Alparslan: Büyük Selçuklu karakterleri listesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Alparslan: Büyük Selçuklu isimli TRT 1'de yayımlanan tarihi, kurgu, aksiyon, macera ve dram türündeki Türk televizyon dizisinde yer alan tüm karakterler.

Devam eden karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyuncu Karakter Bölüm aralığı Açıklama
Barış Arduç Melik Muhammed Alparslan Bey 1- Çağrı Bey'in oğlu, Tuğrul Bey'in yeğenidir. Vaspurakan meliki ve Seferiye Hatun'un eşidir.
Mehmet Özgür Hasan Bey (Nizamülmülk) Çağrı Bey'in, Alp Arslan'ın ve Melikşah'ın veziridir. Akça Hatun'un (Aybike) babasıdır.
Barış Bağcı Sultan Tuğrul Büyük Selçuklu Devletinin ilk Sultanı ve Çağrı Bey'ın kardeşi. Alparslan'ın amcası.
Korel Cezayirli Melik Süleyman Alparslan'ın ağabeyi, Çağrı Bey'in oğludur.
Ayşegül Ünsal Akınay Hatun Merv obasında yaşayan birisidir. Akça Hatun'a yardım eder.
Ferit Kaya Erbasgan İbrahim Yınal'ın kardeşidir. Tuğrul ve Çağrı Beylerin amcası Yusuf Yınal'ın oğludur. Alparslan'ın kız kardeşi Gevher Hatun'a aşıktır. Gevher Hatun'un eşidir. [1]
Betül Çobanoğlu Selcan Hatun Çağrı Bey'in eşi; Süleyman, Begim Şehver Sultan ve Gevher'in annesidir.
Esila Umut Gevher Hatun Çağrı Bey'in kızı ve Alparslan'ın kız kardeşidir. Erbasgan'ın eşidir.
Kutay Sungar Atsız Alp Melik Alparslan'ın alpidir.
Onur Ayçelik Artuk Alp
Burak Şafak Avar Alp
Esra Kızıldoğan Altuncan Hatun Tuğrul Bey'in eşidir.
Şahin Çelik Batur Bey 7- Namlı bir Türk Beyidir.
Cüneyt Uzunlar Biruni 21- Büyük Selçuklu İmparatorluğu'nun en önemli bilim adamlarındandır.
Kayra Zabcı Seferiye Hatun 28- Emir Arslan Yusuf'un kızı, Gülcen'in ablası. Melik Alparslan'ın eşi.
Serhat Tutumluer Tekfur Grigor Granos İntikam için Kekavmenos'un yerine gelen yeni Ani ve Surmari tekfurudur, Alexander Granos ve Flora'nın babası.
Kerem Poyraz Kayaalp Batius Yüzbaşı Alexander'ın yardımcısıdır.
Ümit Acar Papaz Stefanos 31- Ani'de yaşayan bir papaz kılığında bir selçuklu casusudur.
Gökhan Tercanlı Yasin Ani'de dilenci kılığında bir selçuklu casusudur.
Dilaray Yeşilyaprak Flora 32- Tekfur Grigor'un kızı ve Alexander'in kız kardeşi, Süleyman bey'den hoşlanmaktadır.
Kanbolat Görkem Arslan Kutalmış 41- Arslan Yabgu'nun oğludur.
Özgür Çevik Leon 43- Bizans komutanı.

Bitirilen karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyuncu Karakter Bölüm aralığı Açıklama
Kartal Can Şahin Hasan Yabgu 1 Tuğrul Bey ve Çağrı Bey'in amcaları Musa Yabgu'nun oğludur. Yapılan pusuda Prens Çortunel tarafından öldürülür.
Ogeday Girişken Prens Çortunel 1-2 Gürcü Komutanı Liparit'in yeğenidir. Melik Alparslan tarafından Pasinler Ovası'ndaki meydan savaşında Alparslan tarafından öldürülür.
Saner Pakoğlu Liparit Gürcü generali. Çortunel'in amcası. Prens Rati ve Prens İvan'ın babası. Dukas tarafından infaz edilir.
