. Bunun üzerine Kagome, InuYasha ve dostları kolyenin tüm parçalarını kötü ellere düşmeden önce toplamaya çalışırlar.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "The Official Website for Inuyasha". Viz Media. 9 Mayıs 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Nisan 2019. 
  2. ^ "Inu Yashu [sic] TV Series". Anime News Network. 20 Haziran 2000. 14 Mayıs 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Nisan 2019. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]