Vatanım Sensin

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Vatanım Sensin
Vatanım Sensin-2016.jpg
Format Televizyon dizisi
Tür Tarih, Dram
Senarist

1.Sezon: Necati Şahin
Nuran Evren Şit
Nergis Otluoğlu Akoğlu
Ali Aydın

2.Sezon: Uygar Şirin
Melih Özyılmaz
Melek Seven
Deniz Gürlek
Yönetmen Durul Taylan
Yağmur Taylan

Burak Arlıel
Başrol Bergüzar Korel
Halit Ergenç
Onur Saylak
Şebnem Hassanisoughi
Senan Kara
Baki Davrak
Kubilay Aka
Boran Kuzum
Pınar Deniz
Miray Daner
Celile Toyon
Fatih Artman
Okan Yalabık
Tema müziği bestecisi Yıldıray Gürgen
Açılış müziği Vatanım Sensin Jenerik Müziği
Besteci Yıldıray Gürgen
Ülke  Türkiye
Dili Türkçe
Sezon sayısı 2
Bölüm sayısı 59 (bölümleri listesi)
Yapım
Yönetici yapımcı Onur Güvenatam
Yapımcı Nermin Eroğlu
Mekân Türkiye
Görüntü yönetmeni Burak Kanbir
Gösterim süresi 150-200 dakika
Yapım şirketi O3 Medya
Yayın bilgileri
Kanal Kanal D
Resim formatı 576i (16:9 SDTV)
1080i (HDTV)
Ses formatı Stereo
Yayın tarihi 27 Ekim 2016 - 7 Haziran 2018
Durumu Bitti

Vatanım Sensin, Türk yapımı bir tarih-kurgu televizyon dizisi. Osmanlı İmparatorluğu'nun son dönemi anlatılmaktadır. Dizide İzmir'in İşgali yıllarında yaşanan olaylar işlenmektedir. Dizinin baş rollerinde Halit Ergenç, Bergüzar Korel ve Onur Saylak yer almaktadır. İlk bölümü 27 Ekim 2016'da Kanal D'de ekrana gelmiştir.[1] Dizinin kurgulanarak oluşturulan başrol oyuncularından Cevdet'in gerçekte Mustafa Mümin Aksoy olduğuna dair iddialar mevcuttur.[2]

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]

Balkan harbinin sonlarına doğru Osmanlı Ordusu'na bağlı Selanik'te görev yapan binbaşı olan Miralay Cevdet (Halit Ergenç) bir vatansever askerdir. Eşi Azize'ye (Bergüzar Korel) tutkun bir aşık ve çocukları Ali Kemal, Yıldız ve Hilal'e şefkatli bir baba, annesi Hasibe Hanım'a ise hayırlı bir evlattır. Ordudayken yakın arkadaşı Miralay Tevfik'le beraber cephede vatan topraklarını kaybetmemek için var gücüyle direnirken başına gelen bir olay hayatında yeni sayfa açacak, Cevdet ailesinden kopmaya mecbur kalacak ve Selanik Vilayeti'nden İzmir'e göç etmek zorunda kalan Azize'ye ise Tevfik yardım edecektir. Azize'ye karşı gizlediği duygularını belli etme pahasına yanlarında olur. Oysa Tevfikin de büyük bir sırrı vardır.

Azize ise kendini eşi, üç çocuğu ve kayınvalidesi ile zorlu bir mücadelenin içinde bulacaktır. Canından çok sevdiği eşinin başına gelen olay sonrası Ankara Hükûmeti, Mustafa Kemal ve arkadaşları lehine ajan olarak Yunan tarafına geçen Cevdet'in yokluğuyla ve savaş yıllarının zorluklarıyla mücadele ederek çocuklarını yetiştirecektir. Yıldız güzeller güzeli, gözü yükseklerde, Hilal ise vatansever ve mücadeleci bir genç kızdır.

