Arif Erkin Güzelbeyoğlu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Arif Erkin Güzelbeyoğlu
Doğum 11 Eylül 1935 (1935-09-11) (86 yaşında)
Gaziantep, Türkiye
Milliyet Türk
Meslek Mimar, müzisyen, tiyatro-sinema oyuncusu ve bürokrat
Etkin yıllar 1969-günümüz

Arif Erkin Güzelbeyoğlu (d. 11 Eylül 1935, Gaziantep), Türk mimar, müzisyen, tiyatro-sinema oyuncusu ve bürokrattır.

Tiyatroya amatör olarak Genç Oyuncular'da başladı. Dostlar Tiyatrosu'nun kuruluşunda yer aldı. Tiyatroda oyunculuğun yanı sıra oyun müziklerini de yaptı. Otuz yıl İstanbul Belediyesi'nde bürokratlık yaptı. Birçok televizyon yapımının müziklerini ve "Umut", "Ağıt", "Değirmen" gibi filmlerin müziklerini yaptı. Dizi oyuncusu olarak "İkinci Bahar dizisindeki rolü ile ünlendi.

Yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

1935 yılında Gaziantep'te doğdu. Güzelbeyzade adlı bir Türkmen boyundan gelen soyadı Güzelbeyoğlu olarak Türkçeleştirilmiştir.[özgün araştırma?]

Yükseköğrenim için İstanbul'a gidene kadar Gaziantep'te yaşadı. Lise yıllarında tiyatroya ve müziğe ilgi duydu. Gaziantep Lisesinde öğrenciliği sırasında 1950 yılında bir yarışma sonucu Moliere'in Hastalık Hastası oyunundaki başrolü ile amatör olarak tiyatro hayatına başladı.[1] Lise öğretmeninden keman dersleri aldı.

İstanbul Teknik Üniversitesinde mimarlık, Devlet Opera ve Balesi'nin, Opera Dershanesi'nde müzik eğitimi aldı. İstanbul Radyosu'nda solist ve korist olarak çalıştı. Önce Genç Oyuncular tiyatro grubunun kuruluşunda yer aldı.[2] Okulu bitirip askerlik hizmetini yaptıktan sonra 1964 yılında Gülriz Sururi-Engin Cezzar Tiyatrosu'nda Refik Erduran’ın "Direklerarası" adlı müzikalindeki rolü ile profesyonel oyunculuğa başladı. Oyunun müziklerini de yapan Arif Erkin, Haldun Taner'in "Zilli Zarife" ve "Vatan Kurtaran Şaban" adlı oyunlarının da müziklerini yaptı.

Genco Erkal tarafından Gençler Tiyatrosu'nun devamı olarak kurulan Dostlar Tiyatrosu'nun kuruluşunda yer aldı. Dostlar Tiyatrosu'nun ilk beş yılı boyunca tüm oyunlarının müziklerini yaptı.[1]

İstanbul Belediyesi İmar Müdürlüğünde 30 yıl çalıştı. Beşiktaş Belediyesinde İmar Müdürü ve Teknik Başkan Yardımcılığı görevi yaptıktan sonra emekli oldu.[1] Memurluk hayatı sırasında tiyatro ve müziğe devam etti. Bir süre sonra oyunculuğa ara verdi ve sadece oyun müzikleri yaptı.

Umut, Karakolda Ayna Var, Gramafon Avrat, Bir Milyara Çocuk, Bizimkiler gibi pek çok görsel yapımın müziklerine emek verdi. Umut filmi ile 1969 Adana Altın Koza Film Festivali'nde En İyi Müzik Ödülü'nü aldı.

Keşanlı Ali Destanı filmi ile başladığı oyunculuk hayatında ünlenmesi, İkinci Bahar dizisi ile oldu.[3] Aralık 2005 itibarıyla Yabancı Damat dizisinde "Memik Dede" karakterini canlandırdı. 2007 yapımı Beyaz Melek adlı sinema filminde de "Mala Ahmet" karakterini canlandırdı. Son olarak Canım Ailem dizisinde "Cabbar Ağa" rolünü, Muhteşem Yüzyıl adlı dizide "Piri Mehmet Paşa" adlı Divan Üyesini canlandırdı; Doksanlar, Kadim Dostum ve Çoban Yıldızı adlı dizilerde yer aldı. Müziğiyle sinemaya yaptığı katkılardan ötürü 2021 yılında İzmir Uluslararası Film ve Müzik Festivali'nde Onur Ödülü ile ödüllendirildi.[4]

Rol aldığı tiyatro oyunları[değiştir | kaynağı değiştir]

Rol aldığı filmler & diziler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b c Yülek, Güler. "'Çiğ köfte yapmak benim için terapi'". Posta gazetesi, 20 Ekim 2012. 22 Nisan 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Nisan 2021. 
  2. ^ "Arif Erkin ile Söyleşi". art-izan.org 10 Kasım 1995. 22 Nisan 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Nisan 2021. 
  3. ^ Uras, Cansu. "Arif Erkin Güzelbeyoğlu: İlk set günü zaman zaman titrediğimi hissettim". Ranini.tv 27 Ekim 2016. 3 Kasım 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Nisan 2021. 
  4. ^ Gazetesi, Evrensel. "İzmir Uluslararası Film ve Müzik Festivali başladı". Evrensel.net. 24 Haziran 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Haziran 2021.