İçeriğe atla

Uzay ve Üst Atmosfer Araştırma Komisyonu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Uzay ve Üst Atmosfer Araştırma Komisyonu
SUPARCO
خلائی و بالائی فضائی تحقیقاتی مأموریہ
Genel bilgiler
Kuruluş tarihi16 Eylül 1961
BağlılığıPakistan
AdresKaraçi, Sindh, Pakistan
Yıllık bütçe₨. 688 crores (2010-11)[1] ($65.7 milyon)
Yönetici(ler)
Web sitesisuparco.gov.pk

Uzay ve Üst Atmosfer Araştırma Komisyonu (SUPARCO) Pakistan Hükûmetinin yürütme ve bürokratik uzay ajansıdır ve ülkenin kamusal ve sivil alan programından, ayrıca havacılık ve uzay araştırmalarından sorumludur. Misyon bildirgesi ve amacı, uzay teknolojisinde barışçıl araştırmalar yapmak ve ülkenin sosyo-ekonomik kalkınmasına yönelik olarak teknolojiyi geliştirmektir.[2]

Modern formu 16 Eylül 1961'de yürütme organı olan Pakistan Başkanı tarafından kurulan şirket, Pakistan'ın merkezi Sindh Eyaleti'nin Karaçi şehrinde kurulmuştur.[3] Şu anda merkezi PAF'nin kontrolü altındaki Chakalala Askeri Bölgesinde bulunan Pakistan Silahlı Kuvvetleri'nin Stratejik Planlar Bölümüdür (SPD)."[4][4]

SUPARCO, 1961'de kurulmasından bu yana, ülkenin ilk başarılı uzay uçuşunu yapan giderilebilir fırlatma sistemine sahip Rehbar-I gibi taşıtlarla çok sayıda gök cismine ulaştı.[5] Ülkedeki ilk uydu, Badr-I SUPARCO tarafından 1990 yılında inşa edildi ve Çin Halk Cumhuriyeti tarafından fırlatıldı.[5] Bu sırada uzay programının ilerlemesini kısmen yavaşlatan birçok aksilik ve problem yaşandı.[6] Bürokratik etki ve politika, uzay programını daha da geride bıraktı ve birçok proje, üst düzey yetkililer tarafından iptal edildi.[6]

1962'de başlatılacak Pakistan merkezli Rehbar Nike-Cajun fırlatması hazırlıklar yapılmaktadır.

SUPARCO yıllar geçtikçe genişletildi ve ülke çapında çok iyi genişletilmiş tesislere sahip oldu ve bunun sonucunda, Birleşmiş Milletler ile uzay teknolojisinin barışçıl bir şekilde kullanılması ile ilgili birçok anlaşmanın bir üyesi olarak işbirliği yapmaya başladı.[7] SUPARCO bilim ve araştırmalarını ağırlıklı olarak Güneş sistemi'nin daha iyi anlaşılmasına yönelik yapmaktadır;[8] Uzay hava durumu,[9] astrofizik[10] (Big Bang teorisi ve fiziksel kozmoloji),[11] astronomik gözlem,[12] Pakistan'ın iklimi,[13] Uzay sağlığı, Teletıp,[14] uzaktan algılama[15] ve Dünya gözlemi üzerine çalışmalarda yürütmektedir.[11]

