Ayvatlar, Altıeylül

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Ayvatlar
Ülke  Türkiye
İl Balıkesir
İlçe Altıeylül
Coğrafi bölge Marmara Bölgesi
Nüfus
 (2011)
 • Toplam 270
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0266
Posta kodu 10000
Resmî site

Ayvatlar, Balıkesir ilinin Altıeylül ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Rivayete göre eskiden mahallenin girişinde büyük bir ayva ağacı bulunmaktaymış. Bu köye gelenler atlarını bu ağaca bağlıyorlarmış. Zaman içinde "ayva" ve "atlar" kelimeleri birleşerek "Ayvatlar" kelimesini oluşturmuştur. Mahallenin kökeni konya karamandan gelen konar-göçer karakeçili ve hardal yörüklerinden oluşmaktadır. Esasen Susurluk Çataldağ ile İzmir bergama-Dikili arasında konar göçer hayat sürmekteydiler. Mahallede hemen her haneden Çanakkale'de şehit düşmüş insan vardır. Mahallenin arka merasından çıkan ayvatlar suyu lezzetiyle yörede meşhur olup,işlenmektedir.Mahallede her yılın mayıs ayında yüksek katılımla yörük-türkmen şenlikleri kutlanmaktadır.

Coğrafya ve İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi karasal iklim etki alanı içerisindedir. Merkeze 12 km. uzaklıktadır.Bitki örtüsü küçük odunsu ağaçlardır

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007
2000 327
1997 302

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Mahallede kurulan kooperatif sayesinde Ayvatlar'ın meşhur suyu damacalanıp büyük şehirlerde pazara sunulmaktadır.

İnşaat sektöründe ve şehir düzenlemesinin vazgeçilmez hammaddesi olan andezit, bazalt, tüf ve tüfitler açısında elimizde geniş alanlarda yüzeylenen volkanitler önemli bir potansiyel rezerve sahip olup, Ayvatlar Köyü'nde halen işletilen bir ocak bulunmaktadır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede ilköğretim okulu vardır. Mahallenin hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır'

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]