Bizimkiler (dizi)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Bizimkiler
Bizimkiler.png
Format Televizyon dizisi
Tür Aile
Senarist Umur Bugay
Yönetmen Yalçın Yelence (454 bölüm)
Erkavim Yıldırım (5 bölüm)
Başrol Savaş Dinçel
Erdal Özyağcılar
Ayşe Kökçü
Ercan Yazgan
Mehmet Akan
Atılay Uluışık
Aykut Oray
Ülke  Türkiye
Dili Türkçe
Sezon sayısı 15
Bölüm sayısı 459 (bölümleri listesi)
Yapım
Yapımcı Bugay Yapım
Ar Ajans (ilk 3 sezon)
Gösterim süresi 50-60 dakika
Yayın bilgileri
Kanal TRT 1 (1989-1994)
Star TV (1994-1999, 2002)
Show TV (1999-2002)
Yayın tarihi 7 Ocak 1989 - 27 Ekim 2002
Durumu Sona erdi
Kronoloji
İlişkili programlar Yazlıkçılar
(1993-1998)

Bizimkiler, 1989-2002 yılları arasında (13 yıl) 15 sezon kesintisiz olarak yayınlanmış aile türündeki Türk televizyon dizisi. En çok sezona sahip ikinci Türk dizisidir. 15 sezondan oluşan dizi, 459. bölümü ile sona erdi.

Bilgiler[değiştir | kaynağı değiştir]

Dizinin başlıca oyuncularından bazıları.

Bizimkiler, 1976 yapımı Kapıcılar Kralı filminin senaryosunu yazan Umur Bugay'ın daha sonra bu filmdeki karakterleri geliştirmesiyle ortaya çıktı.[1] Bir apartmanda yaşayan ailelerin kendi aralarında ve çevreleriyle yaşadıkları ilişkileri komik bir dille anlatıyordu.[2]

Dizinin ilk sezonlarındaki hikâyesi Şükrü'nün Erdal Özyağcılar (1989-1997), Savaş Dinçel (1997-2002) çekirdek ailesi, akrabaları ve apartmanda bulunan birkaç karakter etrafında geçerken, seneler geçtikçe ana hikâyenin ekseni kaymış, oyuncu kadrosu değişmiş, apartman kalabalıklaşmış ve dizide ön plana çıkan bir aile veya karakter kalmamıştır. Bununla birlikte, birçok değişim geçiren dizi için çekirdek kadrosundan ve genel havasından bir şey kaybetmediği söylenebilir. Dizinin çoğu bölümü Şükrü'nün oğlu Ali'nin (Atılay Uluışık) o bölüm hakkında anlattıklarıyla biterdi. Yani aslında, Bizimkiler dizisi hep Ali'nin anlattıklarından izlenirdi.

Dizinin ilk iki yılında Şükrü'nün ağabeyi Şevket rolünde Cihat Tamer yer almıştır. Daha sonra alacaklarının verilmemesi nedeniyle diziyi bırakan Tamer'in yerine bu role Engin Şenkan getirilmiştir. Şükrü'nün eşi Nazan'ın (Ayşe Kökçü) bir baltaya sap olamamış ağabeyi Nazım rolündeki Yaman Okay, ne zaman kardeşinin evine gelse Şükrü'den fırça yerdi, Nazım da "Enişte, bu sefer süper bir iş buldum ama biraz sermayeye ihtiyacım var" derdi. Bölüm bitince de Ali "Babam o akşam çok diretti dayıma para vermemek için ama sofrada açılan bir yeni rakının içilmesinden sonra yelkenleri suya indirdi" tarzı açıklamaları ile yine Nazım'ı kıramadığı anlaşılırdı. 1997'de Erdal Özyağcılar, Şükrü karakteriyle anılmak istemediği ve yeni başladığı dizi projesi sebebiyle (Şehnaz Tango) kadrodan çıktı ve yerine bir başka oyuncu, Savaş Dinçel geldi.

Dizinin yapımcısı Güner Namlı'dır. Namlı, ilk iki sezonda, Şükrü'nün Almanya'daki arkadaş ve iş ortağı Tarık rolüyle oyunculuk da yapmıştır.

Şükrü'nün ailesi dışında ilk sezonlarda dizinin önde gelen karakterlerinden bazıları apartman yöneticisi Sabri Bey (Mehmet Akan), kapıcı Cafer (Ercan Yazgan), "Katil" Yavuz (Aykut Oray), "Sarhoş"/Baykuş Cemil (Uğurtan Sayıner), Cafer'in kayınbabası Halil/Halil Pazarlama (Oktay Sözbir), Sabri Bey'in eşi Ayla Hanım (Meral Çetinkaya), muhasebeci Ergun (Erdinç Dinçer) idi. İlerleyen sezonlarda Çaycı Abbas (Hikmet Karagöz),Yengeç Hüseyin (Savaş Yurttaş), Tak Tak Sedat (Salih Kalyon), Davut Usta (Selçuk Uluergüven), Doktor Türkan (Güler Ökten), Halis (Ali Uyandıran), "Tahta kafa" Raşit (Erdoğan Tuncel), Muvaffak Hoca (Zihni Göktay), Şair Cenap (Rutkay Aziz) ve "İbrikçi" Sıtkı (Cezmi Baskın) gibi yeni karakterler diziye eklemlenmiştir.