Oyuncu kadrosu ve karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Tüm karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Rol Oyuncu Bölüm Karakter
Cevdet Halit Ergenç 1-59 Vatanı için yiğit bir asker, çocuklarına şefkatli bir baba, karısına tutkun bir aşık, anasına ise hayırlı bir evlattır. Cevdet’in en büyük vasfı aynı zamanda zaafı: vazifesine olan tutkusu, kırılmaz inadı, erdemleri... Esir kampında Yunan'ların arasına girmek için İlyas Çavuş'u öldürmüştür. Görevi direnişin yapılacağı silahları bulmaktır. Tevfik'in ihaneti sonrası İvan'ı öldürülmüştür. Yaşadığı ağır travmalar onun başına hep bela olmuş ve olacaktır. Yakup onu bulunca Mustafa Kemal'e çalışmaya başlamıştır. En yakın arkadaşının, ve birçok kişinin ihanetine uğramıştır. Mustafa Kemal'le çalışmaya başlayınca karısını boşamıştır. Artık her şey geçmişteki her şeyden daha karışacaktır. 15. Bölümde görevden alınmış ve esir kampına gönderilmesi söylenmiştir. 16. Bölümde hapisten Yakup 'un yardımıyla kaçıp Eşrefi Yunanlara getirmiştir. Yakup'u tedavi ettirmek için Azize'yi kaçırmıştır. Göreve iade edilmek için Eşref Paşa'yı infaz etmek zorundadır. Ancak akıllıca bir planla Eşref Paşa'nın hayatını kurtarmayı başarır.
Azize Bergüzar Korel Ergenç 1-59 Binbaşı Cevdet’in karısı, Ali Kemal, Yıldız ve Hilal’in annesi, Hasibe'nin kızı gibi sevdiği gelini, ahu gözlü bir balkan güzelidir. Hemşire olan Azize işi gereği soğukkanlı, kuvvetli, fedakâr, yeri geldiğinde sert, ama her daim vicdanlı, sözünün eri, lafını sakınmayan, onurlu bir kadındır. Oldukça vatansever biridir. Cevdet'in Yunan ordusundaki vazifesine üzülmektedir. Çektiği acıların en büyüğü boşanma olayıdır. Kızı Hilal, Yunanlar tarafından asılmak üzereyken son anda kurtulmuştur. Kendisini ve çocuklarını koruyacağına inandığı Tevfik'le evlenmiştir.
Yakup Fatih Artman 14-59 Mustafa Kemal'in askeridir. Gürcü Salih'in ölümünden sonra İzmir'e gelmiştir ve böylelikle Yunan'ların hedeflerinden biri olmuştur. Çok iyi kılık değiştirdiği için ona "Binbir Surat" veya "Suratsız" denmektedir. Şimdiye kadar sarhoş, Yunan askeri gibi kılıklara girmiştir. Bayrak sahnesinde Hilal'i kimseye göstermeden götürmüştür. Baloda Erzurum Kongresi'ni plağa koydurtmuştur. Cevdet'i hapisten kaçırırken vurulmuş ama ölmemiştir.
Hilal Miray Daner 1-59 Cevdet ve Azize'nin küçük kızı olan Hilal; zeki, cevval, meraklı, şiir sevdalısı, idealist bir genç kızdır. Halit İkbal mahlasıyla yazdığı yazılarla halkı uyandırmaya çalışır. Hilal için vatan, her şeyden kıymetlidir. Hatta vatan için asılmayı bile göze almıştır. İşgal dönemi İzmir’inde babasına layık olmak, onun gibi kahraman, kudretli ve adil olmak  hayattaki en büyük gayesi olmuştur. Büyük bir bayrağı Yunanlar selam verirken indirmiş ve onları rezil etmiştir. Leon'a aşıktır, ancak o bir düşman askeri olduğu için ona sert davranmaktadır. 19. bölümde Ali Kemal'i kurtarmak için Leon'u vurmuştur, ve 20. bölümde ondan özür dilemiştir.
