Azez Muharebesi (1125)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Azez Muharebesi
Haçlı Seferleri

II. Baudouin'in sikkesi
Tarih11 Haziran 1125
Bölge
Sonuç Haçlıların zaferi
Taraflar
Kudüs Krallığı
Kilikya Ermeni Krallığı
Antakya Prensliği
Urfa Kontluğu
Trablus Kontluğu
Büyük Selçuklu İmparatorluğu
Artuklu Beyliği
Böriler
Komutanlar ve liderler
II. Baudouin
I. Levon
I. Joselin
Trablus Kontu Pons
Aksungur el-Porsuki
Tuğtekin
Güçler

3,100


1,100 şövalye
2,000 piyade
Bilinmiyor
Kayıplar
Bilinmiyor 1,000–5,015 öldürüldü

Azez Muharebesi, Aksungur el-Porsuki'nin idare ettiği Selçuklu Ordusu II. Baudouin'in yönettiği Haçlı Devletleri tarafından 11 Haziran 1125 tarihinde yenilgiye uğramış ve muhasarasını kaldırmıştır. (Bazı kaynaklara göre 13 Haziran tarihinde)

Arka plan[değiştir | kaynağı değiştir]

Kuzey Suriye'de bulunan Halep Atabegi hakimiyetindeki Azez 1118 yılında Urfa Kontu I. Joselin tarafından ele geçirildi. Sonraki yıl da Ruggero di Salerno komutasındaki Haçlılar Ager Sanguinis Muharebesi'nde İlgazi Bey tarafından ağır bir yenilgiye uğratılmış ve II. Baudouin Urfa civarında keşifte iken 1123 yılında yakalanmıştır.

Sefer[değiştir | kaynağı değiştir]

II. Baudouin 1124 yılında serbest kalmış ve 8 Kasım 1124 tarihinde Halep'e kuşatma başlatmıştır. Bu durum Selçukluların Musul Atabegi Aksungur el-Porsuki'yi kuşatmaya karşı harekete geçirmiştir. Halep kuşatmasını kaldırmak amacıyla 1125 yılı Ocak ayında 3 aylık bir kuşatma sonucu şehir neredeyse düşecekken güneye doğru yürümüştür. Şehir "savaşın verebileceği en büyük ödül"[1] olduğu halde, II. Baudouin tedbirli bir şekilde savaşmadan çekilmiştir.

Muharebe[değiştir | kaynağı değiştir]

Daha sonra Porsuki, Şam Atabegi Tuğtekin'den de destek alarak Urfa Kontluğu hakimiyetindeki Halep'in kuzeyinde bulunan Azez şehrini muhasara altına aldı. II. Baudouin, I. Joselin ve Trablus Kontu Pons, 2000 kişilik piyadenin yanı sıra şahsi mülklerinden teşekkül eden (II. Baudouin'in saltanat vekili olduğu Antakya Prensliği'nden şövalyeler de dahil olmak üzere) 1100 şövalyelik bir güçle Azez'in dışarısında Porsuki'yi karşıladı. II. Baudouin geri çekiliyormuş gibi görünerek Selçukluları etraflarının kuşatıldığı alandan açığa çekerek Azez'dan uzaklaştırdı. Uzun ve kanlı bir savaş sonrasında Porsuki yenildi ve ordugahı Baudouin tarafından ele geçirildi.

Sonuç[değiştir | kaynağı değiştir]

Azez'in ele geçirilememesinin yanı sıra bu zafer Haçlılara Ager Sanguinis Muharebesi'nden dolayı duydukları yenilginin etkisini ortadan kaldırmıştır. Baudouin ayrıca Halep'e saldırmayı planlamış ancak 1126 yılında II. Boemondo reşit olduğunda Antakya, Urfa Kontluğu ile savaşmaya başlamış ve planları suya düşmüştür. Halep ve Musul çok daha güçlü bir hükümdar olan I. İmadeddin Zengi ile birleşmiş ve Suriye'nin kuzeyinde Haçlı hakimiyeti küçülmeye başlamıştır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Smail 1995, s. 30