Bahçedere, Altıeylül

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Bahçedere
—  Mahalle  —
Balıkesir
Balıkesir
Ülke  Türkiye
İl Balıkesir
İlçe Altıeylül
Coğrafi bölge Marmara Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 402
Zaman dilimi UDAZD (UTC+03.00)
İl alan kodu 0266
İl plaka kodu
Posta kodu 10000
İnternet sitesi: [2]

Bahçedere, Balıkesir ilinin Altıeylül ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy halkı Oğuzların Çepni boyundan gelmektedir. Erzurum Horasan'ından göç eden halk bugünkü Kavakbaşı'na yerleşmiştir, köye daha sonra gelen diğer kişiler ile birlikte bugünkü halini almıştır. Bu yerleşim yerinin adı Kavakbaşı'dır. Bahçedere halkı ise Yörüktür. Yapılan araştırmalar sonucunda mahallenin bir kısmının Aydın yöresinden geldiği tespit edilmiştir. Mahalleye bağlı iki mahalle daha bulunmaktadır. Kavakbaşı ve Fındıklı adlı bu mahalleleridir.

Coğrafya ve İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, bozulmuş Akdeniz İklimi etki alanı içerisindedir. Merkeze 26 km. uzaklıktadır.Bulunduğu arazi, bahar ayları boyunca koyu bir yeşil bitki örtüsüne sahip olmaktadır.Yaz aylarına doğru kendini sarımsı bozkır bitki örtüsüne bırakmaktadır.Kış aylarında ise kuru ayaz şeklinde geçmektedir.Konum itibarı ile tepede yer alan köy sert rüzgarlardan etkilenmektedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007
2000 402
1997 401

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalı olmakla birlikte son zamanlarda tarım alanlarının verimsizliği sulama imkânlarının kısıtlanmasından dolayı insanları büyük şehirlere iş için göç etmeye zorlamaktadır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Bahçedere mahallesi ve mahallesi olan Kavakbaşı'nda ilköğretim okulu mevcuttur. Yalnız Bahçedere mahallesinde öğrenci yetersizliğinden dolayı 1995-1996 öğretim yılında eğitim ve öğretime son verilmiştir. Kavakbaşı'nda ise eğitim ve öğretime halen devam edilmektedir. Mahallede içme suyu şebekesi olmaktadır. Kanalizasyon şebekesi bulunmaktadır. Mahallede PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahallede ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon ve İnternet vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]