Mim Kemal Öke Akbilge 1-4 Merv'deki Kınık Obası'nın beylerindendir.
Metehan Şahiner Prens Yannis Ani tekfuru Kekavmenos'un oğludur. Kekavmenos tarafından öldürülür.
Hakan Aydın Şeddad 1-8 Karmati daisidir. İdam edilir.
Murat Cen Göktuğ Bey 7-10 Namlı bir Türk Beyi'dir. Kekavmenos'a yardım edip Melik Alparslan'ı pusuya çekmeye çalışması nedeniyle Melik Alparslan tarafından öldürülür.
Cem Yanılmaz Piskopos 1-13 Romen Diyojen'nın adamı.
Yakup Turgut Meymun Emir Bozan'ın yaveri, Karmati daisidir. Karmatilerin sırlarını Şehver Sultan'a söyleyeceği için Gazneli asker kılığındaki Karmati fedaisi tarafından öldürülür.
Zeynep Özder Begim Şehver Sultan 1-17 Alparslan'ın ablası, Çağrı Bey'in kızı, Sultan Mevdud'un eşidir. Emir Bozan tarafından öldürülür.
Yurdaer Okur Emir Bozan Karmatilerin lideridir. Begim Şehver Sultan'ı öldürdüğü için Alparslan tarafından öldürülür.
Sacit Süer Cevat 16-18 Emir Bozan'ın yaveridir. Karaca Hatun tarafından zehirlenir.
Özbek Kaplan Keşiş Camar 18-22 Vaspurakan'da yaşayan birisidir. Alparslan'a sığınmıştır. Zindanda vebadan ölür.
Gizem Karaca Evdokya 1-22 Ani Tekfuru Katakalon Kekavmenos'un yeğenidir. General Dukas ile evlenip Konstantinopolis'e gitmiştir.
Rabia Soytürk Karaca Hatun 1-24 Süleyman'ın eşi, Emir Bozan'ın kardeşidir. Abisi Emir Bozanla işbirliği yapıp Begüm Şehver Sultanın ölümüne sebep olduğu için sürgün edilmiştir. Sancılanma bahanesiyle Merv obasına geri dönmüş. Akça'ya saldırmaya çalışmış, Süleyman öldürür.
Sinan Tuzcu Konstantinos Dukas Bir Bizans generalidir. Kekavmenos'un yanında, onun kalesinde bulunmaktadır. Konstantinopolis'e gitmiştir.
Enis Yıldız Arcadius 23-24 Bizans İmparatoru IX. Kostantinos'un Vaspurakan'a gönderdiği müfettiştir. Konstantinopolis'e geri dönmüştür.
Orçun Oran Nestor 1-25 Romen Diyojen'nın adamı. Melik Alparslan tarafından öldürülür.
Burak Demir Herve 26-27 Katakalon Kekavmenos'un eski dostu şimdi ise bir düşmanıdır. Melik Alparslan tarafından öldürülür.
Emre Kızılırmak Prens Rati 19-27 Gürcü generali Liparit'in oğludur. Babasının intikamını almak için gelmiştir. Selçuklular ile Bizanslıların düşmanıdır. Melik Alparslan tarafından öldürülür.
Mehmet Ünal Prens İvan
Tevfik Erman Kutlu Ferzat Büveyhoğulları mensubu birisidir. İbrahim Yınal'ın geçmişte Tuğrul Bey'e isyan ettiği dönemdeki tertipleri bilen kişidir. Vaspurakan fethi sırasında Bizans askerleri tarafından öldürülür.
Fahriye Evcen Akça Hatun/Aybike 1-27 Alparslan'ın nişanlısı ve Hasan'ın Kızıdır. Küçükken Katakalon Kekavmenos tarafından kaçırılıp Bir Bizanslı olarak yetiştirilmiştir. Ama Akça kendisinin Türk olduğundan haberdardır. Gerçek Adı Aybikedir. Katakalon Kekavmenos tarafından öldürülür.
Toprak Sergen Katakalon Kekavmenos Bizans'a bağlı Ani ve Vaspurakan kentlerinin tekfurudur. Akça'yı öldürdüğü için Melik Alparslan tarafından asılır.