Leon Boran Kuzum 1-59 Yunan Komutanı Vasili’nin oğludur Leon. Zeki, eğitimli, başarılı Leon’un hayattaki en büyük sorunu babasıyla olan ilişkisidir. Babasının gözüne girmek için elinden geleni yapar ama bunu asla başaramaz. Türklere acımaktadır ve Hilal'e aşıktır. Eşref tarafından Cevdet'in planıyla kaçırılmıştır. Hilal hapisteyken ona yemek getirmiştir. Baloda Hilal'le dans etmiştir. 17. bölümde Hilal'e aşkını itiraf etmiş ve Hilal ona -onu sevmesine rağmen- tokat atarak karşılık vermiştir. 19. bölümde Hilal tarafından vurulmuş ama ölmemiştir. Annesi, Hilal'e yazdığı mektubu Yıldız'a yazdığını sanınca Yıldız'la evlenmesini istemiştir. Leon, nişan resepsiyonu sırasında "Böyle bir izdivaç olmayacak." diyerek reddetmiştir. Andreas Akis mahlasıyla yazılar yazar.
Yıldız Pınar Deniz 1-59 Azize ve Cevdet'in güzelliği dillere destan olan büyük kızıdır. Hem şımarık, hem çocuk gibi, hem arzulu, hem mesafeli, hem kırılgan hem hoyrat bir edası vardır. İyi bir yaşam, herkesçe kabul gören bir hanımefendi olmaktır dileği. Leon'dan hoşlanmaktaydı. Leon ona onu sevmediğini söyleyince büyük bir hayal kırıklığına uğramıştır. Başhekim Mustafa Sami ile evlenmişti ve Anadolu'ya gideceklerdi, ama bunu istemeyen Yıldız Vasili'ye Anadolu'ya hangi yoldan gideceklerini söyleyip Başhekim Mustafa Sami'nin pusuya düşürülmesine sebep olmuştur. Aslında üvey kardeşi Ali Kemal'e aşıktır. Nişan resepsiyonunda Leon tarafından rezil edilmiş ve oldukça yıkılmıştır.
Makbule Jale Aylanç 15-59 Haydar'ın annesidir. Öteki oğlu Çanakkale'de şehit olmuştur.
General Filipos Levent Can 32-59 Veronika'nın ağabeyisi, Leon'un dayısı ve Aleksi'nin babası olan Filipos'un en büyük hayali; Ankara'yı ele geçiren Yunan Generali olarak tarihe geçmektir. General Vasili'nin infaz edilmesinden sonra İzmir'in yeni yüksek komiseri olarak atanmıştır. Acımasız, zalim ve savaş yanlısı olan Korgeneral Filipos, Türk'leri daima küçümsemektedir. 56. bölümde, ilgi duyduğu ve hoşlandığı evinin Türk hizmetçisi Havva'yı Türk ordusuna yardım ettiği gerekçesiyle kendi eliyle acımadan öldürmüştür. Zaman zaman Cevdet'in hal ve hareketlerinden kuşkulanarak, onun yunan ordusunda bir hain olduğunu düşünen Filipos, daha sonra Cevdet'in keskin zekasıyla bu düşüncesinde yanıldığını anlayıp tekrar Cevdet'e güvenmeye başlamıştır. Cevdet, plan gereği 58. bölümde Filipos'a kendisini kasten ifşa etmiş, hücreye atılmıştır. 59. bölüm olan final bölümünde Cevdet, Leon ile beraber Filipos'u yine yanıltmış ve Türk Ordusuna gereken zaman ve desteği vermiştir. Yunan ordusunun büyük yenilgisinden sonra Filipos'a askeri mahkemede görevlerinden alınacağını, rütbelerinin söküleceğini ve Yunanistan kralı'nında kendisinin Atina'ya dönmemesini istediği bildirilmiştir. Bunu üzerine intihar etmesi için Cevdet'in ölmeden önce odasına gönderttiği mektupta yer alan kurşunu silahına yerleştirip başından kendisini vurarak intihar etmiştir. Son sözü Bitti olmuştur.
Aleksi Berker Güven 32-57 General Filipos'un oğlu Üsteğmen Leon'un kuzenidir. Babasının gözüne girebilmek için çeşitli uğraşlar vermiş olsa da bir türlü gözüne giremez. Kuzeni Leon'un hain olduğundan şüphelenmektedir. Leon'un tutuklamak için evine gittiği sırada yanındaki askerler Yakup tarafından vurularak öldürülmüş. Ardından hem Yüzbaşı Yakup hem de kuzeni Leon tarafından vurularak öldürülmüştür.
Hacimihalis Emre Şen 1-54 Bir meyhaneye sahiptir. Eftelya ve gazeteciler orada çalışmaktadır.
Eleni Yasemin Szawlowski 1-54 Azizelerin İzmir'deki komşusunun kızıdır. Aynı zamanda Ali Kemal'e aşıktır. Ali Kemal'in Yıldız'a âşık olduğunu bilen tek kişidir.
