İçeriğe atla

Çılgın Bediş (dizi)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Çılgın Bediş
Dizinin açılış jeneriği
FormatTelevizyon dizisi
TürGençlik
Komedi
SenaristZeki Keskin (1-5)
Baha Targün (6-14)
Süleyman Solmaz (15-34)
Mr. Veb Yaratım Ekibi (35-54)
Güneş Film Yazım Ekibi (55-65)
Vasıf Küçükoruç (66-70)
YönetmenTurgut Yasalar (1-5)
Yavuz Figenli (6-53)
Çetin İnanç (54-65)
Ömer Uğur (66-70)
BaşrolYonca Evcimik
Cenk Torun
Çiçek Dilligil
Selahattin Taşdöğen
Tema müziği bestecisiAykut Gürel
Açılış müziğiÇılgın Bediş Jenerik
Ülke Türkiye
DiliTürkçe
Sezon sayısı4
Bölüm sayısı70
Yapım
YapımcıAyhan Aybek
MekânSarıyer, İstanbul
Görüntü yönetmeniSertaç Karan
Gösterim süresi40 dakika
Yayın bilgileri
KanalKanal D (1996-1999)
Show TV (2000-2001)
Görüntü formatı4:3
Ses formatıStereo
Yayın tarihi8 Temmuz 1996 - 3 Mart 2001
DurumuSona erdi

Çılgın Bediş, 8 Temmuz 1996 ile 18 Eylül 1999 tarihleri arasında Kanal D'de, 31 Aralık 2000 - 3 Mart 2001 tarihleri arasında ise Show TV'de yayımlanan gençlik ve komedi türündeki Türk televizyon dizisidir. Başrollerini; Yonca Evcimik, Cenk Torun, Çiçek Dilligil ve Selahattin Taşdöğen paylaşmaktadır. Özden Öğrük, 1976 yılında Gırgır dergisi için çizdiği aynı adlı karakterin maceralarını anlatmaktadır. Ailesi ve dedesiyle aynı evde yaşayan lise öğrencisi Bediş'in arkadaşları ile birlikte yaşadığı olayları konu alır. Dizi, 28 Temmuz 1997 tarihinde ilk sezon finalini yaptı. 23 Eylül - 29 Aralık 1997 tarihleri arasında on bölüm yayımlandı. Ardından oyuncu ekibi ile anlaşmazlıklar yüzünden yayından kaldırıldı. 4 Eylül - 18 Eylül 1999 tarihleri arasında yayımlanmayan üç bölümü yayımlandı ve final yaptı. 31 Aralık 2000 - 3 Mart 2001 tarihleri arasında ise yeniden çekilmeye başlandı ve Show TV'de yayımlandı. Fakat eski ilgiyi görmeyince beş bölüm çekildikten sonra 70. bölümüyle final yaptı. 1990'lı yıllardan 2000'li yılların başına kadar Kanal D'de tekrar bölümlerinin yayımlanmasıyla popülaritesini koruyan Çılgın Bediş, Türk televizyon tarihinin en başarılı gençlik dizilerinden birisi oldu.

Dizinin müzikleri daha sonra Aykut Gürel tarafından albüm olarak yayımlandı. Dizinin içinde bazı bölümlerde ünlü filmlerin skeçleri yer aldı. Yayımlandığı dönemde reytinglerde ilk sıralarda yer alan dizi 90'lı yılların en popüler dizilerinden birisidir.

