İçeriğe atla

Büyük kediler

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Büyük kediler
Yaşadığı dönem aralığı: 11,63-0 myö
Üst Miyosen-Günümüz[1] 
Kaplan (Panthera tigris)
Biyolojik sınıflandırma Bu sınıflandırmayı düzenle
Âlem: Animalia
Şube: Chordata
Sınıf: Mammalia
Takım: Carnivora
Alt takım: Feliformia
Familya: Felidae
Alt familya: Pantherinae
Pocock, 1917[2]
Cinsler
Dağılımı

Büyük kediler (Pantherinae), kedigiller (Felidae) familyasındaki, ağırlığı bazen birkaç yüz kiloya kadar varan kedi türleri. Boyutlardaki büyük farklara rağmen kedi türleri davranış ve yapı bakımından pek fark göstermezler. Bütün kediler Karnivor ve süper avcıdır.

En büyük kediler Panthera cinsinin üyeleridir. Büyük kedi teriminin eski bir tanımı sadece Panthera'nın 5 üyesinden oluşur: Kaplan, aslan, pars, kar parsı ve jaguar (bunların dışındakileri sadece fiziksel büyüklükleri yüzünden büyük kedi demek gerekir). Başka kediler yapamazken bu cinse ait kediler kükreyebilirler. Sonuç olarak kükreme yeteneği bazen "büyük kediler"in ayırt edici bir özelliği olarak sayılmaktadır.

Avrasya vaşağı gibi 55 kg. kadar olabilen bazı orta boy kediler bir evcil kediye göre bayağı büyük olsalar da "büyük kediler"den sayılmazlar.

Cins: Neofelis

Cins: Panthera

Melezler:

  • Tigon (erkek kaplan/dişi aslan)
  • Liger (erkek aslan/dişi kaplan)
  • Jagulep (erkek jaguar/dişi pars)
  • Jagger (erkek jaguar/dişi kaplan)
  • Lepjag (erkek pars/dişi jaguar)
  • Marozi (erkek aslan/dişi pars)
  • Leopon (erkek pars/dişi aslan)

Bazen büyük kedi sanılabilecek kadar büyük, küçük kediler, Felinae familyasına ait, büyük kedilere dahil olmamalarına rağmen, boyut olarak Felinae familyasının kedilerinden daha büyüktürler:

Büyük kedilerin karşı karşı oldukları tehditlerin başında doğal ortam kaybı ve avlanma gelmektedir (rezervlerde spor olarak vurulan esaret altındaki kediler dahil).

Egzotik evcil hayvan ticareti de büyük kediler için bir tehdit oluşturmaktadır. ABD 19 eyaletinde büyük kedilerin ve diğer egzotik hayvaların sahiplenilmesini yasaklamıştır. Esaretteki Vahşi Yaşam yasası (Captive Wildlife Safety Act[3]) bu hayvanların satışını ve sahiplenilmesini yasaklamasına rağmen sadece ABD'de 150.000 civarı "evcil" büyük kedi bulunmaktadır ve bunların pek azı hayvanat bahçlerindedir. İstatistiklere göre bu şekilde sahiplenilen kedilerin %98'i en fazla iki yıl içinde ölmektedirler.

 1. ^ Pecon-Slattery, Jill; Eizirik, Eduardo; Murphy, William J.; Johnson, Warren E.; Teeling, Emma C.; Antunes, Agostinho; O'Brien, Stephen J. (6 Ocak 2006). "The Late Miocene Radiation of Modern Felidae: A Genetic Assessment". doi:10.1126/science.1122277. 4 Ekim 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Nisan 2021. 
 2. ^ Wozencraft, W.C. (2005). "Order Carnivora". Wilson, D.E.; Reeder, D.M (Ed.). Mammal Species of the World: A Taxonomic and Geographic Reference (3. bas.). Johns Hopkins University Press. ss. 532-628. ISBN 978-0-8018-8221-0. OCLC 62265494. 
 3. ^ "Captive Wildlife Safety Act: A Good Start in Banning Exotics as Pets | The Humane Society of the United States". web.archive.org. 19 Nis 2007. 7 Nisan 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Mart 2020. 

Dış bağlantılar

[değiştir | kaynağı değiştir]