Beydiğin, Manavgat

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Beydiğin
—  Köy  —
Antalya
Antalya
Ülke Türkiye Türkiye
İl Antalya
İlçe Manavgat
Coğrafi bölge Akdeniz Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 489
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 0242
İl plaka kodu
Posta kodu 07600
İnternet sitesi: [2]
YerelNET sayfası

Beydiğin, Antalya ilinin Manavgat ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Beydiğin adı Oğuzların Beydili boyundan gelmektedir. Köyün ilk tarihi 16. yüzyıl kadar uzanır. v Serdar(komutan demektir) adında bir kişiye eynif ovası tımar olarak verilmiş, görevi ise Konya-Antalya arasındaki yol güvenliğini sağlama, aynı zamanda devlete asker yetiştirmektir bu tımar sistemi serdar'ın oğlu Hüsemettin ve onun oğlu Emrillah zamanına kadar devam etmiş. Osmanlı'da sonradan tımar sisteminin bozulması ve mali durumlar köyden birçok göçü beraberinde getirmiş, Beydili obasından ayrılanların bir kısmı Isparta Sütçüler ilçesine bağlı yerde Beydili köyünü kurmuşlardır. Serdaroğlu adına ve onun torunu Emrilah ve diğer köylülere verilen tımar senedi halen Beydiğin köyü mutarlığında muhafıza edilmektedir. Beydililer zamanla güneye güç ederek 1850 yılında bügünkü köy merkezinin yakınlarına mahelleciklere yerleşmişler köyün bügün alanı Serdar Beyin Torunu olan Emrilah'ın torunları Ali kıya ve kardeşi osman kocaya aittir. köyde ilkokul 1940 yıllarında açılmıştır. 1965 yılında köylüler mahelleri bir meydanlıkta toplama kararı almışlar, yer olarak düz ve en geniş alan tespit edilmiş, köyde askerliğini öğretmen olarak yapan bir mimar köy planını çizmiş. Köylüler bu plana geniş ölçüde sadık kalarak bugünkü köyü oluşturmuşlardır. Beydiğin köyü 93 harbi ve birinci dünya savaşında çok şehit vermiştir. Bir ihtiyar nine çocukluğunda 30 kişinin yayladan törenle askere gönderildiğini hiç birinin geri gelmediğni söylüyordu

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Beydili Oğuz Türkmenleri kültür gelenek ve görenekleri yaşanmaktadır.

Köy kültür olarak hala Orta Asya kültürünü taşımaktadır yani köyde oyun ve şarkı gibi şenlikler olmaz köyün kültürü savaş üzerine kurulu ve savaş-dövüş-güreş kültürüne sahiptir. Köyün yemek kültürünü ise genellikle et yemekleri(keçi eti), keşkaf(keşkek), pilav gibi anadolu yemekleri oluşturmaktadır. Köyün şivesi ise çokca teke yöresinin özelliğini gösterir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Antalya iline 73 km, Manavgat ilçesine 34 km uzaklıktadır. Eski ipek yolunun geçtiği bölgedir.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, köyün sınırları içerisinde ve kuzey tarafında toroslara en yakın dağ Akdağ'dır. Köyde 2 yayla bulunmakta bunlar cimrii ve toka yaylasıdır ayrıca eynif ovası'na sahiptir. Köy halkı yazın yaylalarda ve eynif ovasında yaşamaktadır. Köyün kuzey tarafı Konya-İç Anadolu iklim yapısına sahiptir her kış köyün Konya tarafında bulunan cimrii yaylasına 3 metreden fazla kar yağışı olur ve kışları sıcaklık (-) eksi derecelere düşmektedir. Güney tarafı Akdeniz İklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 489
1997 496

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köyde arıcılıkta yapılmaktadır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ve içme suyunu kendi maddi imkanları ile devlete yük olmadan cimrii yaylasından içme suyunu karşılamaktadır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]