Karadayı (dizi)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Karadayı
Karadayı resim.jpg
Tür Drama, Aksiyon
Senarist Sema Ergenekon
Eylem Canpolat
Yönetmen Uluç Bayraktar
Cem Karcı
Oyuncular Kenan İmirzalıoğlu
Bergüzar Korel
Çetin Tekindor
Yurdaer Okur
Erkan Avcı
Melike İpek Yalova
Rıza Kocaoğlu
Elif Sönmez
Atsız Karaduman
Leyla Lydia Tuğutlu
Lila Gürmen
Deniz Şen
Ataberk Mutlu
Emir Çubukçu
Civan Canova
Tema müziği bestecisi Toygar Işıklı
Ülke  Türkiye
Dili Türkçe
Sezon sayısı 3
Bölüm sayısı 101
Prodüksiyon
Yapımcı Kerem Çatay
Sinematograf Tolga Kutluay
Gösterim süresi 130 dakika
Yapım şirketi Ay Yapım
Yayın bilgileri
Kanal atv
Yayın tarihi 8 Ekim 2012 – günümüz
Durumu Devam ediyor.
Harici linkler
Website

Karadayı, 8 Ekim 2012'de yayına başlayan Türk Televizyon dizisi. Başrollerinde Kenan İmirzalıoğlu, Bergüzar Korel ve Çetin Tekindor’un olduğu dizi atv'de yayınlanmaktadır. Dizide mafya, bazı siyaset ve yargı mensuplarının görevlerini kötüye kullanarak yasadışı yapılaşmaya gittikleri anlatılmaktadır. Bu yapılaşma etrafındaki masum insanlara da zarar vermektedir.

Dizi, Türkiye'de olduğu kadar yurtdışında da büyük ilgi görmüştür. Yayın hayatına başladığı ilk haftalardan itibaren Yunanistan'da çok popüler olmuştur. Yunanistan'ın en çok satan dergisi Tiletheatis'de Karadayı'yı Türkiye'de ilk yayınlandığı günlerde keşfetti. Haftalık basılan dergi Türkiye'de 18'inci bölümü yayınlandığı günlerde diziyi 12 kez kapağına taşıdı ve dizinin DVD'lerinin de dağıtımını üstlendi.[1] Dizi, 6 Mayıs 2013 tarihinde Yunanistan'da yayınlanmaya başladı.[2]

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]

35 yaşındaki Mahir (Kenan İmirzalıoğlu) 1970'li yıllarda İstanbul ili Beyazıt mahallesinde ailesi ile birlikte ikamet etmektedir. Mahir babası Nazif ile birlikte ayakkabı yapıp satarak geçimini sağlamaktadır. Fakat birgün ailenin babası Nazif işlemediği bir cinayet yüzünden idam cezası ile karşı karşıya kalmıştır.

Mahir artık bundan sonra babasının suçsuz olduğunu kanıtlamak için uğraşacaktır. Fakat aynı zamanda imkansız bir aşkın pençesine düşecektir. Çünkü Mahir babasının davasına bakan hakime hanım Feride'ye (Bergüzar Korel) aşık olmuştur.

Yapım hakkında[değiştir | kaynağı değiştir]

Senaryosunu Sema Ergenekon ve Eylem Canpolat’ın yazdığı, kurgusunu ise Ezel dizisinin de yapımcılığını yapan Kerem Çatay'ın yaptığı dizinin yönetmenliğini ise Uluç Bayraktar ve Cem Karcı birlikte üstlenmişlerdir. Karadayı dizisi 2012 yılı kış sezonunda ATV ekranlarında ilk sezonu ile başlamıştır. Filmde 1970'li yıllarda yaşanan imkansız bir aşk hikayesi anlatılmaktadır.

Karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyuncular Karakterler Hakkında
Kenan İmirzalıoğlu Mahir Kara (Karadayı) Haksızlığa karşı hep mücadele eden yiğit.
Bergüzar Korel Feride Şadoğlu Mahir'in sevgilisi, beyefendinin kızı.
Çetin Tekindor Nazif Kara (Kibar) Mahir'in babası.Savcı Turgut tarafından üzerine atılan suçtan kendisini oğlu Mahir kurtarır.
Yurdaer Okur Turgut Akın (Yaver) (Korkut Ölmez) Kara Ailesi'ni uçuruma sürükleyen savcı.Kafası zehir gibi çalışır.Feride Hakime aşıktır.Beyefendi kendisine öldürmek için Necdet'i gönderdiyse de bu işten bir şekilde yırtıp Feride için yeniden dönmüştür.Amacı Mahir'le arasındaki bağları koparıp Feride'yle evlenmektir.Bu konuda Belgin Türe ile hareket eder.Mahir, Turgut'un Feride ile olan planlarını öğrendiğinde hapiste olacaktır.
Funda Eryiğit Belgin Türe Küçük yaşta yetim kalmış ve kötü şartlarda yetişmiştir.Alemin istihbarat şefidir.Mahir Kara'yla ortak hareket etmiş ve bu sürede ona aşık olmuştur.Mahir'e kavuşmak için Savcı Turgut'la işbirliği yapmıştır.
Kenan Çoban Gakgoş Adil Barut Necdet'ten sonra beyefendinin en has adamı olan Elazığlı kabadayı.Acımasız hata kabul etmez.Beyefendinin ölümü sonrası Selim'in hesabına çalışır.Mahir'in en güçlü düşmanı olacaktır.
Erkan Avcı Necdet Güney (Barut) Aleme Dalyan Rıza sayesinde giren, fakat Dalyan'dan habersiz Turgut'la yaptığı işbirliği sayesinde bir anda namını yürüten kabadayı.Beyefendi ile işbirliği yapmaktadır.
Farah Zeynep Abdullah Füsun Uğurluer Alemin Belgin'le beraber en güçlü kadın kabadayısıdır.Hata affetmez.Çok zeki olduğu için "Kurt" lakabıyla bilinir.Belgin'le yıllar önce kapatılmamış bir hesabı vardır.Aşık olduğu için Mahir Kara'ya yardımcı olacaktır.
Melike İpek Yalova Ayten Güney Başta Mahir'e aşıktır.Tek isteği şarkıcı olmaktır.Bu sebeple önce Necdet sonra da Sosyete Yusuf ile yakınlaşmıştır.Turgut'tan nefret etmektedir.
Rıza Kocaoğlu Yasin Ulutaş (Kibrit) Alemin içine kadar sızmayı başarmış komiser.Başta Mahir'le ters düşmesine rağmen sonrasında çok yakın arkadaş olmuşlardır.Mahir'in küçük kız kardeşi Songül'e aşıktır ama bu sevginin karşılıksız olduğunu anlayınca aralarındaki nişanı atmıştır.Sonrasında Komiser Ayşe ile evlenirler.
Elif Sönmez İlknur Kara Mahir Kara'nın en büyük kardeşi.Oğlu Nazif'in ölümü sonrası Seyis'in yardımıyla kendini toplamıştır.Seyis'e aşıktır ve onunla evlenmiştir.
Atsız Karaduman Dalyan Rıza Alemin en yaşlı kabadayılarındandır.Çok iyi kalplidir.Kibar Nazif'le yakın arkadaştır.Mahir'in aleme girmesine yardımcı olmuştur.
Leyla Lydia Tuğutlu Songül Kara Kara Ailesi'nin en küçüğü.Osman Güney'le evlenecektir.
Cenan Çamyurdu Erdal Engin Kara Ailesi'nin avukatı.İlknur'a karşı içinde hiç kimseye anlatamadığı bir sevgi beslemiştir.