Dizide rol alan hayvanlar da ilgi odağı olmuştur: Cafer'in jako cinsi papağanı Maşuk (Maşuk rolündeki papağanlardan ilki kırmızı iken ikincisi gri renkliydi, bu papağanı Faruk Çankara seslendirmiştir.), Davut ustaların köpekleri Abadi, Yavuz'un dövüşçü horozu Prens ve Ayla Hanım'ın kedisi Tontoş.[kaynak belirtilmeli]

Dizinin çekimleri devam ederken vefat eden oyuncular da olmuştur. Bu oyunculardan ilki Nazım'ın arkadaşı Faik rolündeki Yavuzer Çetinkaya olmuştur. Sonrasında Nazım rolünü canlandıran Yaman Okay, 1997 sezonunda Emekli Hâkim Hüsnü Başaran rolünü canlandıran Orhan Çağman, 2000 sezonunda Şükrü ve Şevket'in anneleri Leyla Başaran rolünü canlandıran Güzin Özipek, 2001 sezonunda Sabri Bey'in kayınvalidesi, Büyük Hanım Suna rolündeki Latife Saruhan ve 2002 sezonunda Yengeç Hüseyin rolünü canlandıran Savaş Yurttaş dizideki rolleri devam ederken vefat etmişlerdir.

Yapım[değiştir | kaynağı değiştir]

Dizinin 454 bölümüne yönetmen olarak Yalçın Yelence imza atmıştır. Dizinin künyesinde yönetmen sıfatıyla yer alan diğer isim Erkavim Yıldırım ise 5 bölüm süren son sezonun yönetmenliğini üstlenmiş ve dizi 459. bölümü ile sona ermiştir.

Dizinin yapımcısı Umur Bugay aynı zamanda senaryo yazarıydı. Bugay, 27.900 sayfada toplam 24.500 sahne ve 388.495 diyalog yazdı. Dizinin araştırma ve öyküleme çalışmaları sekiz kişilik yazar grubu tarafından yapıldı; senaryo yazımına daha sonra Sulhi Dölek de katıldı. 14 yıl ekranlarda kalan Bizimkiler 15 sezon ve 459 bölüm, toplam 5 bin 60 dakika yayımlandı. Teknik ekip 2.325 günü sette geçirdi. Çekimlerde 5 bin kasede 2 bin 500 saatlik kayıt yapıldı.[3]

Dizinin dış çekimleri Kadıköy, Kozyatağı'ndaki Şale Apartmanı 14 Temmuz 2015 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.'nda gerçekleştirilmiştir.[4]

İç çekimlerin gerçekleştirildiği Emek Apartmanı kentsel dönüşüme uğrasa da, dış çekimlerin yapıldığı Şale Apartmanı 14 Temmuz 2015 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., dizideki yapıya yakın bir şekilde mevcudiyetini sürdürmektedir.

Dizinin oyuncu kadrosuyla, 1993-1998 arasında Yazlıkçılar dizisi çekildi.

Dizi, yayınlandığı dönemde çok büyük ses getirmiş; yüksek reyting oranlarından anlaşıldığı üzere seyircileri ekrana kilitlemeyi başarmıştır. Dizinin bu başarısı Türk yapımcıları cesaretlendirmiş, sonraki dönemlerde özel kanalların da açılmasıyla pek çok Türk yapımı dizi yayınlanmıştır. Senariste göre bu başarının ortaya çıkmasında dizideki oyuncuların hissettirdiği "samimiyet duygusu" vardır. Ayrıca senaryo, senaristin gözlem gücü ve yeteneği sayesinde çok gerçekçi bir şekilde ilerlemiş; bazı sahnelerdeki detay ve gelişmeler atlanmış ya da dizi sonunda Ali'nin yorumundan öğrenilmiş, böylece sıradan konular bile seyircide merak uyandırır hale gelmiştir. Seyirci ayrıca kendi yaşamını ve çevresini oyuncularla ve senaryoyla fazlasıyla özdeşleştirebilmiştir. Dizinin jenerik müziği ve iç müzikleri olaylarla, karakterlerle adeta özdeşleşmiştir.

Eleştiriler[değiştir | kaynağı değiştir]

Bizimkiler'le ilgili en çok eleştirilen noktalardan biri 14 sene süren dizinin geniş bir hikâyesinin olmamasıdır. Sezonlar ilerledikçe dizideki karakter sayısı çoğalmış, ancak karakterler hemen her bölümde benzer davranışları sergilemiş ve aynı replikleri (Benim Adım Cemil, Sevim Koş, Dumkof vb.) kullanmıştır. Dizide Şale Apartmanı'nın dış cephesi ve apartman girişi, Sabri Bey'in evi ve Cemil-Sevim'in evi tüm sezonlarda sabit kalmışken diğer iç çekimler çeşitli dönemlerde değişik mekanlarda yapılmıştır. Mekanlar ev olduğundan ve olması gerektiği üzere oturulan evlerin değişmemesi gerekirken, uygun çekim yerleri bulunamadığından bu değişikliklere ihtiyaç duyulmuştur. Fakat senaryo akışı içinde bu değişiklikler dikkat çekmemiş, özellikle belirtilen mekanların sabit kalması seyircide diğer mekanların değiştiğine dair algıyı uyandırmamıştır. Ayrıca Şükrü ve ailesi, 6 yıl Almanya'da kalıp Türkiye'ye dönmesine rağmen ne Ali ne de Bilge dizide Almanca konuşmuştur.

Bizimkiler, "Muhasebeci Ergun" ve "Kapıcı Cafer" karakterlerinin kendilerini rencide ettiği gerekçesiyle meslek gruplarının tepkisini çekmiştir.[5] Senarist ise buna "Tüm kapıcılar ya da muhasebeciler Cafer ya da Ergun değil." diyerek cevap vermiştir.

Yayın bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

1989-1994 yılları arasında TRT 1'de, 1994-1999 yılları arasında ve 2002 yılında Star TV'de, 1999-2002 yılları arasında ise Show TV'de yayımlanmıştır. Tekrarları 1995-1997 yılları arasında atv'de (TRT 1 bölümleri) yayımlandı.

