KazCosmos

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Kazakistan Cumhuriyeti Ulusal Uzay Ajansı
KazCosmos
Қазақстан Республикасы Ұлттық ғарыш агенттiгi
Genel bilgiler
Kuruluş Tarihi 2007
Bağlılığı Kazakistan
Adres Nur-Sultan, Kazakistan
Yönetici(ler)
Websitesi kazcosmos.gov.kz kazcosmos.gov.kz/ kazcosmos.gov.kz

Kazakistan Cumhuriyeti Ulusal Uzay Ajansı (KazakçaҚазақстан Республикасы Ұлттық ғарыш агенттiгi), aynı zamanda KazCosmos, veya KazKosmos olarak bilenen kurum Kazakistan'ın resmi uzay ajansıdır 27 Mart 2007 yılında resmi olarak açılmıştır.[1]

Uydular[değiştir | kaynağı değiştir]

Kuruluşundan bir yıl önce, 18 Haziran 2006'da Kazakistan'ın bağımsız iç uçuş operasyonlarının başlangıcını belirten iletişim uydusu KazSat-1, Baykonur Uzay Üssü tarafından fırlatıldı.[2] 2008'de uyduyla olan iletişim sona erdi ve kaybolduğu ilan edildi.[3] Bir sonraki planlanan uydu KazSat-2, bir dizi gecikme yaşamasına karşın, 16 Temmuz 2011'de Proton roketiyle fırlatıldı. KazSat-2 Krunichev ve Thales Alenia Uzay İtalya tarafından yapılmıştır.[4] KazCosmos, KazSat-3 adlı üçüncü telekomünikasyon uydusu için ISS-Reshetnev ve Thales Alenia Space İtalya ile 21 Haziran 2011'de bir sözleşme imzaladı.

Operasyonlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Ajansın başkanı, Talgat Musabayev, Rusya Uzay İstasyonu Mir gemisinde iki uzun süreli kalış da dahil olmak üzere üç uzay uçuşu tecrübesine sahiptir. Musabayev, Kazakistan'daki Baykonur Uzay Üssü'nün, Rus ve Kazak uzay programları arasındaki işbirliğinin ana bileşeni olduğunu belirtti.[2] Ruslar hala üssü fırlatma için kullanıyor.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "PM introduced new head of Kazakh National Space Agency". kazinform. 12 Nisan 2007. 4 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  2. ^ a b "BAIKONUR IS STILL THE CORE OF KAZAKH-RUSSIAN COOPERATION IN SPACE". interfax.kz. Şubat 2008. 19 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  3. ^ "KazSat". russianspaceweb.com. 17 Ağustos 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  4. ^ "First ILS Proton Shared Launch with the KazSat-2 Satellite - Kazkosmos". ILS website. 16 Temmuz 2011. 8 Ekim 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]