Lila Gürmen Kerime Şadoğlu Feride'nin annesi.İlk başta kızının Mahir'le olan ilişkisine karşı çıkmış ama sonrasında kızını anlamaya başlamıştır.Mehmet Saim'in kirli işlerini bilmesine rağmen kendisine yapılan şantajlar yüzünden kimseye konuşamamıştır.
Deniz Şen Hamzaoğlu Bülent Tiryaki İlknur'un eşi, Nazif'in babasıdır.Seyis'i bıçaklayarak ağır yaralanmasına sebep olmuştur.
Ulaş Tuna Astepe Orhan Kara Mahir Kara'nın kardeşi.Hep abisinin gölgesinde kaldığını düşündüğünden onu sevmemektedir.Bir çok yanlış iş yapmıştır.En sonunda abisiyle hareket etmeye başlamıştır.Yılan Berdan'ın sevgilisi Nilay'ı kaçırarak Yılan'la hasım olmuştur.Seyis'in en has adamıyken ablasıyla ilişkisini öğrenince onun yanından ayrılmış, kin beslediği abisinin mıntıkadaki vekili olmuştur.Nilay'a aşıktır.Onunla evlenecektir.
Emir Çubukçu Osman Güney Barut Necdet'in kardeşi.Okulu bırakıp Mahir Kara'nın sağ kolu olmuştur.Songül'e aşıktır ve onunla evlenir.
Ozan Ağaç İsmet Ertekin Mahir'in mahalledeki çocukluk arkadaşı.Fırıncıdır.
Erhan Yazıcıoğlu Mehmet Saim Şadoğlu (Beyefendi) Feride'nin babası.Eski devlet bakanı.Pekçok kirli işi vardır.Kızını eşkiya olarak gördüğü Mahir Kara'ya vermemekte kararlıdır.Bu sebeple Mahir Kara'ya sayısız komplo kurmuş sonunda Mahir kimliğini öğrenmiştir.
Perihan Erener Zehra (Nilay) Orhan Kara'nın sevgilisidir, sonrasında evleneceklerdir.
İrem Kahyaoğlu Suna Demir Feride'nin yanına başta ajan olarak gönderilen fakat sonrasında Feride'nin en samimi arkadaşı olan adliye çalışanı.Yasin'e aşıktır.
Şafak Karali Selim (Müdür) Beyefendinin sağ kolu.Vehbi Duru'nun ölümü sonrası emniyet müdürü olmuştur.
Uğur Aslan İsmail Gün (Seyis) Karısı ve çocuğunun ölümü sonrası alemde acımasızlığıyla nam salan kabadayı.At çiftliği vardır.Mahir'in kardeşi İlknur'a aşıktır.İlk başta düşmanlık etse de Sosyete Yusuf'un ölümü sonrası Mahir Kara'yla işbirliği yapar.Mahir'le hem akraba hem de arkadaş olurlar.
Cemil Büyükdöğerli Boksör Hilmi Mahir Kara'nın aleme girme konusunda karşısına çıkan ilk düşmanı.Mahir yüzüden itibarı sarsılarak hapse düşmüş, aynı zamanda mıntıkası Mahir'e geçmiştir.Mahir'den intikam almak için iki kez firar etmiş, kardeşi Orhan'ı kaçırmış ama iki karşılaşmada da Mahir tarafından dövülmüş ve polis tarafından tutuklanmıştır.
Kerem Fırtına Adnan Tok Turgut Akın sonrası beyefendinin adliyedeki gözü kulağı.
Yıldız Çağrı Atiksoy Ayşe Ulutaş Yasin'in sevgilisi, sonra evlenirler.
Halil İbrahim Babür Doğan Mahir Kara'nın adamı.
Aydan Taş Aysel Belgin'in yanında çalışan dedikoducu kız.
Hakan Eksen Ziya Kütük Nail'in adamı sonradan ona ihanet ederek ölümüne sebep olur.
Erdoğan Bilen Tahsin Önceleri Sarı Cemal için çalışır, onun ölümü sonrası kendi isteğiyle Mahir'in sağ kolu olur.
Serkan Bilgi Kadir Gakgoş Adil'in sağ kolu.