Dizinin InterStar ve Show TV bölümleri Turkweb TV tarafından satın alınmıştır. 2009-2010 yılları arasında Türkmeneli TV, TRT 1 bölümlerinden ilk 30 bölümü yayımlamıştır. Şu an 1989-94 yılları arasındaki bölümleri TRT'nin online uygulaması olan TRT İzle'de tekrar yayınlanmaya başlamıştır.

Oyuncu kadrosu ve karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyuncu Canlandırdığı Karakter Karakterle ilgili detaylar Karakterle özdeşleşen lakap ve replikler
Başaran Ailesi
Erdal Özyağcılar (1989-1997)

Savaş Dinçel (1997-2002)

Şükrü Başaran Dizinin ilk zamanlarında başroldeki karakter olmuştur. Dizi, ailesiyle beraber Almanya'dan kesin dönüş yapmasıyla başlar. Ağabeyi Şevket'in şirketine ortak olarak şirkette genel müdürlük görevini üstlenmiştir. Senaristin "kendi babama benzettiğim, iyi kalpli, dürüst, efendi bir aile babası" olarak nitelendirdiği, hikâyenin en önemli ve örnek karakteridir.
Ayşe Kökçü Nazan Başaran

(1989-2002)

Şükrü'nün karısı. Aristokrat ve elitist bir karakterdir. Örnek bir kadın ve anne rolündedir. Dizinin ilk sezonunda çiçekçi dükkânı açmışsa da devam eden sezonlarda ev hanımıdır. Bir dönem apartmanda yöneticilik de yapmış, çeşitli toplumsal aktivitelere katıldığı olmuştur. Aslında öyle birisi olmasa da etrafındakilere olan mesafeli tavırları, apartmandakilerle fazla samimiyet kurmaması, olan bitenlere pek karışmaması nedeniyle çevresinde "soğuk yapılı" olarak bilinir.
Bensu Orhunöz Bilge Başaran Cansever

(1989-2002)

Şükrü ve Nazan'ın konservatuvar mezunu kızları. İlk sezonlarda tiyatroculukla uğraşırken devam eden sezonlarda reklamcılık sektöründe çalışmıştır. Avrupa'da eğitim almış, hümanist ve döneminin çok ilerisinde bir kız çocuğu yapısındadır. İlk sezonlarda Oğuz isimli tiyatrocu bir erkek arkadaşı olmuş, sonraki sezonda Osman isimli birisiyle evlenmiş ve ondan ayrıldıktan sonra dizi sonlanıncaya kadar Aydın isimli tiyatrocu ve talk-show'cuyla evli kalmış, Barış isimli bir erkek çocukları olmuştur. Bilge'nin babası Şükrü ile olan yaşantı ve diyalogları, Türk aile yapısını çok iyi betimlemiştir.
Atılay Uluışık Ali Başaran

(1989-2002)

Şükrü ve Nazan'ın küçük çocukları. Dizi başladığında ortaokula giderken dizinin son sezonunda üniversiteyi bitirmiş olarak askere gitmiştir. Dizinin neredeyse tüm bölümleri, onun dizinin sonunda olanları veya olacakları yorumladığı kısa konuşmasıyla bitmiştir. Bazen haylaz bazen şımarık ama genelde sempatik davranışlarıyla hatırlanmaktadır. "Tamam sahip"

"Aydın'ın baygını"

Cihat Tamer (1989-1990)

Engin Şenkan (1991-2002)

Şevket Başaran Şükrü'nün ağabeyi. İthalat-ihracat şirketinin sahibi. Eşi Mine zengin bir aileden gelmiştir. Onun destekleriyle güçlü bir işadamı olmuştur. Genelde güleryüzlü olsa da aniden sinirlenen ve sertleşen mizacıyla tanınmıştır. Kardeşi Şükrü'yle sık sık kavga eder. Şükrü onu sakinleştirir, fakat bazen de ağabeyinden ayrılıp yeni işler kurmayı planlar. "Şükrü kızdırma beni patlatırım suratına bir tane"

"(Şükrü'ye) Dangalak!"

"(Ali'ye) Kartal yeğenim"

"(Cem'e) Leylek"

Müjgan Ağralı Mine Başaran

(1989-2002)

Şevket'in karısı. Zengin bir aileden gelmiştir. Gösterişi, alışverişi ve gezmeyi sever. Bohem yaşamın temsilidir. Kibirli tavırlarıyla hatırlanır. Özellikle gelini Özge ile dünürü Nimet'in arasında çoğu zaman arabulucu görevi yapmıştır. Eltisi Nazan gibi aristokrat değildir.
Akın Tunç (1989-1993)

Eray Köseoğlu (1995-2002)

Cem Başaran Şevket ve Mine'nin tek çocuğu. Uzun boyu nedeniyle babası ona "Leylek" diye hitap eder. Babasının şirketinin varisi konumundadır. Karısı Özge'nin babasıyla ortak olmuş, o öldükten sonra onun işlerini yönetmiştir. Eşiyle beraber bir sene ABD'de kaldıktan sonra Türkiye'ye dönmüş, babasının şirketinde işleri yönetmeye başlamıştır. Leylek
Orhan Çağman Hüsnü Başaran

(1989-1997)

Şevket ve Şükrü'nün babası, Leyla'nın kocası. Emekli bir ağır ceza hakimidir. Görevi nedeniyle Türkiye'nin pek çok yerini dolaşmıştır. Ağır başlı, sevecen bir baba ve dededir. Ailenin en etkin kişisidir. Aile içindeki, özellikle Şevket ve Şükrü'nün arasındaki sorunların çözümünde kilit rol oynamış, zaman zaman oğullarını "eşek sıpaları" diye bağırarak azarlamıştır. 8. sezonda vefatının ardından oğulları tarafından minnetle yad edilmiş ve yokluğu fazlasıyla hissedilmiştir. "Eşek sıpaları"
Güzin Özipek Leyla Başaran

