Ovaköy, Altıeylül

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Ovaköy
—  Mahalle  —
Balıkesir
Balıkesir
Ülke Türkiye Türkiye
İl Balıkesir
İlçe Altıeylül
Coğrafi bölge Marmara Bölgesi
Nüfus (2000)
 - Toplam 1.170
Zaman dilimi UDAZD (UTC+03:00)
İl alan kodu 0266
İl plaka kodu
Posta kodu 10000
İnternet sitesi:

Ovaköy, eski ismi Atanaz[1], Balıkesir ilinin Altıeylül ilçesine bağlı bir mahalle.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Ovaköy'ün tam olarak ne zaman kurulduğu kesin olarak bilinmez. 1840 tarihli Osmanlı dönemi temettüat defterine göre mahallede 57 hane bulunmaktadır. ilk kez 1521 yılında Osmanlı Hüdavendigar vilayeti mahsusa defterlerinde rastlanmaktadır. Köy bu dönemde sadece 27 haneden mürekkep olup tımarlı sipahi yurtluğudur. Köy girişinde Giridizade Mehmet Paşa'ya ait iki değirmen bulunmaktadır. Mahallenin yerli ahalisi Manav ismiyle adlandırılmıştır. Yerleşim ismi Athanasios isimli bir Rum çiftçiden gelmektedir. Geç Roma ve Bizans dönemi asilzadelerinden olduğu bölge Karesioğullarından Osmanoğullarına intikali süresinde Ayvalık civarına intikal ettiği sonraki dönem kayıtlarında rivayet edilmektedir. Daha sonra 1293(1878)Osmanlı-Rus harbini takiben Edirne ili ne bağlı Hasköy ilçesinin Yazla mahallesi'nden (Hasköy ve yazla şu an Bulgaristan sınırları içerisinde kalmıştır), gelen dört kardeş ile birlikte 60 hane daha 1880 yıllarında Ovaköy'deki Atanaz çiftliğini alarak buraya yerleşmişlerdir. Yazla mahallesine komşu köy olan Dereköy de Yarışalan mahallesine yerleşmiştir. İki mahalledeki bazı aileler arasında kan bağı vardır. Ovaköy'ün iki mahallesinden biri olan Yazla mahallesi adını buradan almaktadır.

Coğrafya ve İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, bozulmuş Akdeniz İklimi etki alanı içerisindedir. Balıkesir il merkezine bağlı ve merkeze 9 km uzaklıkdadır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007 2879
2000 3500
1997 1667

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede iki tane büyük salça fabrikası olup ayrıca salçalık kapya biberi işleme tesisi de vardır ama salça fabrikalarında çalışan yerli halk azdır, disarıdan ve şehir merkezinden isciler çalişmaktadır. Şehir merkezinde farklı işlerde çalışanlarda bulunmaktadır.salça fabrikalarından biri faaliyetini durdurmuş atıl bir şekilde köye herhangi bir ekonomik katkısı olmayıp çalışanı da yoktur. mahallenin başlıca geçimi tarıma dayalıdır büyükbaş hayvancılık ve günlük süt üretim kapasitesi açısından Ovaköy ilimizde ilklerdendir.Bu yüzden mahallede süt toplama ve depolama tesisleri mevcuttur ve köye hem çalışan istihdamı hem de pazarlanması sayesinde katkısı büyüktür.Ayrıca mahallede zirai ürünlerin değerlendirilmesi konusunda tarımsal kalkınma kooperatifi kurulmuş faaliyetlerini sürdürmektedir. Mahallenin toplam tarım alanı yaklaşık 6000 dekar'dır.Bununla beraber ayni oranda tarıma kapalı araziye de sahip olmasına rağmen yaklaşık 600 hane ve iki bini aşkın nüfus dikkate alındığında tarım arazilerinin yetersizliği görülmektedir.Bu nedenle köy ekonomisinde hayvancılığın önemi giderek artmıştır. Tarımsal alanlarda başlıca sanayi domatesi, kırmızı biber (kapya) ve silajlık mısır yetiştirilmektedir. Salça fabrikası ve alım merkezleri nedeni ile köy domates ve kapya biber konusunda bölgenin merkezi konumundadır. Yaygın olmamakla birlikte son yıllarda meyve bahçeleri de kurulmaya başlanmıştır. Mahallede kiraz ve elma türünde meyvecilik yapılmaktadır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede ilköğretim okulu vardır, ayrıca yakın köylerden taşımalı olarak gelen öğrencilerde vardır. Mahallenin içme suyu şebekesi , kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı vardır. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]