Diziden Ayrılan Karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyuncular Karakterler
Yurdaer Okur Turgut Akın (Yaver) 114. Bölüm Seyis tarafından yay kirişiyle boğularak öldürür.
Erhan Yazıcıoğlu Mehmet Saim Şadoğlu (Beyefendi) 114. Bölüm Mahir tarafından vurularak öldürülür. ( Mahir'in üçüncü cinayeti )
Kenan Çoban Gakgoş Adil 113. Bölüm Mahir Kara döverek öldürür. ( Mahir'in ikinci cinayeti )
Serkan Bilgi Kadir 113. Bölüm Füsun tarafından Mahir'i yakalayacağı sırada vurularak öldürülür.
Emir Çubukçu Osman Güney 110. Bölüm Gakgoş Adil'in Mahir'in mekanına yaptığı baskında öldürülür.
Halil İbrahim Babür Doğan 110. Bölüm Gakgoş Adil'in Mahir'in mekanına yaptığı baskında öldürülür.
Erdoğan Bilen Tahsin 110. Bölüm Gakgoş Adil'in Mahir'in mekanına yaptığı baskında öldürülür.
Funda Eryiğit Belgin Türe 109. Bölüm Füsun kafasına sıkar.
Kerem Fırtına Adnan Tok 109. Bölüm Gakgoş Adil'in emriyle Kadir adliye çıkışında vurarak öldürür.
Mehmet Pamukçu Vedat 107. Bölüm Belgin tarafından iki kurşunla vurularak öldürülür.
******** Mualla 107. Bölüm Belgin kafasına sıkarak öldürür.
Lile Gürmen Kerime Şadoğlu 107. Bölüm Mehmet Saim Şadoğlu mektup açacağını saplayarak öldürür.
Fatih Al Sosyete Yusuf 102. Bölüm Mehmet Saim Şadoğlu vurarak öldürür.
Hüseyin Soyaslan Kütük Nail 99. Bölüm Sosyete Yusuf boğazını keserek öldürür.
Melih Çardak Gardiyan Serdar 95. Bölüm Turgut Savcı tarafından kafasından tek kurşunla vurularak öldürüldü.
Cem Uslu Seyit Durak 94. Bölüm Mahir tarafından kalbinden tek kurşunla vurularak öldürüldü. ( Mahirin ilk cinayeti )
Reha Özcan Vehbi Duru 93. Bölüm Seyit Durak tarafından bomba yerleştirilen arabanın patlamasıyla öldü.
Sermet Yeşil Sarı Cemal 93. Bölüm Seyit Durak tarafından vurularak öldürüldü.
Serhat Yeşil Kandemir 92. Bölüm Sarı Cemal alnından vurarak öldürür.
Mehmet Bozdoğan Berdan Kılıç (Yılan) 85.Bölüm Belgin tarafından tek kurşunla vurularak öldürüldü.
Şebnem Dilligil Safiye Kara 76.Bölüm Mehmet Saim Bey'in arabaya yerleştirdiği bomba patlayınca öldü.
Ataberk Mutlu Nazif Tiryaki 76.Bölüm Mehmet Saim Bey'in arabaya yerleştirdiği bomba patlayınca öldü.
Nihat Altınkaya Sinan Koca 73.Bölüm Barut Necdet tarafından bıçaklanarak öldürüldü.
Olgun Toker Melih Şadoğlu 60.Bölüm Yaptığı bir hatanın vicdan azabı nedeniyle Yurttaş Gazetesinin çatısından kendini atarak intihar etti.
Ayhan Bozkurt Suat 56.Bölüm Mahkemeye ifade vermemek için Turgut Savcının emriyle kendini tüfekle vurarak intihar etti.
Aslı Orcan Serra Aşık 46.Bölüm Turgut Savcı tarafından arabayla uçurumdan atılarak ve araba patlatılarak öldürüldü.
Civan Canova Çetin Hünkaroğlu (Cağaloğlu) 40.Bölüm Kendisi bir daha geri dönmemek üzere yurtdışına çıktı.
İlkin Tüfekçi Bahar Dündar (Çitlembik) 39.Bölüm Seyit Durak tarafından bıçaklanarak öldürüldü.
Yıldız Kültür Kader/Nihan Altun 36.Bölüm Suat'ın adamlarının evinde çıkardığı yangın dumanından zehirlenerek öldü.
Kübra Balcan Mahperi Altun 36.Bölüm Suat'ın adamlarının evinde çıkardığı yangın dumanından zehirlenerek öldü.
Diren Polatoğulları İbrahim Durak 35.Bölüm Barut Necdet tarafından alnından tek kurşunla vurularak öldürüldü.
Kadir Çermik Geveze Ahmet 26.Bölüm Turgut Savcı tarafından komadayken nefesi kesilerek öldürüldü.
Emre Taştekin Vural 12.Bölüm İdam cezası verilip asılarak öldürüldü.
Şekip Taşpınar Deli Faruk 10.Bölüm Nazif'e kurduğu tuzağa kendisi düşüp bıçaklanarak öldürüldü.
Erol Erarslan Şiş Kazım 8.Bölüm Barut Necdet tarafından tek kurşunla vurularak öldürüldü.
Oktay Gülbay Başsavcı Süleyman Yılmaz 1.Bölüm Turgut Savcı tarafından mektup açacağıyla öldürüldü.
Asu Ezgi Taşkıranoğlu Nurten Alev
Yücel Erten İskender Akın
Başay Okay Süreyya Hanım
Çağdaş Tekelioğlu Azmi
Varlam Nicoladze İgor Sınırda malları geçirirken polisin verdiği baskında polis tarafından öldürüldü.
Özgür Emre Yıldırım Murat Belgin'in ihbarıyla hapse atıldı.
Serhat Özcan Haydar Fatih