Marika Aslı Omağ 1-54 Eleni'nin akrabası Azize'nin komşusudur. Azize'yi çok sevmektedir. Yunan olmasına rağmen Türklere iyi davranır.
Hasibe Celile Toyon 1-53 Binbaşı Cevdet'in annesi Hasibe, haram yemez, doğru, iffetli, istikametli bir Osmanlı kadınıdır. Torunlarının sivri dilinden nasibini aldığı ancak dizinde ağladığı, gölgesinde nefeslendiği köklü, asil bir çınar olurken gelini Azize'nin de yol göstereni, feneri olmuştur adeta. 15. Bölümde Cevdet'i evlatlıktan reddetmiştir. Cevdet'in hain olmadığını öğrenmiş ve eceliyle vefat etmiştir.
Dağıstanlı[3] Ufuk Bayraktar 32-45 İzmir'in en güçlü efelerindendir. Bir ara Tevfik tarafından çiftlik ve makamı ele alınmış olsa da tekrar eskisi gibi en güçlü efe olmuştur. İsmet Paşa'yı ele geçirip, Mustafa Kemal'e suikast düzenleyecek kadar gözü kara ve güçlüdür. Düzenli orduya katılması için teklif verilse de rütbeden dolayı kabul etmez. Cevdet'le münakaşa sırasında bıçaklanarak öldürülmüştür.
Seher Şükran Ovalı 32-45 Dağıstanlı için herşeyi yapabilecek olan bir kadındır. Dağıstanlıya aşıktır. Azize'yi hiç sevmez ve kıskanır. Dağıstanlı, Mustafa Kemal'e suikast düzenlemesini önlemek için Dağıstanlı'ya karşı çıkmış. Lakin gözü dönen Dağıstanlı, Seher'i öldürmüştür.
Tevfik (Yanık Efe) Onur Saylak 1-42 Gözü açık, hırslı bir Binbaşıdır Tevfik. Kaybedecek hiçbir şeyi, tutunacak hiçbir değeri yoktur... Kan kardeşi Cevdet’in başarılarını içten içe kıskanır. Çocukken aşık olduğu kızla yıllar sonra Cevdet evlenir. Aşkını da içine atar Tevfik. “Düşmandan tehlikelidir, bazısının dostluğu...” demişler. Tevfik tam da bunun ispatıdır. Kan kardeşine ihanet eden İvan'a silahları satmaya çalışan vatan hainidir. İngiliz Casus William Charles Hamilton'la işbirliği yapar. Eşref Paşa'nın katilidir. Cevdet tarafından öldürülür.
Mehmet Genco Özak 3-40 Hasan Tahsin'in kardeşidir. Abisinin davasını sürdürmeye ant içmiştir. Bayrak sahnesinde bayrağı o çeker. Yunan askerlerin de içinde bulunduğu depoyu patlatarak şehit olur.
Dağıtıcı çocuk Deniz Ayaz 1-31 Amasya Genelgesi ve Halit İkbal'in yazılarını dağıtan çocuktur. Türk Bayrağını yerde görünce kaldırmıştır. Dağıttığı yazılarda Yunanlar onu tutuklayacakken Azize bu duruma engel olur. 15. Bölümde Türk Bayrağını taşıyıp "İzmir bizimdir." Diyerek Yunan'lardan kaçmıştır.
Veronika Senan Kara 1-31 Yunan Komutanı Vasili'nin eşi, Leon'un annesi olan Veronika, yıllar önce ilk çocuğu Dimitri'yi kaybettiği günden beri ruhunun bir yarısı eksik, kendi hafif esrik, bazen buhranlı, bazen şen kahkahalar atan, kocasına ise çok derine gömdüğü bir öfke barındıran, oldukça alımlı, delişmen tabiatlı bir kadındır. Bir falcı ona oğlunun yaşadığını söylemiş ama bunun gerçek olmadığını düşünmüştür. Oğulları ile birlikte Atina'ya gider. Bir daha görülmez.
Ali Kemal Kubilay Aka 1-31 Cevdet ve Azize'nin 3 çocuğundan en büyüğüdür Ali Kemal. Babasına hayran bir çocuk olarak büyür. Onun gibi güçlü, kudretli, kahraman olmak, silah atmak, asker olmak ister... Fakat daha sonra öğrenir ki Ali Kemal, aslında Cevdet ve Azize'nin öz çocuğu değildir. Cevdet onu bir savaş sonrasında bulmuş ve sahiplenmiştir. Üvey kardeşi Yıldız'a aşıktır. Gerçek annesi Veronika ve kardeşi Leon ile birlikte Atina'ya gider. Bir daha görülmez.
Dimitri Cihan Çulfa 1-31 Cevdet'in kapısında bekleyen Yunan askeridir. Cevdet'in emirlerini yerine getirmekle yükümlüdür.