Bediş, lisede okumaktadır ve ailesiyle birlikte yaşamaktadır. Aynı zamanda çapkın ve yaşına göre hareketli dedesi de aynı evde kalmaktadır. Bediş, haylaz, laf dinlemez, sanat ve müzikten hoşlanan birisidir. Sürekli hayal kurar ve arkadaşları ile birlikte çok sık vakit geçirir. Ayrıca aynı sınıfta okuduğu Oktay'a (Cenk Torun) âşıktır. Arkadaşları ile birlikte sürekli partiler düzenleyen, konserlere giden, okuldan kaçarak ailesinin haberi olmadan farklı ortamlara girerek döneminin özgür kız modelini yansıtmaktadır. En yakın arkadaşı Mükü (Çiçek Dilligil) çapkın ve dedikoducudur. Zeynep (Gülçin Hatıhan) ise motorcu tayfa ile takılan sert mizaçlı ve havalı biridir. Banu (Sonay Aydın) ise saf ve temiz biridir. Ayrıca Oktay'ın en yakın arkadaşı Savaş'a (Rıza Sönmez) âşıktır. Necmi Dede, genelde kendi yaşıtlarının aksine Bediş'in arkadaşları ile birlikte takılır ve Mefaret'e âşıktır.[1]

Bölüm formatı

[değiştir | kaynağı değiştir]

Çılgın Bediş'in bir bölümü yaklaşık 40 dakikadır. Bir sonraki bölümün fragmanı yayımlanacağı hafta sıkça ekranlarda yer alıyordu. Olay hikâyesi olduğu için bölümler birbirleriyle bağlantılıdır, bölüm genellikle en heyecan verici yerde kesilir ve sonraki bölüm o sahnenin hemen öncesinden başlar. Dizide karakterlerin yaşadığı olay sonrasında mekân ve dış çekim görüntülenir. Her bölümden önce karakterin görüntülerinin ve oyuncu isimlerinin olduğu bir jenerik gösterilir.[2]

Dizinin konusu İstanbul'da geçmektedir. Genelde Sarıyer civarında çekilen dizinin bazı bölümleri farklı ilçelerde de çekildi. Bediş'in okuduğu lise Tarabya'da yer alıyordu. Ayrıca dizide gençlerin sıkça buluşup bir araya geldiği sahil ise Tarabya sahilidir. Dizinin birçok sahnesi Sarıyer Merkez, Yeniköy ve Rumelihisarı gibi semtlerde çekildi.[3] Gençlerin bir araya gelip parti yaptığı orman ise Belgrad Ormanı'dır. Dizinin bir bölümü dönemin en büyük eğlence merkezi Tatilya'da çekildi.[4]

Dizinin müziklerini Aykut Gürel besteledi.[5] Jenerik müziğini Yonca Evcimik seslendirdi ve o dönem dizinin bölümlerinden kesitlerin yer aldığı bir video klipte yayımlandı.[6] Jenerik müziğinin sözlerini Gökhan Aybek yazdı. Jenerik müziğinin hareketli, sevinçli, duygusal, dramatik tarzda farklı versiyonları bulunmaktadır.[7] Dizide jenerik müziğinin yanı sıra Yonca Evcimik'in albümlerinde yer alan birçok parça kullanıldı ve bu şarkıların birçoğuna dizi içinde video klip de çekildi. Ayrıca birçok yerli ve yabancı müzikal film de dizide skeç olarak yer aldı.[8]

Oyuncu kadrosu ve karakterler

[değiştir | kaynağı değiştir]