(1989-2000)

Şevket ve Şükrü'nün annesi, Hüsnü'nün karısı. Ailesini, oğullarını, gelinlerini, torunlarını hep kontrol altında tutmaya çalışmıştır. Tipik bir babaanne-kayınvalide-anne karakteridir. Hüsnü'yü kaybettikten sonra evini kapatıp oğullarına taşınmayı benimseyememiş, Hüsnü'yü hep aramıştır.
Şale Apartmanı
Mehmet Akan Sabri Dönmez

(1989-2002)

Huysuz ve cimri apartman yöneticisi. Emekli bando astsubayı, şef. Yalnız yaşayan dul bir emekliyken bir parkta tesadüfen Ayla ile tanışıp evlenmiştir. Sürekli parayı, çıkarlarını ve apartman yöneticiliğini düşünür. İkram ve avantalardan çok hoşlanır. Cafer'e çoğu zaman kötü davransa da zaman zaman onu korumuştur. Yavuz'dan çok korkar, apartmanda sadece ona karşı çıkamaz. Ayla hanımın fevri ve dengesiz davranışları (özellikle Nazım ve Cenap'a olan flörtöz söz ve davranışları) ve savurgan harcamaları nedeniyle çok kavga etmişlerdir. Gelen öğrencilere evinde müzik ve çalgı dersleri verir. "Şimdi tutuyorum zaptı"

"Höst höst dağdan mı indin"

"Pisst dolaşma sen de ayak altında pis musibet"

"Sefa ile efendim sefa ile"

"Kıllı yalıkazığı"

Meral Çetinkaya Ayla Dönmez

(1989-2002)

Sabri Bey'in karısı. Mabeyn başkatibinin torunu. Suna ve Rukneddin'in kızı. Tontoş isminde bir kedisi vardır. Tutarsız ve dürtüsel davranışları, yakışıklı erkeklere olan zaafı nedeniyle Sabri'yle sürekli kavga ederler. "Kedi babası"
Ercan Yazgan Cafer Haktanır

(1989-2002)

Apartmanın kapıcısı. İlk sezonda Cemil'in bira şişesi dolu sepeti balkondan aşağı düşürmesiyle hastanelik olmuş, burada Halil'le tanışmış, kızını kendine istemiş, alamayınca Gülsüm'ü kaçırmıştır. Sonraki dönemde kayınpederi Halil'le pek çok işte beraber çalışmış, Halil'in Sultan'la evlenmesinin ardından kendisi iş kovalamaya başlamıştır. Seyyar meyve-sebzecilik, Yavuz'un desteğiyle manavcılık ve ardından seyyar pilavcılık yapmıştır. Gözü açıktır, apartmanda herkesi idare eden, biraz dedikoducu ve laf taşıyan bir yapısı vardır. Koyu Fenerbahçelidir. Halil'in getirdiği Maşuk isminde, jako cinsi bir papağanı vardır. Çok zeki ve taklitçi olan, apartmandaki herkesi tanıyan ve hitap eden, duyduğunu taklit eden Maşuk'u Halil pek çok kez satmaya çalışmıştır. "Anaaam!"

“Buyruuuun!”

"Güül, aç kapıyı Güül"

"Alo Cafer pilav hattı buyruun!"

"Türkan hanım'ın çikolatalı kahvesi"

Kapıcı Cafer

Mine Teber Gülsüm Haktanır

(1989-2002)

Cafer'in karısı, Halil'in kızı. Doktor Türkan'ın hastabakıcısı. İyi bir anne ve eştir. Cafer'e hep destek olmuş, kızlarını güler yüz ve özveriyle büyütmüştür. Üvey annesi olan Sultan'la bir araya geldiklerinde, babasının paralarını yediği gerekçesiyle kavga etmişlerdir.
Uğurtan Sayıner Cemil

(1989-2002)

Eski gazeteci ve yazar. Alkol bağımlılığı ve dürtüsel davranışları nedeniyle eski işlerini yapamamakta, evde terzi eşi Sevim'e yardım etmektedir. Evinin penceresinden apartmana giren çıkanları takip eder, onlara sorular sorar, laf atar. Apartmanda olan bitenden haberi vardır, dedikoduları takip eder, bazen de kendisi uydurur. Uygunsuz soruları ve konuşmaları nedeniyle genellikle apartmandakileri rahatsız etmiştir. Alkol bağımlılığı nedeniyle pek çok kez tedavi olmak istemiş, fakat başarılı olamamıştır. Cenap'lar taşındıktan sonra sık sık onlara gitmeye başlamıştır. "Benim adım Cemil"

"Koş Sevim koş"

"Bizim bir ... Abi/abla vardı benzetmek gibi olmasın, o da böyle gitti."

Ayyaş baykuş Cemil

Sabriye Kara Sevim

(1989-2002)

Cemil'in karısı. Terzilik yapmaktadır. Babası emekli bir generaldir. Maharetli bir terzidir. Cemil'in alkolikliği ve tutarsız davranışları onu çok yıpratmıştır. Cemil'i sürekli bir yerlerden sızıp kalmış olarak toplar. "Yine mi bira içtin Cemil, tüh Allah kahretsin"
Aykut Oray Yavuz Korkmaz

(1989-2002)