Araştırma tesisleri

[değiştir | kaynağı değiştir]
Tesis Konum Tanım
Uzay Teknolojisi Enstitüsü İslamabad Bir araştırma ve geliştirme tesisi. IST, Birleşik Krallık hükûmeti tarafından kurulmuştur. Uzay Teknolojisi Enstitüsü Havacılık ve Uzay Mühendisliği, Haberleşme sistemleri mühendisliği, Malzeme Mühendisliği, Uzay Bilimleri ve Makine Mühendisliği alanında lisans programları sunmaktadır.
SUPARCO Teknik Eğitim Kurumu (SITT) Karaçi Bir öğretim ve teknik eğitim tesisi. SUPARCO Teknik Eğitim Kurumu (SITT), Mekanik ve Elektronik Teknolojileri alanında diploma programları sunmaktadır.
Uzay ve Gezegensel Astrofizik Enstitüsü (ISPA) Karaçi Üniversitesi ISPA, Amerika Birleşik Devletleri tarafından inşa edilen ve inşa edilen en eski astronomik tesisin önde gelen ve en gelişmiş uluslardan biridir. ISPA, uzay ve gezegen bilim araştırmalarından sorumludur.[16] Bir dizi yabancı bilim adamı, uzay bilimleri alanında çok sayıda makale yayınladığı ISPA tesisini kullandı ve araştırdı.[17] SPA, 1950'lerin sonlarında Amerika Birleşik Devletleri Hükümeti tarafından sağlanan güçlü bir teleskop ve astronomik gözlemevine de sahiptir.[16]
Uzay Bilimleri Bölümü Punjab Üniversitesi Tesis, güneş fiziği, plazma fiziği, astrofizik, uzaktan algılama ve gezegen bilimi alanlarında çok çeşitli araştırma programları yürütmektedir.[16] Uzay Bilimleri Bölümü küçük bir Uzay Gözlemevine sahiptir. Ülkede bulunan en eski uzay gözlemevidir ve 75 yıldan uzun bir süre öğrenim merkezi olmuştur.
Tesis Konumları Ana görevleri
SUPARCO Plant Karaçi, Sindh Bölgesi Karaçi'deki SUPARCO tesisi, üst atmosfer araştırması için sondaj roketleri üretmek üzere 1980'lerin ortasında inşa edilmiştir. Pakistan'ın Hatf-I ve Hatf-II balistik füzelerinin, ESA'nın yardımı ile inşa edilen Fransız sesi roketlerinin türevleri olduğuna inanılıyor.
SUPARCO Teknik Eğitim Kurumu(SITT) Karaçi, Sindh Bölgesi SITT, Pakistan'ın her yanına Matriks oluşturur ve bunları Associate Engineering Diploma (D.A.E) ile eğitir.
Enstrümantasyon Laboratuvarları (IL) Karaçi, Sindh Bölgesi Laboratuvarlar, roketler, uydular ve yer ekipmanı için veri sensörlerinin tasarımı ve imalatından sorumludur.
Uzay Enstitüsü (AI) Uzay Teknolojisi Enstitüsü (IST), İslamabad Uzay Enstitüsü, uzay teknolojisi alanlarında personel eğitimi için Pakistan'ın tek kuruluşudur. Ayrıca, Pakistan'ın uzay programında yer alan mühendisler, bilim adamları ve personel için işe alım olanakları ve eğitim için zemin oluşturuyor.
Suparco Uydu Araştırma ve Geliştirme Merkezi (SRDC) Lahor, Punjab Bölgesi Uyduların tasarımı ve geliştirilmesinden sorumlu olan araştırma ve uydu mühendisliği geliştirme merkezidir.
SUPARCO Uydu Yer İstasyonu (SGS) Rawat, İslamabad Başkent Bölgesi SUPARCO kontrollü yeryüzü gözlem ve uzaktan algılama uydu kontrol uzay merkezidir.
Flight Test Alanı (FTR) Sonmiani Beach, Balochistan Bölgesi SUPARCO'nun en eski ve ana fırlatma tesisidir.
Mashhood Test Firing Range (MTFR) Jhelum City, Punjab Bölgesi İkinci yörüngesel fırlatma tesisidir.
PAKSAT Yer Kontrol İstasyonu (PGCS-L) Lahor, Punjab Bölgesi SUPARCO'nun PAKSAT-1R uydusunu kontrol etmek için kullandığı yer kontrol tesisidir.
PAKSAT Yer Kontrol İstasyonu (PGCS-K) Karaçi, Sind Bölgesi PAKSAT-1R uydusunu kontrol etmek için SUPARCO'nun Yer Kontrol Ünitesidir.
Pakistan Misyon Kontrol Merkezi (PMCC), Rusya, Fransa ve birçok Uluslararası Cospas-Sarsat Programı üyesi ile yakın koordinasyon içindeki çok sayıda LEOSAR uydusundan birini kontrol etmektedir.

Özel programlar ve misyonlar

[değiştir | kaynağı değiştir]
 • Bilimsel uzay araştırması
 • Dünyanın uzaktan algılanması
 • Uydular arası iletişim sistemi
 • Coğrafi Bilgi Sistemi
 • Doğal kaynaklar Yer Ölçümü
 • Çevresel izleme
 • Atmosferik / meteorolojik çalışmalar için veri edinimi
 • Navigasyon ve özel bilgi sistemi için zemin tabanlı altyapının geliştirilmesi
 • Ulusal güvenlik ve savunma yararına uzay etkinlikleri
 • Uzay sektörünün araştırma, test ve üretim üssü geliştirme