Ana karakterler

[değiştir | kaynağı değiştir]
 • Çılgın Bediş, Yonca Evcimik: Dizinin baş karakteridir. Ailesi ve dedesiyle birlikte aynı evde yaşamaktadır. Lisede okuyan Bediş, hayalperest ve sanatseverdir. Arkadaş grubu ile birlikte sürekli partiler düzenler ve okuldan kaçar. Oktay'a âşıktır ve özgür kız imajını yansıtır.
 • Oktay, Cenk Torun: Bediş ile aynı sınıfta okumaktadır. Okulun basketbol takımındadır ve okulun en havalı öğrencisidir. Bediş'in platonik aşkıdır ve bu yüzden sürekli başı derde girmektedir.
 • Mükü, Çiçek Dilligil: Bediş'in en yakın arkadaşıdır ve aynı sınıfta okumaktadır. Çapkındır ve Bediş ile sürekli telefonda dedikodu yapar.
 • Necmi Dede, Selahattin Taşdöğen: Bediş'in dedesidir ve Mefaret Hanım'a âşıktır. Yaşıtlarının aksine gençlerle takılmaktadır.
 • Banu, Sonay Aydın: Bediş'in yakın arkadaşlarındandır. Oktay'ın yakın arkadaşı Savaş'a âşıktır. Saf ve temiz birisidir.
 • Zeynep, Gülçin Hatıhan: Bediş'in yakın arkadaşıdır. Sınıfın havalı kızıdır ve diğerlerine göre daha sert mizaçlıdır. Ayrıca motorcu arkadaş grubu ile takılmaktadır.
 • Orhan, Sinan Bengier: Bediş'in babasıdır. Normal bir işte çalışmaktadır ama babası ve Bediş'in yaptıkları yüzünden sürekli huzursuzdur.
 • Canan, Selma Sonat: Bediş'in annesidir. Ev hanımıdır ve Bediş'in sürekli arkasını toplamaktadır.
 • Mefaret, Ayten Erman: Süslü ve moda tutkunudur. Disiplinli bir yaşam tarzı vardır. Bediş'in dedesi Necmi kendisine âşıktır.
 • Müdire Nazime Hanım, Ayten Uncuoğlu: Bediş ve arkadaşlarının okuduğu okulun müdürüdür.
 • Mustafa Koç, Gökhan Mete: Okulun beden eğitimi hocasıdır. Ayrıca Oktay'ın da yer aldığı okulun basketbol takımının koçudur.
 • Savaş, Rıza Sönmez: Bediş ile aynı lisede okumaktadır. Oktay'ın yakın arkadaşıdır ve saf birisidir. Fakat bilgisayar ve teknoloji işleri ile uğraşmaktadır.
 • Ayşegül, Zeynep Kaçar: Bediş'le aynı sınıfta okumaktadır ve yakın arkadaşlarından birisidir.

Diğer karakterler

[değiştir | kaynağı değiştir]
 • Bakkal Remzi, Ercüment Balakoğlu: Bediş ve ailesinin oturduğu mahellenin bakkalıdır.
 • Partal, Haldun Boysan: Diziye sonradan dâhil olmuştur ve Partal karakterini canlandırmaktadır.
 • Nesrin, Birgül Ulusoy: Bediş'in babası ile aynı yerde çalışmaktadır.
 • Mihrace, Dolunay Soysert: Bediş'in sınıf arkadaşıdır. İlk bölümlerde yer aldıktan sonra ayrılmıştır.
 • Durali, Ahmet Özuğurlu: Bediş ve ailesinin oturduğu apartmanda kapıcıdır.
 • Banu'nun Annesi, Gül Yalaz: Banu'nun annesidir.
 • Recep, Selçun Sonat: Bediş'in sınıfına sonradan gelmiştir. Kurnaz ve sinsi birisidir.
 • Balıkçı Peyami, Tuncer Sevi: Balıkçılık yapmaktadır. Bediş'in babası Orhan'ın yakın arkadaşıdır.
 • Can, Cem Kılıç: Bediş'in sınıfında bir dönem okumuştur. Kavgacı ve asabi birisidir.
 • Handan, Esin Karakaya: Bediş'in dedesi Necmi'ye âşıktır.
 • Hizmetçi Hacer, Tülin Şenöz: Okulun hizmetçisidir.
 • Başak, Başak Sayan: Bir dönem Bediş ile aynı sınıfta okumuştur.
 • Abdullah, Kaya Olgar: Oktay'ın yakın arkadaşıdır. Vücut geliştirme ile uğraşmaktadır.
 • Oktay'ın Babası, Kaya Gürel: Oktay'ın babasıdır.
 • Emel, Şenay Gürler: Bediş'in okuduğu okulda öğretmenlik yapmaktadır.
 • Mithat, Sümer Tilmaç: Bediş'in amcasıdır.
 • Matematik Öğretmeni, Halit Akçatepe: Son sezonda Bediş'in okuduğu okulda matematik öğretmenliği yapmıştır.
 • Tarih Öğretmeni, Ayşen Gruda: Son sezonda Bediş'in okuduğu okulda tarih öğretmenliği yapmıştır.
 • Bediş'in arkadaşı, Cengiz Küçükayvaz: Son sezonda diziye dâhil olmuştur ve Bediş'in yakın arkadaşlarından birisi olmuştur.