Vasili Baki Davrak 1-31 İzmir işgalini gerçekleştiren Yunan Komutanı Vasili, başarılı, gözü kara, zeki, acımasız bir milis kumandan. Gözünü kırpmadan oğlunu bile ateşe atacak kadar bağlı ilkelerine... Eşref köylerini yakmış ve büyük çocuğu yangında kalmıştır. 15. Bölümde görevden alınır ve 16'da albay olarak göreve devam eder. Sezon finalinde kurşuna dizilerek infaz edildi.
İhsan Murat Mastan 1-28 Tevfik'in kapısında bekleyen bıyıklı bir Osmanlı askeridir. Tevfik'in fikirlerini hiçbir zaman anlayamaz.
Hristo Can Kolukısa 1-27 Eftelya'nin babası. Kendi dilini Tevfik'in emriyle kesmiştir. Şu sıralar Hacımihalis'in meyhanesinde kalmaktadır. William Charles Hamilton tarafından bıçaklanarak öldürülmüştür.
Eftelya Şebnem Hassanisoughi 1-27 Rum bir şarkıcıdır. Tevfik'e aşıktır. Onun kendisini oyaladığını anlasa bile ondan vazgeçmez. Tevfik onu öldürecekken uçurumdan atlamış ama ölmemiştir. Gerçekleri bilip yaşayan sayılı kişilerden biridir. William Charles Hamilton tarafından boğulanarak öldürülmüştür.
Stavro Tuğrul Tülek 9-27 Vasilli'nin emriyle Ölmez Hasan'ı soruşturmaya gelen özel albaydır. Daha sonra da orada kalmıştır. Ölmez Hasan'ın oğlunu , Haydar'ı ve Mustafa Sami'yi öldüren işkenceci acımasız ve Cevdet'in hain olduğunu düşünen subaydır aynı zamanda. Azize tarafından öldürülmüştür.
Kara Fatma Demet Evgar 25-26 Mustafa Kemal Paşa tarafından görevlendirilen direnişçi bir Türk kadınıdır. Emrindeki silahlı kadın direnişçilerle birlikte Mebus Rıza Bey'i Cevdet ve Yakup'un da bilgisiyle yakalanmaktan son anda kurtarmıştır.
Mebus Rıza Bey Hüseyin Avni Danyal 25-26
Yavuz Arda Kaptanlar 14-22 Eşref'in sağkoludur. Onun ölümünden sonra Cevdet'in hain olmadığını öğrenmiş ve Azize'ye bir pusula vermiş ama Tevfik pusulayı bulmuştur. Tevfik tarafından depoda bıçaklanarak öldürülmüştür.
Eşref Paşa Hakan Salınmış 1-20 Anadolu direniş hareketinde lider kişilerden biridir. Cevdet'in Yunanların içine sızmasını sağlamıştır. Gizli silahları Anadolu'ya geçirmeye çalışmaktadır. İleriyi pek düşünmeyen, hiçbir kimseden emir almayı hoşlanmayan bir kişiliğe sahiptir. Mustafa Kemal'den bile! Silahları Mustafa Kemal'e vermeyip kendini kahraman olarak gösterince kötü karakter olarak tanımlanmaya başlamıştır. Cevdet onu Yunan'a götürmüştür ve onu infaz etmeye mecbur kalmıştır. Ama yaptığı planla Eşref Paşa'nın hayatta kalmasını sağlamıştır. Eşref Paşa, sonradan Mustafa Kemal'e katılmaya karar vermiştir. Yunanlarla çatışırken, Miralay Tevfik'in ihanetine uğramış ve vurularak şehit olmuştur. 21. Bölümde cesedi İzmir'de dolaştırılmıştır. Cevdet'in vatanperver olduğunu söylediği belge Tevfik'in eline geçmiş fakat Yüzbaşı Yakup bu durumu düzeltmiştir.
Başbakan yardımcısı Kostas Serhat Tutumluer 15-17 Başbakan yardımcısıdır. Vasilli ve Cevdet'i Başbakan'ın emriyle görevden alır. Aynı zamanda Bayrak sahnesindeki rezilliği görür ve Cevdet'i sürgüne gönderir. 16'da Vasilli'nin yerine geçer. Aynı zamanda bölümün sonunda Cevdet ona Eşref'i getirince çok şaşırmıştır.
Haydar Tolga Coşkun 1-15 Vatansever bir gazetecidir. Hilal o ve arkadaşlarına yardımcı olur. Birçok yazıtlar yayımlatmıştır. 15. Bölümde Bayrağı yerden kaldırırken Stavro tarafından kalbinden vurularak oracıkta ölür.