Yayın takvimi[değiştir | kaynağı değiştir]

Sezon Gün/Saat Sezon Başı Sezon Sonu Bölüm Aralığı Çekilen Bölüm Sayısı Yıl Kanal
1. Sezon Pazartesi 20:00 8 Ekim 2012 17 Haziran 2013 1-36 36 2012-2013 atv
2. Sezon Pazartesi 20:00 9 Eylül 2013 16 Haziran 2014 37-75 39 2013-2014 atv
3. Sezon Pazartesi 20:00 15 Eylül 2014 8 Haziran 2015 76-114 39 2014-2015 atv

Uluslararası yayın[değiştir | kaynağı değiştir]

Ülke Kanal İlk gösterim Gösterim adı
Türkiye Türkiye atv 8 Ekim 2012 Karadayı
 KKTC
Katar Katar Qatar TV 30 Mart 2013 القبضاي
Birleşik Arap Emirlikleri Birleşik Arap Emirlikleri
Suudi Arabistan Suudi Arabistan
Bahreyn Bahreyn
Egypt CBC القبضاى
Yunanistan Yunanistan ANT1 6 Mayıs 2013 Karadayı
İran İran GEM TV 2013
Kosova Kosova RTV21 7 Ağustos 2013
Bosna-Hersek Bosna-Hersek Hayat TV 19 Ağustos 2013
ATV
Bulgaristan Bulgaristan TV7 24 Eylül 2013 Справедливостта на Кара
Sırbistan Sırbistan Prva Srpska TV 16 Aralık 2013 Karadaji
Karadağ Karadağ Prva TV Yakında
Pakistan Pakistan Urdu 1 2 Ocak 2014 Karadayi
Hırvatistan Hırvatistan Nova TV 8 Eylül 2014 Časni ljudi