Meyve-sebze halinde kabzımal. Dizinin ilk sezonlarında apartmanla uyumsuz, saldırgan davranışlar sergilemiş, Şükrü ile kavga etmiştir. İkinci sezonda Bulgaristan'da hapis yatıp çıktıktan sonra apartmanda daha uyumlu ve babacan bir karaktere evrilmiştir. Sert, korkutucu, külhanbeyi konuşmaları ve davranışları nedeniyle "Katil" olarak anılır. Genel bir hitabet zamiri olarak "Vatandaş" kelimesini kullanır. Apartmanda çoğu dönem denge unsuru olmuş, sorunları çözmüş, apartmandakilerin yardımına koşmuştur. Özellikle Sabri'ye karşı Cafer'in arkasında durmuştur. Cemil'e "Sayın Abim", Şükrü'ye "Müdürüm", Sabri'ye "Komşum", Sedat'a "Birader", Cafer'e ve kendinden yaşça küçüklere genelde "Koçum" diye hitap eder. Bekardır, hovardalık yapmayı, gazinolara gitmeyi sever. İlk sezonlarda farklı sevgilileri olsa da sonradan Şengül isminde bir pavyon şarkıcısıyla beraber yaşamıştır. Evinde horozlar beslemiş, 1994'te bir dönem Alma-Ata'da hapis yattıktan sonra horozların hepsi ölmüş, o dönemden itibaren "Prens" ismindeki tek horozuyla beraber yaşamıştır. Sedat'ı yanında çalıştırırken pek çok kez hırsızlıklarını yakalayıp kovmuş, fakat yeniden işe almıştır. "Vatandaşa cart curt yok!"

"Kaldır şu pislikleri koçum"

"Oynatma şu elleri komşu"

"Vatandaşa kelek ha birader?"

"Hasta etme vatandaşı"

"Kız değil o horoz"

"Ablacığım elin kolun rahat dursun"

Horozcu, Katil

Salih Kalyon Sedat

(1990-2002)

Şükrü'lerin kiracısı. Ailesiyle bir yaz tatilinde tanıştıkları Şükrü'yle diyalog kurup evine kiracı olarak yerleşmiştir. Önceleri bir bankada memurken buradan ayrılıp Şükrü'lerin şirketinde komisyonla iş yapmaya başlamış, sonra bir süre Yavuz'un yanında çalıştıktan sonra tekrar Şükrü'lerle çalışmış, ardından Yavuz'un yanında uzun yıllar kabzımal yamaklığı yapmıştır. Çok yalan söyleyen, Şükrü'nün yumuşak yüzünden faydalanan, Şükrü'yü ve özellikle Yavuz'u pek çok kez dolandıran, at yarışı ve borsa bağımlısı, çalışkan fakat dürüst olmayan bir karakterdir. "Tak abicim, internetten cızzz"

Tak tak Sedat

Güzin Özyağcılar Serpil

(1990-2002)

Sedat'ın karısı. Bankada memur. Sedat'ın sahtekarlıkları ve yalanlarıyla uğraşmış, Sedat'ı pek çok kez Yavuz'un elinden kurtarmıştır. "Koparırım senin o etlerini kız"

"(Sedat'a) Kardeşim!"

"(Cafer'e) Girme o çamurlu ayaklarınla odanın ortasına kadar"

Selçuk Uluergüven Davut Öztürk

(1992-2002)

Davut Usta. Almanya'dan kesin dönüş yapmıştır. Sıhhi tesisat ve doğalgaz ustasıdır. Uzun yıllar Almanya'da kaldığından Türk milliyetçisi bir dünya görüşünü benimsemiştir. Babacan ve iyiliksever bir karakterdir. "Halt! (Alm. dur) Altı kere sekiz"

"Patlatırım enseni Dummkopf"

"Türk çocuğu gibi mertçe"

"Almanı Fransızı İtalyanı"

“O nasıl söz”

"Güzel konuş büyüklerinle patlatırım!”

"Madam yok gözüm!"

Güzin Çorağan Ulviye (Almanca ismiyle Ulrike) Öztürk

(1992-2002)

Davut ustanın Alman kökenli karısı, Halis'in üvey annesi. Halis 5 yaşındayken Almanya'da Davut Usta ile tanışıp evlenmişlerdir. Alman disiplin ve anlayışına sahiptir. Halis'i öz oğlu gibi benimsemiştir. "Öyle olmaz ama yavrummmm"

"Nayn Davutt Dummkopf Yok!"

Madam

Ali Uyandıran Halis Öztürk

(1992-2002)

Davut ustanın, akrabası olan ilk karısından doğan, zihinsel gelişim sorunları (otizmli) olan oğlu. Gördüğü kadınları öpmeye çalışır. Dürtüsel davranışları vardır. Zekasında bir sorun yoktur, hatta yüksek zekalıdır fakat nerede nasıl davranacağını bilemez. Babasının yanında ustalık öğrenmeye çalışmıştır. Sabri'den org dersleri alır, Ayla'yı her gördüğünde sarılmaya ve öpmeye çalışır. Abadi isminde Amerikan cocker cinsi bir köpeği vardır. "Öyle yumuşak yumuşak"

"Ne tatlı pembe pembe"

"Mö Gibi"

"Adil"

"Öpüm teyze"

Dummkopf Halis

Güler Ökten Türkan Şener

(1993-2002)

Apartmanda muayenehane açan dahiliye uzmanı doktor. Güler yüzlü, iyi bir doktordur. Apartmandakilere hep yardımcı olmuş, hepsiyle gerektiğinde yakından ilgilenmiştir. Vefat eden kocasından, yurt dışında yaşayan bir oğlu vardır. Kızıl
Latife Saruhan Suna

(1993-2001)

Ayla'nın annesi, Sabri'nin kayınvalidesi. Merhum Rukneddin'in zevcesi. Mabeyn başkatibinin gelini. Eski bir İstanbul hanımefendisidir. Sabri'lere taşındıktan bir süre sonra Alzheimer hastalığına yakalanmıştır. "Elleri kırılsın"

"Hakkımı helal etmem"

"Rüknettin!"

