İçeriğe atla

Tuğrul Bozan

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Tuğrul Bozan (d. ? - ö. 1052), 1052 yılı içerisinde, tahminen 40-57 gün arası[1] hüküm süren ve Gazneli hanedanından olmayan gulâm kökenli Gazne Devleti sultanıdır.

Sultan Abdürreşit'in başkomutan tayin ettiği Tuğrul Bozan'a Selçukluları durdurma görevi verilmişti. Bunun üzerine Tuğrul Bozan, 1051'de Selçukluları mağlup etti ve Sistan'ı ele geçirse de, Tak Kalesi'ni kuşatmasına rağmen alamadı. Selçuklulara karşı devletin konumunu sağlamlaştıran komutan, Gazne tahtına göz dikti. 10 Kasım 1051'de Gazne'ye doğru yürüyen Tuğrul Bozan, 1052 yılının başlarında Sultan Abdürreşit ve on bir şehzadeyi öldürerek tahtı ele geçirdi. Bu katliamdan Ferruhzad, İbrahim ve Şücâ adlı şehzadeler kurtulabildi.[1] Gazneli Sultan Mesut'un gulâmlarından birinin Tuğrul Bozan'ı hançerlemesi sonucu, sağ kalan üç şehzade de kurtulmuş oldu. Tuğrul'un kesik başı, bir sopaya takılarak Gazne sokaklarında dolaştırıldı. Böylece halk, onun öldüğüne inanmış oldu.[1] Bundan sonra Gazneli komutanlar bir araya geldiler ve sultanlık için Şehzade Ferruhzad'ı seçtiler.

Popüler kültürde yeri[değiştir | kaynağı değiştir]

2021 yılında TRT 1'de yayınlanmaya başlayan Alparslan: Büyük Selçuklu dizisinde usta oyuncu Yurdaer Okur tarafından canlandırılmıştır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dipnotlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b c Merçil, Gazneliler Devleti, s.82-83

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Önce gelen:
Abdürreşit
Gazne Sultanı
1052
Sonra gelen:
Ferruhzad