Atköy, Altıeylül

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Atköy
Ülke  Türkiye
İl Balıkesir
İlçe Altıeylül
Coğrafi bölge Marmara Bölgesi
Nüfus
 (2011)
 • Toplam 1.537
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0266
Posta kodu 10000

Atköy, Balıkesir ilinin Altıeylül ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Atköy mahallesinin kuruluş tarihinin kesin olarak bilinmemekle beraber Osmanlı İmparatorluğu’nun yükseliş dönemi sonralarında 5-6 hane ile kurulduğu tahmin edilmektedir. Bu dönemde yönetimin başında bulunan paşaların atlarının otlatıldığı geniş bir çayır arizisi olan yere 1878-1879 yıllarında yaşanan büyük 93 Harbi ile beraber Rumeli vilayetlerinden göçen aileleri paşa arazisi olan bu bölgeye yerleştirmişlerdir. Böylelikle mahallenin nüfusu artmıştır. 93 göçü ile gelen muhâcirler iki ayrı yerden gelmişlerdir. Bir kısmı Yunanistan'ın Yenişehir şehrinden gelmişler; kendilerine Aşağı Mahalleliler veya Muhacir demektedirler. Diğer bir kısmı Bulgaristan'ın Tırnova şehrinden gelmiş; kendilerine Yukarı Mahalleliler veya Manav demektedirler. Osmanlı Devleti döneminde mahallenin adı At'dır. Cumhuriyetle mahallenin adı Atköy olmuştur.[1]

Coğrafya ve İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, bozulmuş Akdeniz İklimi etki alanı içerisindedir. Merkeze 13 km. uzaklıktadır. Köy Bigadiç yolu üzerindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007
2000 1468
1997 1538

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede ilköğretim okulu vardır (1-5. sınıf). Mahallenin hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır. Mahallenin içindeki anayollar taşla döşenmiştir. Mahallede Kur'an kursu vardır. Yine mahallede Tarımsal Kalkınma Kooparatifi bulunmaktadır.ayrıca mahallede internet cafede ve işbir sentetik bulunmaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Dr. Abdülmecit Mutaf. Salnâmelere Göre Karesi (1847-1922), (2003) Zağnos Kültür ve Eğitim Vakfı, sf.71.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]