Karikatürist Özden Öğrük'ün 1976'dan itibaren Gırgır dergisinde çizmiş olduğu Çılgın Bediş karakterinin maceralarını ve başından geçen olayları temel alarak çekilmiştir. Karikatür, 1980'lerin başına kadar yayımlanmaya devam etti.[9]

Dizi, 1996 yılından 1999 yılına kadar Kanal D'de, 2000-2001 yılları arasında ise Show TV'de yayımlandı.[10] Pazartesi akşamları yayımlanan dizi, günümüze kadar verilen tekrar yayınlarında da ciddi bir reyting almıştır. Başrollerini Yonca Evcimik, Çiçek Dilligil ve Cenk Torun'un paylaştığı dizide, olaylar bir lise arkadaş grubu arasında geçmektedir. Dizide Sinan Bengier, Selma Sonat, Ayten Uncuoğlu, Ayten Erman gibi önemli başka oyuncular da yer almıştır. Dizinin son tekrarı 2000'li yılların ortalarında DMAX'te, ondan önce ise 2001-2002 yıllarında Kanal D'de yayımlandı.[11]

Çılgın Bediş, 65. bölüm çekildikten sonra, yapımcılar Yonca Evcimik'le ücrette anlaşamayınca dizinin devamı çekilemedi ve dizi, 1997'nin son pazartesi günü yayımlanan 62. bölümün ardından, aniden yayından kaldırıldı. 1,5 sene sonra Bediş rolü için Pınar Aylin'le anlaşıldı.[12][13][14] Dizinin eski kadrosu korundu, kanal olarak TGRT ile anlaşıldı. Ancak anlaşma 5 yıllıktı ve içinde bir madde vardı; o da, Pınar Aylin'in 5 yıl boyunca hamile kalamayacağıydı.

Pınar Aylin ise milenyumda anne olmak istiyordu ve anlaşmada orta nokta aranıyordu. Bu gelişmeden 1 sezon, yani yaklaşık 2 yıllık bir aradan sonra dizinin 1. bölümünden tekrarı 1999 Eylül sezonunda Kanal D'de yayımlandı ve böylece dizinin yayımlanmayan son 3 bölümü de kullanılmış oldu. 65. bölümün sonunda, senaryoya göre, Bediş'in içinde bulunduğu sanılan ev patlamıştı ancak Bediş'in öldüğü doğrulanamadan bölüm sonu olunca, dizinin finali de "Bediş öldü" olarak akıllarda kaldı. Pınar Aylin ise verdiği demeçlerde Çılgın Bediş'le ilgili görüşmelere devam edildiğini söylüyordu.

Ancak bir sonuç çıkmadı.[15][16] Yaklaşık 2 yıl sonra Yonca Evcimik'le yeniden anlaşmaya varılabildi. Eski kadrodan birkaç değişiklik dışında Çılgın Bediş, senaryoda yeni bir başlangıç noktasından, bu kez Show TV'de, 31 Aralık 2000 Pazar gecesi, yılbaşı özel bölümüyle yeniden yayına girdi. 7 Ocak 2001 Pazar akşamı, yılbaşı özel bölümünün tekrarı yayımlandıktan sonra dizi yine sessizliğe büründü. Ardından 10 Şubat 2001 Cumartesi akşamından itibaren kaldığı yerden devam ederek 4 bölüm daha yayımlandı ve 3 Mart 2001 Cumartesi akşamı yayımlanan 70. bölümü ile sona erdi. Kanal D'de 3 sezon ve 65 bölüm, Show TV'de ise 1 sezon ve 5 bölüm olarak yayımlandı. 4 sezondan oluşan dizi, 70. bölümü ile ekranlara veda etti.

