Kürse, Altıeylül

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Kürse
Ülke  Türkiye
İl Balıkesir
İlçe Altıeylül
Coğrafi bölge Marmara Bölgesi
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0.266.
Posta kodu 10000
Resmî site

Kürse, Balıkesir ilinin Altıeylül ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe3[değiştir | kaynağı değiştir]

1878 yılında Razgrad Karaağaç mahallesinden 350 hane, köy tamamen boşaltılarak çıkılmış. Edirne üzerinden Gelibolu'ya, oradan Çardak kasabasına geçmişler. Bu hanelerden bir kısmı Biga ilçesi Kaldırımbaşı mahallesine yerleşmiş. Daha sonra bazı haneler buradan ayrılarak; Lapseki Dişbudak, Balıkesir Kürse, Savaştepe Karaçam, Susurluk Gürece köylerini kurmuşlar.

Köy halkının hemen tamamı Balkan savaşlarından sonra Balkanlardan gelerek yerleşmiştir.Daha önceden mahallenin yakınlarında Yörük obalarının olduğu ve birkaç hanenin bunların çocukları olduğu söyleniyor.Mahallenin bulunduğu yerin eski bir yerleşim merkezi olduğu, bulunan bazı eski temel kalıntılarından anlaşılmaktadır. Hatta mahallenin adının da bu temellerle ilgili olarak söylenen bir efsaneden ortaya çıktığına inanılmaktadır.

Yaşlılar tarafından söylendiğine göre , mahallenin yerinde daha Rumlar zamanında yine bir köy ve mahallenin de bir kilisesi varmış. (Kilisenin yeri mahallenin girişinde bir harmanlık olarak gösteriliyor.Hatta son zamanlara kadar buradan tuğla ve taş şeklinde bina temeli kalıntıları çıktığı anlatılıyor.) Mahalledeki Rumlardan bir tanesi kekemedir. Herkesin kilise dediği mabede (kiliseye) dili dönmediğinden kürse demektedir. O adamın kürse söyleyişi herkesin hoşuna gittiğinden o günden beri mahallenin adı Kürse olarak söylenegelmektedir.

Coğrafya ve İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, bozulmuş Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.Kürse Köyü, Balıkesir ili, Altıeylül ilçesine bağlı küçük bir mahalledir. Köy , Balıkesir – Bandırma karayolunun 23. km.sinde şosenin 3 km. doğu uzaklığındadır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007
2000 352
1997 298

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede ilköğretim okulu yoktur. Öğrenciler taşımalı sistemle okumaya devam etmektedir. Mahallenin hem içme suyu şebekesi hem de kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı bulunmamaktadır. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede her evde su, elektrik sabit telefon vardır. Köyde iki kahvehane, düğün ve toplantılar için kullanılmak üzere yapılmış 3 katlı binası, çocuk parkı ve camii imamı için lojman bulunmaktadır. Orman Müdürlüğünce köyün büyük bir bölümüne çam dikilerek ağaçlandırılmış olup yeni fıstık çamı fidanları da dikilecektir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]