Oselo

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Oselot
Korunma durumu
Biyolojik sınıflandırma
Âlem: Animalia
Şube: Chordata
Alt şube: Vertebrata
İnfa şube: Gnathostomata
Sınıf: Mammalia
Takım: Carnivora (Etçiller)
Familya: Felidae (Kedigiller)
Alt familya: Felinae (Küçük kediler)
Cins: Leopardus
Tür: L. pardalis
Leopardus pardalis
Linnaeus, 1758

yaşam alanı

Oselot (Leopardus pardalis), kedigiller familyasının Leopardus cinsine ait türdür. Meksika, Güney Amerika ve Orta Amerika'da yaşayan bu türün uzunluğu kuyruğu ile birlikte 130 cm'e, ağırlıkları ise 8,2 kilogramdan 15,9 kilograma kadar ulaşabilir.

Oselotların yanaklarında 2 siyah çizgi, her kulağının arkasında beyaz 1 benek ve kuyruğunda da halkalar vardır.Oselotların çizgileri de insanların parmak izleri gibi eşsizdir (Bu sayede bir birinden zorda olsa ayırt edilebilirler.).

Alacakaranlıkta ve geceleri tipik olarak aktif olan oselot, yalnız ve bölgesel olma eğilimindedir. Tırmanma, sıçrama ve yüzmede etkilidir. Armadillolar, opossumlar ve lagomorflar gibi küçük kara memelilerini avlar. Her iki cinsiyet de yaklaşık iki yaşında cinsel olarak olgunlaşır; En yoğun çiftleşme mevsimi coğrafi olarak değişiklik gösterse de yıl boyunca üreyebilirler. İki ila üç aylık bir gebelik döneminden sonra dişi, bir ila üç yavru kedi doğurur. Anneleriyle iki yıla kadar kalırlar ve ardından kendi bölgelerini kurmak için ayrılırlar. Oselot, yoğun bitki örtüsü, yüksek av mevcudiyeti ve su kaynaklarına yakınlığı olan alanları tercih eder. IUCN Kırmızı Listesinde Asgari Endişe olarak listelenmiştir ve habitat tahribatı, avlanma ve trafik kazaları nedeniyle tehdit altındadır. Nüfus, menzilinin birçok bölümünde azalmaktadır. Oselot'un insanlarla olan ilişkisi Aztek ve İnka medeniyetlerine kadar uzanıyor; ara sıra insanlar tarafından evcil hayvan olarak tutulmuştur.[kaynak belirtilmeli]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]