Sezon Yayın günü ve saati Sezon başlangıcı Sezon finali Çekilen bölüm sayısı Bölüm aralığı Yayın yılı TV kanalı
1. sezon Pazartesi 8 Temmuz 1996 28 Temmuz 1997 52 1-52 1996-1997 Kanal D
2. sezon Salı /
Pazartesi
23 Eylül 1997 29 Aralık 1997 10 53-62 1997
3. sezon Cumartesi 4 Eylül 1999 18 Eylül 1999
(1.Final)
3 63-65 1999
4. sezon Pazar /
Cumartesi
31 Aralık 2000 3 Mart 2001
(2.Final)
5 66-70 2000-2001 Show TV
 • 1. sezon: 1-52. bölümler (1996-1997) (08.07.1996 - 28.07.1997) Kanal D
 • 2. sezon: 53-62. bölümler (1997) (23.09.1997 - 29.12.1997) Kanal D
 • 3. sezon: 63-65. bölümler (1999) (04.09.1999 - 18.09.1999) Kanal D
 • 4. sezon: 66-70. bölümler (2000-2001) (31.12.2000 - 03.03.2001) Show TV

Diziyle ilgili notlar

[değiştir | kaynağı değiştir]
 1. ^ "Çılgın Bediş Konusu". SinemaTürk. Aralık 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Ağustos 2023. 
 2. ^ "Çılgın Bediş Dizi, 1996". Sinemalar.com. Kasım 2007 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Eylül 2023. 
 3. ^ "Çılgın Bediş Dizisi Nerede Çekildi?". Milliyet. 14 Şubat 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Eylül 2023. 
 4. ^ "Çılgın Bediş 13. Bölüm". Youtube. 11 Temmuz 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Eylül 2023. 
 5. ^ "Aykut Gürel - Soundtrack". IMDb. Nisan 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Eylül 2023. 
 6. ^ "Çılgın Bediş Jenerik / Yonca Evcimik". Youtube. 13 Kasım 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Eylül 2023. 
 7. ^ "Çılgın Bediş (Soundtrack) - EP". Apple Music. 16 Haziran 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Eylül 2023. 
 8. ^ "Hollwood Turu". Milliyet. 3 Mart 1997 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Eylül 2023. 
 9. ^ "Çılgın Bediş, Mizah karikatür dergi". nadirkitap.com. Şubat 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Eylül 2023. 
 10. ^ "Yeni Yapımlar". Milliyet. 10 Şubat 2001 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Eylül 2023. 
 11. ^ "Yayın akışı". Milliyet. 2 Temmuz 2002 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Eylül 2023. 
 12. ^ "Yeni Bediş Pınar Aylin". 21 Kasım 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Ağustos 2011. 
 13. ^ "Bediş, çocukluk hayalimdi". 24 Eylül 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Ağustos 2011. 
 14. ^ "Pınar'ın aşkı". 21 Kasım 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Ağustos 2011. 
 15. ^ "Çılgın anne". 6 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Ağustos 2011. 
 16. ^ Pınar'ın sabah keyfi
 17. ^ "90'lı yılların en dikkat çeken oyuncularındandı..." Hürriyet. 25 Temmuz 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Eylül 2023. 
 18. ^ "Çılgın Bediş oyuncularının itirafları havada uçuştu!". Takvim. 8 Nisan 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Eylül 2023. 

Dış bağlantılar

[değiştir | kaynağı değiştir]