Azerbaycan Milli Havacılık ve Uzay Ajansı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Azerbaycan Milli Havacılık ve Uzay Ajansı
MAKA
Azərbaycan Milli Aerokosmik Agentliyi
Genel bilgiler
Kuruluş Tarihi 1992
Bağlılığı Azerbaycan
Adres Bakü, Azerbaycan
Yönetici(ler)

Azerbaycan Milli Havacılık ve Uzay Ajansı (MAKA; AzericeAzərbaycan Milli Aerokosmik Agentliyi) Azerbaycan'ın uzay araştırma programlarını bilimsel ve ticari hedeflerle koordine eden bir hükümet organıdır. 1992 yılında, Azerbaycan Millî İlimler Akademisi'nin "Kaspiy" bilimsel araştırma merkezi yerine kurulmuştur.[1][2]

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Azerbaycan uzay programı, büyük ölçüde Sovyetler döneminde olduğu gibi uluslararası iş birliği ile gerçekleştirildi. Birkaç Azeri fabrikası Sovyetler Birliği'nin uzay projeleri için ekipman üretti, ancak tesisler güncelliğini yitirdi.[3] Program hem ulusal hem de diğer uluslarla iş birliği içinde olan bir dizi uydu projesini içeriyor.

Ajans 2006 yılında, Azerbaycan Savunma Sanayi Bakanlığı'na devredildi.[4] 2009'da Azerbaycan'ın uzay endüstrisi, İlham Aliyev'in onayı sonrasında uzay endüstrisinin gelişmesi için kurulan yeni bir ajans olarak güçlendi.[5] Programın bir parçası olarak 2013 yılından itibaren ülkenin VSAT (Çok Küçük Diyaframlı Uydu Terminali)nin montajı ve üretimi yapılmaktadır. 56 kbit/saniye'ye kadar dijital iletim sağlayan uydu iletimi için küçük bir uzay istasyonudur. T1 veri hızını (1.544 Mbit/saniye'ye kadar) işleyen VSAT'lara "TSATlar adı verilir. Uzay endüstrisini yaratmak için farklı tip ve işlevlere (internet, direkt TV, GPS vb.) sahip uydu alıcıları üretilmektedir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]