Akdağlar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Akdağlar
Akdağlar.jpg
Saklıkent Kanyonu yolundan Akdağlar
Harita
En yüksek noktası
Yükseklik Uyluk Tepe[1] - 3.014 m (9.888 ft)
Ziyaret Tepesi - 2.591 m (8.501 ft)
Aksivir Tepesi - 2.591 m (8.501 ft)
Bozburun Tepesi - 2.354 m (7.723 ft)
Listelenme Ultra zirve
Koordinatlar 36°33′0″K 29°34′12″D / 36.55000°K 29.57000°D / 36.55000; 29.57000
Coğrafya
Konum Kaş, Antalya, Türkiye
Sıradağ Beydağları’nın bir kolu
Jeoloji
Dağ türü Sıradağlar
Türkiye üzerinde Akdağlar
Akdağlar
Türkiye' deki konumu

Ak Dağlar, Türkiye'de Akdeniz bölgesinde eski Likya bölgesi olarak gösterilen Antalya'da yükselmektedir. Bey Dağları'nın kolu olan Akdağlar Yüksek Tekellioğulları Dağları'nın, Kıyı Beydağları ve Merkezi Beydağları boyunca uzanan sıradağlardır. MÖ 1. yüzyılda yaşayan Amasyalı Strabon'unda bahsettiği Akdağlar'da çoklu zirveler ve ana zirvenin 5 sivriden oluştuğu ve Roma antik yollarının da bulunduğu bölgedir. Fethiye - Kaş arasında heybetle yükselen Akdağlar kütlesi uzaktan bakıldığında ulaşılmaz gibi görünür. Oysa Beydağları’nın bir kolu olan Akdağlar, 3 bin metrelere varan doruklarının hemen altındaki yeşil alanlarıyla yaylacıların yurdudur. Kuzey-güney doğrultusunda uzanan Teke Yarımadası’nın bu karlı dorukları, zirvelerindeki düzlükleriyle yaz ayları boyunca yerleşime elverişli. Akdağlar’ın en yüksek noktası olan 3 bin 14 metrelik Uyluk Tepe zirvesine çıktığınızda, altınızda uzanan vadilerdeki Yörük çadırlarını görebilir.

Akdağlar, Elmalı Polyesi ile Eşen Çayı arasında uzanır. Çevresi faylı dik yamaçlar ile çevrilidir. Mezozoik yaşlı kalkerlerden oluşan dağ kütlevi bir yapıya sahiptir. Dağın üzerinde çeşitli yüksekliklerde düzlükler bulunur. Yayla olarak kullanılan bu düzlüklerde dolin, uvala gibi karstik şekiller yaygındır. 2300 metrelerden sonra buzul şekilleri de görülmeye başlar. Pleistosen (Buzul) devri buzulları, karstik şekillere buzul şekillerini eklemiştir. Dağ üzerinde Buzul vadileri, hörgüç kayalar ve morenler gözlenir.[1]

Konumu[değiştir | kaynağı değiştir]

Akdağlar’ın etrafındaki en güzel yerleşim, mis kokulu elması ve sedir ağaçlarıyla ünlü Gömbe Yaylası. Sabahları Akdağ’ın silueti, Komba antik kentinin bulunduğu bölgenin hemen yakınındaki Akçay Baraj Gölü’ne düşüyor. Batı Toroslar dağ sırasının Kızlar Sivrisi’nden sonra en yüksek tepesi olan Akdağ’ın zirvesine her isteyen kolaylıkla çıkabilir. Gömbe’den araçla yarım saatte ulaşılan Suçıkan Yaylası’ndan başlayan yaklaşık üç buçuk saatlik yürüyüş, etkileyici bir coğrafyanın manzara olarak izlenebileceği dorukta son buluyor. Gömbe ile Kaş arası 60 kilometre, Elmalı ile Gömbe arası ise 30 kilometre.

Gölleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Akdağlar silsilesinde birkaç göl bulunmaktadır, Kartal Gölleri, Sarı Göl, Bucak Gölü, Yeşil Göl, İkizgöl, Çimenli, Girdev, Baranda, Bulanık ve daha birçok adsız minik gölle Akdağ, “göller diyarı” unvanını fazlasıyla hak ediyor. Akdağlar'ın 1450 (yaklaşık) metrelerden sonrası tamamen çıplaktır. Yazları yaylacıların yoğun ilgi gösterdiği rahat ovası, su başı yaylası, karadere yaylası, kartal yaylaları bu dağ üzerinde bulunmaktadır. Yaylalardan yapılacak küçük yürüyüşlerle göllere ulaşmak mümkün. Bir kısmı buzul gölü olan bu hayat kaynaklarının en güzeli kuşkusuz Yeşilgöl. Ağustos sıcağında bile buz gibi sularında yüzülmesi adeta imkânsız olan gölün hemen yanı başında, metrelerce yüksekten süzülen Uçarsu Şelalesi yer alıyor. Akdağ’ın doruklarına yakın bir kaynaktan gökyüzüne doğru fışkırarak şelaleye dönüştüğü için Uçarsu bu adı alıyor.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b DOĞU ve ark., Doç. Dr. Ali Fuat. "AKDAĞ'IN JEOMORFOLOJİSİ VE BUNUN BEŞERİ FAALİYETLER ÜZERİNDEKİ ETKİSİ" (PDF). 11 Eylül 2018 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Eylül 2018.