İmam efendi Ayberk Aladar 13-14 Mahallenin imamıdır. Mustafa Sami ve Yıldız'ın nikahını kıymıştır. Yıldız'a yapılan linç girişiminde onun kaçmasını sağlamıştır.
Gürcü Salih Emre Başer 10-14 Mustafa Kemal'in askeridir. Tevfik'i kandırmak amacıyla İvan kılığına girmiştir. Eşref Paşa silahları almaya giderken yolunu kesmiştir. Eşref Mustafa Kemal'e silah gönderilmeyeceğini söyleyince çatışma başlamış tam Eşrefi öldürecekken Tevfik onu sırtından vurur.
İvan Serkan Kunter 12-13 Gerçek İvan'dır. Cevdet'e gerçeği o söylemiştir. Cevdet çok şey bildiği için onu öldürmüştür.
Başhekim Mustafa Sami Yiğit Çelebi 2-13 İzmir Askeri Hastanesi'nde başhekim Mustafa Sami,Eşref Paşa'nın yeğenidir. Yıldız'a aşıktır ve evlenmişlerdir. Ancak Yıldız tarafından Kuvacı olduğu ortaya çıkınca Yunan Askerleri tarafından aranır.Yıldız ile birlikte İzmir'den Anadolu'ya gidecek iken Yunan Albayı tarafından pusu kurulur ve kalbinden vurularak oracıkta can verir.
Halide Edip Adıvar Selma Ergeç 10-11 İzmir'e gelip konuşmalar düzenlemiştir. Mustafa Kemal'le birliktedirler. Görevi tamamlanınca İstanbul'a döner.
Ölmez Hasan Turgut Tunçalp 4-9 Dağlarda Osmanlı'ya eşkıyalık yapan Ölmez Hasan Yunan Albay tarafından vurulmuş ve kaldırıldığı hastanenin başhekimi Mustafa Sami tarafından ilaçları değiştirilip zehirlenmiştir.Zehirlenerek öldürüldüğü Yunanlar tarafından anlaşılmasın diye Albay Cevdet tarafından sırtından vurulmuştur.
Andreas Emrah Ersoy 5-7 Marco'nun ekibindedir ve kızlara tecavüz etmiştir. Sonradan Hilal'e yardımcı olmuştur. İzmir'den kaçarken Mehmet tarafından öldürülmüştür.
Marco Özcan Yiğit 5-5 Kızlara tecavüz eden Yunan askeridir. Cevdet öldürür.
Falcı Defne Yalnız 5-5 Ünlü bir falcıdır. Söylediği şeylerin genelde doğru çıktığı bilinmektedir. Hasibe'ye oğlunun bir şey sakladığını söylemiştir. Veronika'ya ise iki oğlunun da yaşadığını söylemiştir. Sonrasında bir daha gözükmemiştir.
İlyas Çavuş Mert Aydın 2-2 Esir kampındaki Eşref'le haber kuran çavuştur. Cevdet'e ailesinin hayatta olduğunu söylemiş ve Cevdet'e "Vatan için vatan haini olur musun? diye sormuş Cevdet evet deyince kendini feda ederek Cevdet'in Yunanlar tarafından güveninin kazanılmasını sağlamış ve bu olayı yapması için Cevdet'e :"Zaiyatsız Muzaffer Olunmaz" şeklinde açıklamıştır
Hasan Tahsin Ahmet Tansu Taşanlar 1-1 İşgal edilen İzmir'de Yunan Ordusuna karşı direnişin ilk kurşununu atmış ve Yunan Teğmen Leon tarafından iki kurşunla şehit edilmiştir. Gerçek hayatta da mücadelenin ilk kurşununu atan Hasan Tahsin'i canlandırmıştır. Dizide de aynı zamanda Hilal'in çok sevdiği bir abisidir.

Bölümler[değiştir | kaynağı değiştir]

Yayın takvimi[değiştir | kaynağı değiştir]

Sezon Gösterim günü ve saati Sezon başlangıcı Sezon finali Bölüm sayısı Bölüm Aralığı TV Sezonu TV Kanalı
1. Sezon Perşembe 20.00 27 Ekim 2016 8 Haziran 2017 31 1-31 2016 - 2017 Kanal D
2. Sezon Perşembe 20.00 9 Kasım 2017 7 Haziran 2018 28 32-59 2017 - 2018 Kanal D

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Vatanım.Sensin". Kanal D. 31 Ekim 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Ekim 2016. 
  2. ^ Refika Birgül (18 Şubat 2017). "'Albay Cevdet' gerçekmiş". Hürriyet. 22 Şubat 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  3. ^ https://www.kanald.com.tr/vatanim-sensin/hikaye-ve-kunye