SUPARCO'nun yöneticileri

[değiştir | kaynağı değiştir]
Sırası Adı Dönem başlangıç tarihi Dönem bitiş tarihi Gidilen okul Alanları Eğitimsel geçmişi
1 Dr. Abdus Salam 1961 1967 İmparatorluk Koleji Teorik fizik Felsefe Doktorası (Ph.D)
2 Hava Kuvvetleri Komutanı Dr Władysław Turowicz 1967 1979 Varşova Teknoloji Üniversitesi Havacılık Mühendisliği Ph.D
3 Hava Kuvvetleri Komutanı K. M. Ahmad 1979 1980 Pakistan Hava Kuvvetleri Akademisi Uçuş Eğitmeni Belgeli Uçuş Eğitmeni (CFI)
4 Dr. Salim Mehmud 1980 1989 Oak Ridge Bilim ve Eğitim Enstitüsü and Oak Ridge Ulusal Laboratuvarı Nüklear Mühendislik, Elektrik Mühendisliği, Fizik, Matematik, Elektronik Mühendisliği Ph.D
5 Dr. M. Shafi Ahmad 1989 1990 Londra Üniversitesi Astronomi Ph.D
6 Müh. Sikandar Zaman 1990 1997 Leeds Üniversitesi Makine Mühendisliği Fen Fakültesi mezunu (B.S.)
7 Dr. Abdul Majid 1997 2001 Galler Üniversitesi Astrofizik Ph.D
8 Tümgeneral Raza Hussain 2001 2010 Pakistan Elektrik ve Makina Mühendisleri Ordu Birliği Elektrik Mühendisi B.S.
9 Tümgeneral Ahmed Bilal 2010 2016 Pakistan Ordu Komuta İşaretleri Mühendisliği Bilgisayar Mühendisliği Yüksek Lisans (M.S)
10 Tümgeneral Qaiser Anees Khurram 2016 Günümüz Pakistan Elektrik ve Makine Mühendisleri Ordu Birliği Makine mühendisi

Türkiye ile ilişkileri

[değiştir | kaynağı değiştir]

Aralık 2006'da Türkiye, özellikle uzay programında, özellikle uyduların geliştirilmesinde Pakistan'la ortak girişim kurulmasına ilgi gösterdi.[18] 2006 yılında Pakistan'ın Türk Büyükelçisi eşliğinde Türk bakan, Pakistan ile uydu teknolojisinin geliştirilmesi için bir ortak girişim kurmak üzere Pakistan ile imzalanan Mutabakat Zaptı'nı (MOU) imzaladı.[18] Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu ve Türk Havacılık ve Uzay Sanayii üst düzey yetkilileri ve temsilcisi, uydu geliştirme programındaki işbirliğini artırmak için SUPARCO ile ayrı bir anlaşma imzaladı.[18]

 1. ^ "Dailytimes - Your Right To Know". 15 Ağustos 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Eylül 2016. 
 2. ^ "Mission statement". SUPARCO. 3 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Eylül 2012. 
 3. ^ "SUPARCO Headquarters". 19 Ağustos 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Mart 2017. 
 4. ^ a b Sikander-Shaheen (18 Eylül 2012). "Pakistan joins hands with developed states to explore space prospects". The Nation, Sikander-Shaheen. 19 Eylül 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Eylül 2012. 
 5. ^ a b Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi; ReferenceA isimli refler için metin sağlanmadı (Bkz: Kaynak gösterme)
 6. ^ a b Siddiqui, Salman (1 Ağustos 2012). "Lagging behind: 2040 - Pakistan's space od[d]yssey". The Tribune Express (TEX). Tribune Express. 18 Aralık 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Eylül 2012. fty years ago, Pakistan's only Nobel laureate Dr Abdus Salam conceived the idea of the country's first space research programme and national space agency in 1961 
 7. ^ "International Cooperation with Suparco". 14 Ağustos 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Eylül 2012. 
 8. ^ "Our solar system". 20 Şubat 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Eylül 2012. 
 9. ^ Suparco. "Space Weather". 17 July 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Eylül 2012. 
 10. ^ Zareen, Razia (13 Nisan 2012). "Suparco: Astrophysics". SUPARCO Journal of Astrophysics and Mathematics. 1 (5). s. 10. 25 Aralık 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Eylül 2012. 
 11. ^ a b SUPARCO (2008–2009). "The Space Research in Pakistan" (PDF). Journal of Space Sciences (SUPARCO). 1. 1 (1). s. 43. 12 Mayıs 2012 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. 
 12. ^ "New Moon Prediction". 29 Temmuz 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Mart 2017. 
 13. ^ "Climate Change Study Program". SUPARCO. 4 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Mart 2017. 
 14. ^ "Pakistan Space & Upper Atmosphere Research Commission (SUPARCO) and Jinnah Post Graduate Medical Centre (JPMC)". SUPARCO Tele-medicine Pilot Project. 10 Temmuz 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Mart 2017. 
 15. ^ "Remote Sensing". SUPARCO Mission Control Center. 3 Temmuz 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Mart 2017. 
 16. ^ a b c Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi; suparco.gov.pk isimli refler için metin sağlanmadı (Bkz: Kaynak gösterme)
 17. ^ "WSW 2008 Celebrations in Karachi". 3 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Eylül 2016. 
 18. ^ a b c Turkey joins Pakistan, China in joint efforts for Space Technology 16 Haziran 2008 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. 29 Aralık 2010'da teslim alındı.

Dış bağlantılar

[değiştir | kaynağı değiştir]