Cüneyt Uzunlar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Cüneyt Uzunlar, (d. 1968 İstanbul) Türk tiyatro, pandomim sanatçısı, yazar, oyunculuk öğretmeni.

Mimar Sinan Üniversitesi Konservatuvarı'ndan mezun oldu. 1986-98 yılları arasında İstanbul, Paris ve Antalya'da sokak pandomimi yaptı. Özel tiyatrolarda, sinema ve televizyon filmlerinde oynadı. Çeşitli edebiyat ve kültür dergilerinde şiir, hikâye, değerlendirme ve denemeleri çıktı. Radyo oyunları yazdı. Oyunlarını Açık Radyo ve Yapı Radyo'da yayınladı.

Almatı'da III. Uluslararası Film Festivali'nde Aylin Eren'in "Eski Hastalık" filminde "Shaken Stars" ve 2013 Ankara Uluslararası Film Festivali/Kısa Film kategorisinde yarışan İpek Kent'in "Veda Makamı" filmindeki rolleriyle "En İyi Erkek Oyuncu" ödüllerini aldı. 2014 yılında senaryosunu yazıp oynadığı Fırat Tanış'ın yönettiği Karınca Kapanı filmiyle ilk uzun metraj işini gerçekleştirdi.

2005 yılında "Katiller Komitası" adlı bir hikâye ve 2007'de "En Ki Dû" adlı bir epik şiir, 2014'te oyunculuk sanatı üzerine denemlerinden oluşan Oyunculuk Atlası kitapları yayınlandı. Hâlen bir özel okulda tiyatro öğretmenliği yapan Cüneyt Uzunlar'ın yazdıkları ve işleri Açık Koyu isimli blogdan okurlara ulaşmaktadır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]