Sarp Levendoğlu Romen Diyojen Bizans İmparatorluğu'nun bir yüzbaşısıdır. Konstantinopolis'e geri döner.
Hakan Şahin Emir Kündüri Büyük Selçuklu Devleti'nin bir emiridir.
Olcay Kavuzlu Hace Dıhistani Selçuklu Devleti'nin hacesidir.
Burak Ali Özkan Şehzade Mesut Gazne Devleti hükümdarı Mevdud'un oğlu Çağrı Bey'in torunu, Alparslan'ın yeğenidir.
Tolga Öztürk Hacip Yusuf Büyük Selçuklu Devleti'nin bir emiridir.
Emre Bulut Afşin Alp 1-29 Melik Alparslan'ın Alpidir. Melik Alparslan'ın emriyle Anadolu'ya gitmiştir.
Emre Koç Razen 28-34 Alparslan'a yardım eden bir tüccardır. Tekfur Grigor tarafından öldürülür.
Umut Karadağ Arslan Yusuf 28-40 Seferiye Hatun ve Gülcen'in babasıdır. Karahanlı Emiri ve Ali Tigin'in oğlu, İbrahim Yınal'ın babası Yusuf Yınal'ın katilidir. Daha sonra ihtilal yapma girişiminde bulunur ama Seferiye hatun tarafından engellenir. Bu yüzden tutuklanıp sürgün edilir ama kaçar daha sonra yakalandıktan sonra Melik Alparslan tarafından öldürülür.
Erdinç Gülener Çağrı Bey 1-41 Tuğrul Bey'in ağabeyi; Alparslan'ın ve Süleyman'ın babası; Melikşah'ın dedesidir. Büyük Selçuklu Devletinin kurucusudur. Aldığı yaralardan ötürü ölür.
Uygar Özçelik İbrahim Yınal Tuğrul Bey ve Çağrı Bey'in anne tarafından kardeşi, baba tarafından kuzenidir. Alparslan'ın ve Süleyman'ın amcasıdır. Diziye göre, Azerbaycan Genel Valisidir. Tuğrul ve Çağrı Bey'in amcalarından Yusuf Yınal'ın katili Emir Arslan Yusuf'u öldürmek ister. 41.Bölümde Tuğrul tarafından yay kirişiyle boğularak öldürülür.
Devrim Saltoğlu Arslan Besasiri 35-42 Büveyhîler'in Bağdat'taki valisidir. Bağdat'ı Selçuklulardan geri almak ister, Sultan Tuğrul'un düşmanıdır.Alp Arslan tarafından öldürülür.
Hasan Fehmi Gökdeniz Kahin Agna 36-42 Arslan Besasiri'nin yanında yer alan Zerdüşt kökenli bir kahindir. Alp Arslan tarafından öldürülür.
Tuğçe Türker Zeren 28-43 Seferiye Hatun'un yardımcısıdır. İhanet ettiği için Seferiye Hatun tarafından öldürülür.
Bora Cengiz Alexander Granos Tekfur Grigor'un oğludur. Bizans yüzbaşısıdır. Flora'nın erkek kardeşidir. Kutalmış tarafından öldürülür.
Fırat Topkorur Alpagut 1-44 Alparslan'ın arkadaşı ve Bizans içerisindeki gizli destekçisidir. Akça (Aybike)'nın koruyucusudur. Tekfur Grigor tarafından öldürülür.
Alican Okumuş Celal/Enuşirvan 38-44 Altuncan Hatun'un yaveri ve aynı zamanda ilk eşi Şah Melik'ten olma oğludur. Asıl adı Enuşirvan'dır. Altuncan Hatun tarafından öldürülür.
Öykü Gürman Öke Hatun 29-44 İbrahim Yınal'ın eşidir. Akınay Hatun tarafından öldürülür.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Selçuk Bey'in Oğulları ve Torunları". Selçuklu hanedanın üyeleri üzerine genel bir çalışma. 25 Mart 2022. 25 Mart 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Mart 2022.