"Sus kız kırarım bacaklarını"

"Baban gelince söylemezsem"

"Hareket ordusu mu geldi Ayla"

Selda Özbek Şengül

(1996-2002)

Katil'in gazino sahnelerinden aldığı sevgilisi. "Kız katil"

"Ne öyle got got got"

"Galata'dan at beni at beni, in Haliç'e tut beni tut beni"

Katilin eseri

Rutkay Aziz Cenap Yücelen

(1997-2002)

Sabri ve Ayla'nın kiracısı. Arkadaşı Sıtkı'yla beraber Almanya'dan gelmiştir. Şairdir, oyunculuk yapar. Ayla'nın deyimiyle "devlet sanatçısıdır". Kadınlar için çekici bir kişiliktir. Ayla'nın kendisine zaafı vardır. Şiir kitabı çıkarmış, Almanya'da bazı filmlerde oyunculuk, Şükrü'nün damadı Aydın'la radyo programı yapmıştır. "Bak ibrikçi çekicem kulaklarını ha"

"Sana geldim İstanbul"

"Hoşgeldin canımın içi"

Şair Cenap

Cezmi Baskın Sıtkı

(1997-2002)

Cenap'ın ev arkadaşı. Ressamdır. Cenap'a derin bir saygı besler, onun tüm işlerini yapar. İbrikçi
Zihni Göktay Muvaffak Güngör

(1998-2002)

Emekli edebiyat öğretmeni. Nazif'in babası. Bir süre apartman yöneticiliği yapmıştır. Hakkını savunan, inatçı bir yapısı vardır. İlerleyen yaşına ve çeşitli rahatsızlıklarına rağmen mahkemelere gitmekten ve özellikle Sabri ile didişmekten geri durmamıştır. "Hadi Oradan"

"Ulan Nazif"

"Kereste Müdürü"

Halit Akçatepe Nazif Güngör

(1998-2002)

Edebiyat öğretmeni. Geçim sıkıntısı nedeniyle geceleri taksicilik yapmıştır. Sıfırcı Nazif

Korna Nazif

Hikmet Körmükçü Aysel Güngör

(1998-2002)

Nazif'in Beden eğitimi öğretmeni karısı. Okul çıkışlarında spor salonlarında eğitmenlik yapmıştır. Zıpzıp Aysel
Elif Acehan (1990-1991)

Bilge Parlak (1991-2002)

Aslı Tak Tak Sedat'ın kızı. Ali ile yaşıttır. Dersleri pek parlak değildir. Üniversiteye başladıktan sonra ailesinin arkasında durmasıyla Özgür gibi zengin erkeklerle flört etmiş, son sezonlarda bir devlet dairesinde işe başladıktan sonra Bora isminde bir memurla nişanlanmıştır. "Of anne!"
Sinem Taşkan Yeşim Haktanır

(1991-2002)

Cafer'le Gülsüm'ün büyük kızı "Sen sus aptal"
Simge Taşkan Banu Haktanır

(1994-2002)

Cafer'le Gülsüm'ün küçük kızı "(Papağan Maşuk'a) Baba bak ne diyor!"
Başaran Ailesi'nin Akraba ve Yakınları
Nesrin Akkoç(1989-1993)
Başak Köklükaya

(1995-2002)

Özge Başaran Varlıklı bir ailenin, Arif ve Nimet'in tek çocuğu. Eğitimli bir iş kadınıdır. İlk sezonda Cem'le evlenmiştir. Babasını kaybettikten sonra annesinin yeni evliliğini kabullenememiştir. Fakat onların arasındaki sorunlar ve annesinin fevri tavırları onu ve Cem'i yıpratmıştır.
Yaman Okay Nazım

(1989-1992)

Nazan'ın ağabeyi. Şükrü'nün kayınbiraderi. Düzenli bir işi yoktur. Almanya'da tiyatroculuk yapmıştır. Genç yaşta hastalık nedeniyle hayatını kaybetmiştir. "Yeni bir iş var enişte tam sana göre"

"Aslan eniştem benim"

Güngör Erbayık Nimet Yeşildal

(1989-2002)

Özge'nin annesi. Aniden kocasını kaybettikten sonra yurt dışı gezisinde tanıştığı Raşit'le hemen evlenmiş, sonraki dönemlerde ruhsal sorunlar yaşamış ve Başaran'ları yıpratmıştır. "Paralarım şimdi seni vallahi"

"Göz mü kırptın sen bana tahtakafa?"

Bunalım Nimet

Deli Nimet

Kemal İnci Arif

(1989-1990)

Şevket'in şirket ortağı, Nimet'in ilk kocası, Özge'nin babası. Şevket'le kavga ettikten sonra, aniden kalp krizinden vefat etmiştir.
Erdoğan Tuncel Raşit Yeşildal

(1991-2002)

Nimet'in ikinci kocası. Emekli noter başkatibi. Başaran'lar tarafından samimiyetsiz, yapmacık ve yılışık bulunur. Özge ve Cem'in Nimet'in mirasından faydalanmasını istemez. Siyasal faaliyetlere ve partilere katılmıştır. "Biz bir aileyiz"

Tahtakafa Raşit

Tayfun Çorağan Aydın Cansever

(1994-2002)

Şükrü ve Nazan'ın ikinci damadı. Bilge'nin ikinci kocası. Rahat tavırları ve patavatsızlıkları nedeniyle aile içinde zaman zaman huzursuzluk yaratsa da sevimli bir karakterdir. “İyi akşamlar efendim”

Hayırsız Damat

Özge Özberk Zeynep

(1997-2002)

Ali'nin üniversiteden tanıştığı, nişanlısı.
Başaran Ailesi'nin Şirketi
Erdinç Dinçer Ergun

(1989-2002)

