Türkali, Altıeylül

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Türkali
Ülke  Türkiye
İl Balıkesir
İlçe Altıeylül
Coğrafi bölge Marmara Bölgesi
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0266
Posta kodu 10000
Resmî site

Türkali, Balıkesir ilinin Altıeylül ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Dağ eteğine kurulu bir alevi mahallesi olan Türkali ilk yerleşimden bu yana 170-180 yıl geçmiştir.Kurulduğu tarih kesin olarak bilinmemektedir.Günümüzde 928 mahallesi bulunan Balıkesir’in 1845’de Balıkesir kazası iken, 47 mahallesi vardır. Bunlardan başka değişik yerlerde 20 Aşiret ve bunlara bağlı çok sayıda cemaatler yaşamıştır. Bunlar arasında Cemaat-i Çepni aşiretine bağlı alt gurupları arasında bulunan Tahtacılar Karye-i Çinge civarında Türkali çiftliği mahallinde yaşamıştır. Kayıtlara göre, 12 haneleri ve 47 erkek neferleri bulunmuştur. Türkali çiftliğine ilk yerleşen 12 Tahtacı hanesine, 1884'te Balıkesir’in muhtelif yörelerinde konar-göçer olarak yaşayan Çepniler de gelip yerleşmişlerdir.1890 yılına gelindiğinde ise, Balıkesir’in 102 olan Merkez köyleri arasında Türkali de bulunmaktadır.

Türkali’ye önceleri ve ilk yerleşimler sırasında, 1530 Tarihli ve 166 Numaralı Muhasebe-i Vilayet-i Anadolu Mufassal Tahrir (sayım) Defteri kaynaklarına göre, Türkeri ve Türkeli de denilmiştir. Çünkü, Ertuğrul zamanında keşif amaçlı ve yöreyi Hristiyan baskınlarından korumak için üç yiğit asker Türkali civarına gönderilir ve bu üç yiğit askere Türkeri denilmiştir.Daha sonra da mahallenin adı değişikliğe uğrayarak Türkali olmuştur.

Coğrafya ve İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, bozulmuş Akdeniz İklimi etki alanı içerisindedir. Merkeze 18 km. uzaklıktadır.Pamukçu kasabasına 7 km. uzaklıktadır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007
2000
1997

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Gelir düzeyi iyi olan bu mahallenin geçim kaynağı tarımdır.Her mahallede olduğu gibi hayvancılıkla uğraşan evler vardır.Ama bu özel bir geçim kaynağı değildir. Mahallede henüz bir üretim hanı, fabrika, çiftlik vb. yoktur.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.Mahallenin bir adet Cami'si vardır.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]