Kabaklı, Altıeylül

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Kabaklı
Ülke  Türkiye
İl Balıkesir
İlçe Altıeylül
Coğrafi bölge Marmara Bölgesi
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 266
Posta kodu 10000
Resmî site

Kabaklı, Balıkesir ilinin Altıeylül ilçesine bağlı Organize Sanayi ile iç içe bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin kuruluş tarihi bilinmemektedir ama mahallenin kuruluşu hakkındaki bir rivayet vardır ve Kabaklı adının şuradan geldiği rivayet edilir: Mahallenin şimdiki yerinde bir çiftlik vardır ve bu çiftlikte bulunan ağanın yanında çalışan kahyası olduğu ağa hac vazifesini yapmak için giderken kahyasına hangi tarlalara ne ekmesi gerektiğini söyler ve yola çıkar. Kahya da işlerine devam eder. Bir gün kahya, evin hanımına, ağamın canı helva istiyor der. Hanımı da ağa hacda, herhalde kahyanın canı istedi diye düşünür ve helva yapıp kahyaya verir. Ağa o sırada Kabe'de ikindi namazını kılmaktadır. Selam verip kalkacağı sırada yanında dumanı tüten helva tabağını görür. Hac vazifesini bitirip dönen ağa şimdiki mahallenin girişindeki türbenin olduğu yerde kahyasıyla karşılaşır. Kahya öküz arabasına yüklediği kabakları çiftliğe götürmektedir. Ağa kabakları görünce bir hışımla kahyasına ben sana buğday ek dedim sen neden kabak ektin diye çıkışır. O sırada arabadan bir kabak yere düşer ve kırılan kabağın içinden buğday saçılır yerlere. Kahya elindeki örendesini (öküzleri dürtmeye yarayan uzun ucu sivri sopa) yere saplar ve ortadan kaybolur. Ağa eve gelip hanımına olan biteni anlatırken hanımı da ağanın eşyalarını yerleştirirken bakar ki kahyaya yesin diye verdiği helva tabağı. Bu tabağı nereden aldığını sorar, ağa da olanı anlatır. Ağa ve hanımı yaptıkları hatayı anlar ve kahyanın kaybolduğu yere bir türbe yaptırır. Kahyanın yere sapladığı örendenin de yeşerdiği ve şimdi türbenin bahçesindeki devasa servi ağacının bu örende olduğu rivayet edilir. Kabaklı Mahallesinin isminin de buradan geldiği rivayet edilmektedir. Köy halkı tarafından bahçenin çevresi duvarla çevrilmiş ve giriş kapısının iç kısmına da bir çeşme yaptırılmıştır.

Coğrafya ve İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, bozulmuş Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.Mahallenin kurulduğu yer şehir merkezinden yüksekte engebeli araziye sahiptir. Yazları serin, kışın da soğuk iklim yaşanmaktadır. Çevre köylere göre konumu daha iyidir. Mahalleden şehir rahat bir şekilde görülmektedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

1840 tarihli temettüat defterine göre mahallede 12 hane mevcuttur. Mahallede yine bu yıllarda, Danacıoğulları'ndan 3, Akhisarlıoğulları'ndan 1, Emirlioğulları'ndan 1, Manavlardan 1, Sıçanoğulları'ndan 1, Taşçıoğulları'ndan 3 ve Balya'dan gelme olan Hacı Haliller ve Kara Veliler haneleri mevcuttur. Balya'dan gelme olan Hacı Haliller ve Kara Veliler asıl Arabistan'dan gelme olup Arap'tır. Daha sonra Balya'ya göç etmişler, oradan da Kabaklı mahallesine göç etmişlerdir. Mahallenin ilk kadın muhtarı Hürmüs Kara, soyuna adını verdiği Hacı Halil'in kızıdır. Kendisi Arap'tır. Mahallede Hacı Haliller ve Kara Veliler'den gelme Arap kişiler mevcuttur.[1]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007 1000
2000
1997

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Mahallenin arazisi sulak olmadığından yılda birkez ürün alınabilmektedir.Genellikle buğday, ayçiçeği, nohut, soğan, sarımsak ekilmektedir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Tanzimat başlarında Balıkesir Kazası, Zağnos Kültür ve Eğitim Vakfı Balıkesir 182/104