Akka'nın Fethi (1291)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Akka'nın Fethi
Haçlı Seferleri
Tarih4 Nisan - 18 Mayıs 1291
Bölge
Sonuç Kesin Memlük zaferi
Coğrafi
Değişiklikler
Akka, Memlükler'in oldu, Haçlı Kuvvetleri Kutsal Toprakları terk etmek zorunda kaldı
Taraflar
Memlük Devleti Kudüs Krallığı
Tapınak Şövalyeleri
Hospitalier Şövalyeleri
Töton Şövalyeleri
Aziz Thomas Şövalyeleri
Aziz Lazarus Şovalyeleri
Komutanlar ve liderler
El-Eşref Halil
Güçler
200.000 Akka: 15.000
Kıbrıs: 700
Kayıplar
Bilinmiyor 10.000+

Akka'nın Fethi (Akka Kuşatması olarak da adlandırılmaktadır) 1291 yılındaki kuşatmanın sonucunda Türk Memlûk sultanı El-Eşref Halil komutasındaki Memlûk kuvvetlerinin, Haçlılar'ın himayesi altında bulunan Akka şehrini ele geçirmesi.[1]

Halil komutasındaki Memlûk İslam ordusu, şehri kuşattığında sayıca Haçlı kuvvetlerinden çok daha fazla idi. Yaklaşık bir ay süren savaş kesin Memlûk zaferi ile sonuçlanmıştır. Akka'da Haçlıların mağlup edilip, şehrin Memlûkler tarafından ele geçirilmesi dönemin en önemli savaşlarından biri olarak kabul edilir. Akka'nın düşmesi ile Haçlılar; Kudüs Krallığı'ndaki Müslüman kuvvetlerine karşı son büyük kalelerini de kaybetmiştir. Bu fetih sonrası, bölgede Haçlılar için bir devir kapanmıştır. Şehrin düşmesi ile Haçlılar; bir daha Kutsal Toprakları geri almak için Müslümanlara karşı etkili bir girişimde bulunamamış, Müslüman güçlerin himayesine giren topraklara topyekun bir Haçlı Seferi gerçekleştirememiştir. Akka'nın Fethi ile Haçlılar'ın Levant'taki egemenliğinin son bulduğu kabul edilmektedir.[2] Fetih sonrası; bölgede kalan son Haçlı kuvvetleri Kıbrıs'a gitmek zorunda kalmıştır.[3][4]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "AL-ASHRAF KHALIL". Al-Ashraf Khalil, the 8th Kipchak Turkic Sultan of Egypt was born in Cairo, the son of Sultan Qalawun. He became heir to the Sultanate and was named co-sultan with his father shortly after the sudden death of his older brother as-Salih Ali in 1288. World Heritage Encyclopedia. 24 Kasım 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Ekim 2020. 
  2. ^ "Acre". Its capture in 1291 by the Mamluk sultan al-Ashraf Khalil (reigned 1290–93) marked the end of Crusader rule in the Holy Land. Encyclopedia Britannica. 29 Temmuz 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Ekim 2020. 
  3. ^ "The Siege of Acre, 1291 CE". The Siege of Acre in 1291 CE was the final fatal blow to Christian Crusader ambitions in the Holy Land. Acre had always been the most important Christian-held port in the Levant, but when it finally fell on 18 May 1291 CE to the armies of the Mamluk Sultan Khalil, the Christians were forced to flee for good and seek refuge on Cyprus. The Fall of Acre, as the shocking defeat became widely known in the West, was the last chapter of the Crusade story in the Middle East. Ancient History Encyclopedia. 17 Eylül 2018. 17 Eylül 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Ekim 2020. 
  4. ^ "HALÎL b. KALAVUN:el-Melikü'l-Eşref Selâhuddîn Halîl b. Kalāvûn el-Elfî es-Sâlihî (ö. 693/1293)". İslâm ordusu Akkâ’yı Haçlı ordusundan her bakımdan üstün bir kuvvetle kuşattı. Kuşatmanın başında gemiler dolusu ihtiyar ve çocuk Kıbrıs’a gönderildi. Kral Henry 4 Mayıs’ta kırk gemilik bir donanma ile Akkâ’ya geldi ve başkumandanlığı üstlendi. Ancak onun getirdiği kuvvetler sonucu etkileyecek düzeyde değildi. Müslümanlar şehri zaptedip çok sayıda kişiyi esir aldılar. 17 Cemâziyelevvel 690 (18 Mayıs 1291) akşamı Templier şövalyelerinin tarikat binası dışında Akkâ’nın tamamı müslümanların eline geçti. 28 Mayıs’ta burası da alındı. Sultan, Hristiyanların Suriye bölgesine yapacakları herhangi bir saldırıda burayı üs olarak kullanmamaları için şehri tahrip ettirdi. Akkâ’nın fethi İslâm ve Hristiyan dünyasında büyük yankılara sebep oldu. Müslümanlar bu zaferi coşkun sevinç gösterileriyle kutladılar. TDV İslam Ansiklopedisi. 28 Ekim 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Ekim 2020.