Şirketin muhasebe müdürü. Dedikoducu, meraklı ve işgüzar karakteriyle bilinir. Patronlarının kapılarını dinlemesi, kapı dinlerken kapının açılmasıyla aniden içeriye dalması, onların ve ailelerinin dedikodularını yapmasıyla; şirket çalışanlarını ve Abbas'ı ezmesiyle, şirkette mali durumlar biraz kötüleştiğinde "şirket batıyor, kendimize iş bulalım" şeklindeki moral bozucu sözleriyle bilinir. Koyu Fenerbahçelidir. "Bak bakalım Abbas ne yapıyorlar içeride"

"Abbas çayları verdin çık, laf dinleme"

Hikmet Karagöz Abbas

(1990-2002)

Hüsnü'nün 20 yıl önce karısı ve çocuklarını öldürdüğü için idama mahkum ettiği, hapisten çıktıktan sonra Hüsnü'ye ulaşıp şirkette hademe olarak işe alınan, sonra da Hacer'le evlenen karakter. İlk yıllarında çevresine uyum sağlamakta zorlanmıştır. Muhasebe müdürü Ergun'la genelde geçinemez. Hakimine (Hüsnü bey) ve patronlarına çok sadıktır. "Özür dilerim, çok özür dilerim"

"Buyur babam affedersin"

"Cıvık bacım cıvık affedersin"

”Destur Müdürüm”

Buket Dereoğlu Demet

(1990-2002)

Şirketin sekreteri. Bülent'le evlenir.
Dilek Sırdar Önatlı Filiz

(1989-1994)

Şirkette sekreter
Erdoğan Bugay Bülent

(1994-2002)

Muhasebe müdür yardımcısı. Demet'in aracılığıyla şirkette işe başlar. Kanarya
Şale Apartmanı'nın Çevresi
Oktay Sözbir Halil Aslan

(1989-2002)

Gülsüm'ün babası. Cafer'in kayınpederi. Emekli kapıcı. Cafer ile siyatik hastalığı nedeniyle yatırıldığı bir hastanede tanışır. Ticarete atılır ve zengin olur. Siyatik rahatsızlığından dolayı baston kullanmış ve yakınındakilere sinirlendiği zaman bastonla vurmasıyla bilinmiştir. Dizide uğraştığı işler: Kapıcılık, çakmakçılık, kolonyacılık, kremcilik, seyyar meyve-sebzecilik, pazarlama (Halil komandit), toptancılık, emlakçılık (Halil arsa ofisi), marketçilik. Kullandığı tanıtım müziğini Sabri bestelemiştir. "Sus iblis kırarım boynuzunu!"

"Benimle kaşını gözünü oynatmadan konuş iblis"

"Höyt!"

Yandançarklı

Halil Pazarlama

Sadık Türken Asım Aslan

(1989-2002)

Gülsüm'ün büyük erkek kardeşi. Halil'in büyük oğlu. "Çakmaklara gaz, süper gaz"

"Söyleme şöyle baba"

Ömür Çelikbilek (1989-1992) Hakan Haksun (1992-2002) Nedim Aslan Gülsüm'ün küçük erkek kardeşi. Halil'in küçük oğlu. "O iş para bırakmaz enişte"

"Bizim annemiz mezarda baba"

Hale Haykır Seher Aslan

(1989-1993)

Genç yaşta hayatını kaybeder. Halil'in ilk karısı, Gülsüm, Asım ve Nedim'in öz annesi.
Sıdıka Şenkan Sultan Kocabaş Aslan

(1993-2002)

Halil'in ikinci karısı. Halil'in karısı öldükten sonra, ağabeyi Hüseyin tarafından Halil'le tanıştırılmıştır, o da o sırada kocasını yeni kaybetmiş dul bir kadındır. Halil Efendi'nin ailesini sık sık geçimsizliğe uğratmış ve çocuklarını biribirine düşürmüştür. Onun mirasından pay alabilmek için ağabeyi Hüseyin ile beraber türlü planlar yapmıştır. Halil Efendi'nin kızı Gülsüm ile sürekli didişir ve saç saça, baş başa kavga ederler. "Yine münafıklık yapmaya mı geldin Bodur fare"

"Hadi be oradan kapıcı güzeli"

"Hay ananız kadar taş düşsün başınıza"

Savaş Yurttaş Hüseyin Kocabaş

(1993-2002)

Sultan'ın ağabeyi. Eskicilik yapar. Eniştesi Halil'e yalakalık yapan, ona türlü projeler getirerek çok yalan söyleyen, dolandırıcı birisidir. Etrafındaki pek çok insanı, ya yanlış fiyat söyleyerek ya eski mal vererek dolandırmıştır. Davut Usta'nın yeğeni Galip'e kız bulma vaadiyle defalarca kez kandırmıştır. Pisboğazlığıyla hatırlanır. Davut Usta'ların evinde yardımcı olarak kalan Ayşe'ye de talip olmuştur. "Hurda, bakır, demir, eskiler alıyor eskici!"

"Aslanım"

Yengeç Hüseyin

Tuncay Gürel Yusuf

(1989-2002)

Mahallenin ilk bakkalı. Halil, onun bakkalına ortak olur ve market olarak çalışırlar. Kızdığı kişileri eline aldığı ekmek bıçağıyla kovalar. "Hayatını söndürürüm valla!"

