İçeriğe atla

Basın toplantısı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Eski ABD Devlet Başkanı George W. Bush ve eski Birleşik Krallık Başbakanı Tony Blair tarafından Beyaz Saray'da düzenlenen basın toplantısı

Basın toplantısı, herhangi bir konu hakkında bilgi veren kişilerin belli bir konu hakkında açıklamada bulunmak için gazetecileri davet ettiği ve çoğunlukla soru-cevap şeklinde düzenlenen medya etkinliğidir.

Etkinlik[değiştir | kaynağı değiştir]

Basın toplantısına katılan gazeteciler, soru sorma izni isterken ellerini kaldırırlar

Basın toplantıları genellikle siyasetçiler, spor takımları, ünlüler, ürün tanıtımı yapan kişiler, davaları hakkında bilgi vermek isteyen avukatlar, kısacası kamuoyunu ilgilendiren bilgileri basın yoluyla yaymak isteyen kişilerce düzenlenir.

Toplantının nerede, ne zaman yapılacağı, kimlerin katılacağı ve toplantının amacı gibi çeşitli bilgilerin yer aldığı bir davet mektubu yazılarak ilgili kişiler toplantıya çağrılır.

Toplantı salonunda bulunan gazetecilere, toplantıdan önce konuyla ilgili çeşitli bilgilerin yer aldığı basın kitleri dağıtılır. Toplantı salonunda gazetecilerin yanında, fotoğraf çekimi veya video kaydı için basın mensupları da yer alır. Bazı toplantılar ise televizyondan canlı olarak yayınlanabilmektedir.

Bir basın toplantısında önce konuşmacı veya konuşmacılar, konu hakkında genel bir bilgi verirler. Sonrasında ise gazetecilerin soruları gelebilir. Bazı toplantılar sadece soruları cevaplamak amacıyla düzenlenirken, bazılarında ise sadece konu hakkında bilgi verilir ve soru sorulmasına izin verilmez.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]