Ödüller[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıl Ödül Kategori Alıcı Sonuç
2013 Medya Oscarları En İyi Kadın Oyuncusu Bergüzar Korel Kazandı
2013 Medya Oscarları En İyi Erkek Oyuncusu Kenan İmirzalıoğlu Kazandı
2013 Ayaklı Gazete TV Yıldızları Ödülleri En İyi Kadın Oyuncusu Bergüzar Korel Kazandı
2013 Ayaklı Gazete TV Yıldızları Ödülleri En İyi Erkek Oyuncusu Kenan İmirzalıoğlu Kazandı
2013 Ayaklı Gazete TV Yıldızları Ödülleri En İyi Drama Karadayı Kazandı
2013 Ayaklı Gazete TV Yıldızları Ödülleri En İyi Yardımcı Erkek Drama Oyuncusu Yurdaer Okur Kazandı
2013 Ayaklı Gazete TV Yıldızları Ödülleri En İyi Müziği Toygar Işıklı Kazandı
2013 Ayaklı Gazete TV Yıldızları Ödülleri En İyi Yönetmen Uluç Bayraktar
Cem Karcı
Kazandı
2013 Ayaklı Gazete TV Yıldızları Ödülleri En İyi Sanat Yönetmeni Karadayı Kazandı
2013 Seoul International Drama Awards En İyi Drama Dizisi Karadayı Belirlenmedi
2013 2013 Antalya Televizyon Ödülleri En İyi Yeni Sezon Dram Dizisi Karadayı Kazandı
2013 2013 Antalya Televizyon Ödülleri Dram Dizisi En İyi Erkek Oyuncu Kenan İmirzalıoğlu Kazandı
2013 2013 Antalya Televizyon Ödülleri Dram Dizisi En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Yurdaer Okur Adaylık
2013 2013 Antalya Televizyon Ödülleri Dram Dizisi En İyi Yönetmen Uluç Bayraktar
Cem Karcı
Adaylık
2013 2013 Antalya Televizyon Ödülleri Dram Dizisi En İyi Özgün Senaryo Sema Ergenekon
Eylem Canpolat
Adaylık
2013 2013 Antalya Televizyon Ödülleri Dram Dizisi En İyi Müzik Toygar Işıklı Adaylık
2013 2013 Antalya Televizyon Ödülleri Dizi Film En İyi Görüntü Yönetmeni Tolga Kutluay Adaylık
2013 2013 Antalya Televizyon Ödülleri Dizi Film En İyi Sanat Yönetmeni Fırat Temel Adaylık
2013 Altın Aslan Ödülleri En İyi Drama Dizisi Karadayı Kazandı
2013 Altın Aslan Ödülleri En İyi Drama Erkek Oyuncu Kenan İmirzalıoğlu Kazandı
2013 Altın Aslan Ödülleri En İyi Kadın Oyuncu Bergüzar Korel Kazandı
2013 Altın Aslan Ödülleri En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Rıza Kocaoğlu Kazandı
2013 Altın Aslan Ödülleri En İyi Yapım Şirketi Ay Yapım Kazandı
2013 Altın Kelebek Ödülleri En İyi Kadın Oyuncu Bergüzar Korel Kazandı
2013 Altın Kelebek Ödülleri En İyi Erkek Oyuncu Kenan İmirzalıoğlu Kazandı
2013 Altın Kelebek Ödülleri En İyi Drama Karadayı Kazandı
2013 Altın Kelebek Ödülleri En İyi Yönetmen Uluç Bayraktar
Cem Karcı
Kazandı
2014 Altın Kelebek Ödülleri En İyi Senaryo Yazarı - Karadayı Sema Ergenekon
Eylem Canpolat
Kazandı
2014 Ayaklı Gazete TV Yıldızları Ödülleri En İyi Dönem Dizisi Karadayı Kazandı
2014 Ayaklı Gazete TV Yıldızları Ödülleri En İyi Dönem Dizisi Kadın Oyuncu Bergüzar Korel Kazandı
2014 Ayaklı Gazete TV Yıldızları Ödülleri En İyi Dönem Dizisi Erkek Oyuncu Kenan İmirzalıoğlu Kazandı
2014 Ayaklı Gazete TV Yıldızları Ödülleri En İyi Dönem Dizisi Yardımcı Kadın Oyuncu Melike İpek Yalova Kazandı
2014 Ayaklı Gazete TV Yıldızları Ödülleri En İyi Dönem Dizisi Yardımcı Erkek Oyuncu Rıza Kocaoğlu Kazandı
2014 Ayaklı Gazete TV Yıldızları Ödülleri En İyi Yönetmen Uluç Bayraktar
Cem Karcı
Kazandı
2014 Ayaklı Gazete TV Yıldızları Ödülleri En İyi Senaryo Sema Ergenekon
Eylem Canpolat
Kazandı

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]