"Hop Aslanım, elin kolun rahat dursun"

Bodur

Filiz Küçüktepe Hacer

(1993-2002)

Şirkete temizlikçi olarak gelirken Abbas'la tanışarak onunla evlenmiştir. Başaran'lara da temizliğe gelmeye başlamıştır. Dedikoduculuğu ve gevezeliğiyle bilinir. Aileler arasında laf taşır. "Geldim ama nasıl geldim bana sor. Üç vasıta birden, ondan in ona bin."
Tuncay Akça Adem

(1995-2002)

Karşı apartmanın kapıcısı. Cafer'in yanında manavlık ve pilavcılık yapmıştır. Penguen Adem
Mehmet Gülerbaşlı Galip Öztürk

(1993-2002)

Davut Usta'nın yeğeni. 45 yaşında askerden terhis olup amcasının yanına gelmiştir. Kalın kafalı, beceriksiz ve tembeldir; amcası onu bir türlü eğitemez. Sürekli Halis'le takılırlar. Tertip
Binnur Şerbetçioğlu Dilek

(1994-2002)

Davut ustanın dükkânının yanında bir konfeksiyoncuda tezgahtar olarak çalışmış, dükkânı kapanınca Davut ustanın dükkânında telefonlara bakmaya başlamıştır. Halis'in Dilek'e zaafı vardır. "N'aber Tertip?"
Zeynep Irgat Ayşe

(1998-2002)

Davut ustanın uzaktan akrabasıdır. iki kez evlenmiş, iki kocasını da kaybetmiştir. Ustaların ev işlerine yardım etmek için köyden gelmiştir. "Tövbe Yarabbi"

"Enişte ne olur hatırım için yapma önümü gör"

Diğer karakterler
Yavuzer Çetinkaya Faik

(1991-1992)

Nazım'ın Almanya'dan arkadaşıdır. Tiyatro doktorası yaptığı için Doktor diye bilinir. Kendine has bir kişiliği vardır. Doktor
Dursun Ali Sarıoğlu Davut

(1989-1992)

Mahallenin ilk bakkalı.
Onur Uysal Rahmi Cansever

(1995-2002)

Aydın'ın varlıklı fakat Aydın'a soğuk davranan babası.
Duygu Ankara Yasemin

(1989-1990)

Şirkette sekreter
Serdar Bordanacı Dursun

(1999-2002)

Apartmanın önünü süpüren belediye temizlik işçisi. Son teknolojik aletleri takip etmesiyle dikkat çeker. Çöpçü Dursun
Berfin Aydoğan (1997-2002)
İlayda Elma (2002)
Su Başaran Cem ve Özge'nin kızı. Bıcırık
Meltem Savcı Ayten

(1999-2001)

Sıtkı'nın sevgilisi. Sıtkı'ya modellik de yapmıştır.
Aydın Erel Osman

(1992-1994)

Bilge'nin ilk kocası. Fotoğrafçı. Bilge'yle beraber İsveç'e gitmiş, ardından boşanıp Türkiye'ye dönmüşlerdir.
Murat Akkoyunlu Bora

(2000-2002)

Aslı'nın nişanlısı.
Güner Namlı Tarık

(1989-1991)

(Dizinin yapımcısı)
Arif Erkin Güzelbeyoğlu Katil Yavuz'un abisi (1989)

Sabri Bey'in öğrencisi (1996)

(Dizinin müzik yapımcısı)
Yonca Simge Güven Yonca

(1992-1994)

Sevim'in kız kardeşinin kızı. Babasının hapse girmesi ve annesinin işleri nedeniyle teyzesi Sevim'de kalmıştır.
Erol Özkök Seyit

(1992, 1995)

Abbas'ın hapishaneden arkadaşı.
Meral Küçükerol Meral

(1990-1992)

Katil'in dizideki ilk sevgililerinden. Sürekli güler.
Özgür Toprak Şahin Barış Cansever

(2001-2002)

Bilge ve Aydın'ın oğlu.
Baykal Kent Mesut

(1991)

Birkaç bölümde Sabri'nin bandodan arkadaşı olarak Sabri'yle beraber gazinolarda çalgıcılık yapmışlardır.
Ali Uyandıran Barmen Şeref

(1991)

(Halis karakteri olarak bilinen Ali Uyandıran, 3. sezonda Şükrü'lerin tatil yaptığı moteli işleten "Barmen Şeref" rolüyle birkaç bölümde rol almıştır.)

Şale Apartmanı'nda Yöneticilik Yapanlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Sabri (1989-1992)

Yavuz (1992-1993)

Nazan (1993-1994)

Sabri (1994-1996)

Türkan (1996-1997)

Sabri (1997-1999)

Muvaffak (1999-2000)

Sabri (2000-2002)

Sezonlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Sezon Başlangıç ve Bitiş
1 7 Ocak 1989 - 1 Temmuz 1989
2 7 Ekim 1989 - 30 Haziran 1990
3 7 Ekim 1990 - 7 Temmuz 1991
4 6 Ekim 1991 - 28 Haziran 1992
5 27 Eylül 1992 - 20 Haziran 1993
6 3 Ekim 1993 - 26 Haziran 1994
7 9 Ekim 1994 - 25 Haziran 1995
8 8 Ekim 1995 - 26 Mayıs 1996
9 27 Ekim 1996 - 15 Haziran 1997
10 12 Ekim 1997 - 21 Haziran 1998
11 11 Ekim 1998 - 20 Haziran 1999
12 14 Kasım 1999 - 21 Mayıs 2000
13 1 Ekim 2000 - 3 Haziran 2001
14 17 Eylül 2001 - 28 Şubat 2002
15 15 Eylül 2002 - 27 Ekim 2002

Bölümler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Ödüllü kapıcı 14 Temmuz 2015 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., Milliyet, 24/10/1994.
  2. ^ Bir dönemin simgesi: Bizimkiler 11 Temmuz 2015 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., 22dakika.org.
  3. ^ Bu apartmanın sakinlerini hiç unutmadık 14 Temmuz 2015 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., milliyet.com.tr, 30/11/2001.
  4. ^ Başrolde mekanlar var 14 Temmuz 2015 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., Milliyet Pazar, 30/11/2001.
  5. ^ 'Bizimkiler'e ikinci tepki 20 Ekim 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., Milliyet, 17 Mart 1991

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]