Ortamandıra, Altıeylül

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Ortamandıra
Ülke  Türkiye
İl Balıkesir
İlçe Altıeylül
Coğrafi bölge Marmara Bölgesi
Rakım 120 m (390 ft)
Nüfus
 (2014)
 • Toplam 1.000
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0.266.
Posta kodu 10000
Resmî site

Ortamandıra, Balıkesir ilinin merkez mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Göçebelikten yerleşik hayata geçtiklerinde en son konakladıkları yer burası olduğundan dolayı buraya yerleşmişlerdir. Mahallenin diğer bir adı ise, Karagedik olarak da bilinmektedir.karagedik soyunun üç kardeşten turediği söylenmektedir. ayrıca mahallede mahallenin diğer bir kardeşi olan karaman aynı sülaleden gelmektedir. mahallenin asıl soyu köse süleyman ocağına bağli yani imamrıza soyundan imam yunus mukrinin oğlu kösedağ savaşında şehıt olmuştur. yanı mılletının asılocağı olan kavakbaşı ve bergama narlı köyudur. buda demek olur kı balıkesir cıvarındakı büyük köylerin hemen hemen hepsi köse süleyman ocağına bağlıdır. onun torunlarıdir. buda araştırmalar göre kanıtlanmıştır.ayrıca tarihinde ortaokul futbol takımı il şampiyonu olmuş ve tarihe geçmiştir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede, daha çok zeytinyağlı yemekler yapılmaktadır. Eski yemekleri Kaçamak(Mısır unu ile yapılan bir yemek.), bükme adı verilen gözleme benzeri bir yemeği,sarıburma tatlısı ve de ev höşmelimleri önemli ve farklı yemekleridir.Ebe gömecine herkes bayılır.dağlık bölgelerde melki yetisir

Coğrafya ve İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, bozulmuş Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.Kışların iklim koşullarından farklı olarak daha setr geçtiği, yazların ise Karasal iklim etkisinde geçtiği gözlenmektedir.Köy, Balıkesir Merkez'e Edremit Yolu üzerinden 7 km.'dir.Normalde Balıkesir Merkeze 9 km.'dir.yeni kurulmakta olan atatepe organıze sanayı sıtesınde köy yoluna dönülmektedir köyümüzn aynaoğlu .çoraklık.gökmahalledereköy komşusudur.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2014 1000
2013 1021
2000 2000

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi Tarım ve hayvancılıga dayanır.Özellikle Manisa ovası, Bursa ovası ile Ayvalık, Edremit ve Burhaniye sahilinde zeytin işçiliği yapılmaktadır.Mahallede son zamanlarda iş amaçlı yoğun göçler yaşanmaktadır.Son zamanlarda köy halkının sosyal güvencesi olan işlere yöneldiği gözlenmektedir. Özellikle Organize sanayi ve ilde mevcut fabrika ve benzer kurum kuruluşlarda çalıştıkları gözlenmektedir.mahallede aydın gençlerin olduğunu söylemiştık genelıkle kırsal kesim olduğundan okuyan okuyor kısa zamnada meslek sahıbı olan kişilere göre işte böyle aydın gençlerde büyük şehırlerde iş için çıkıyor tabıkı artık sosyal yaşam biçiminde çalışmak ister.genelde izmir, manisa ,bursa civarında 2000/2001 yılarında toplam çalışan genç sayısı 10 ila 15 idi şu anki son durumlara bakılırsa 100 aşmış durumda aynı zaman da 2000/2001 yılarında mahalledeki genç nüfus sayısı işşsiz sayısı hemen hemen 250 ye yaklaşmıştır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede ilköğretim okulu var ve faaldir. Mahallenin hem içme suyu şebekesi hem de kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol berbat durumda olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.hangi iktidar gelirse gelsin hizmetten mahrumdur....Dönemim muhtarı, vefat eden, Alirıza Özden(Kepez lakaplı) ve Köy halkının çabaları sonucu Akkavak mevkiinden içme suyu getirilmiş ve evlere dagıtımı yapılmıştır.Mahallede birisi köy kahvesi olmak üzere beş kahvehane iki bakkal vardır.yedi minibüs haftanın her günü hizmetvermektedir. Ayrıca mahallede mevsim koşullarına göre hizmet veren seyyar olarak da çalışan iki manav vardır. Mahallede iki tüpgaz bayii mevcuttur.Köy halkının ortak katkısı sonucu çok amaçlı kullanıma açık köy hizmet binası hizmete açılmıştır altı İbadethane üstü sosyal tesis ve muhtarlık olarak falıyet vermektedir.ulaşım oldukça zordur.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Şablon:Balıkesir mahalleleri