Alparslan: Büyük Selçuklu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Alparslan: Büyük Selçuklu
AlparslanDizisi.jpg
Dizinin 2. sezon afişi
Format Televizyon dizisi
Tür Tarihî
Kurgu
Proje tasarımcısı Emre Konuk
Senarist Emre Konuk
Yönetmen Sedat İnci
Yaratıcı yönetmen(ler) Emre Konuk
Başrol
Tema müziği bestecisi Gökhan Kırdar
Açılış müziği Alparslan: Büyük Selçuklu jenerik müziği
Bitiş müziği Alparslan: Büyük Selçuklu jenerik müziği
Besteci Batuhan Fırat
Mustafa Güzel
Ülke  Türkiye
Dili Türkçe
Sezon sayısı 2
Bölüm sayısı 47 (bölümleri listesi)
Yapım
Yönetici yapımcı Esi Gülce Kutluata
Yapımcı Emre Konuk
Mekân İstanbul
Görüntü yönetmeni Hakan Dilber
Gösterim süresi 150 dakika
Yapım şirketi Akli Film
Yayın bilgileri
Kanal TRT 1
Resim formatı 576i (16:9 SDTV)
1080i (HDTV)
Ses formatı Stereo
Yayın tarihi 8 Kasım 2021 - günümüz
Durumu Devam ediyor
Kronoloji
İlişkili programlar Uyanış: Büyük Selçuklu
(2020-2021)
Dış bağlantılar

Alparslan: Büyük Selçuklu, Akli Film yapımı imzalı, yönetmenliğini Sedat İnci'nin yaptığı, senaryosunu Emre Konuk'un kaleme aldığı, ilk bölümü 8 Kasım 2021 tarihinde yayımlanan tarihî ve kurgu türündeki Türk televizyon dizisidir. Dizi, 2020-2021 yılları arasında yayımlanan Uyanış: Büyük Selçuklu dizisinin tarih olarak öncesini anlatsa da, devamı niteliğindedir. Büyük Selçuklu İmparatorluğu'nun devlet yapısını, siyasi olaylarını, savaşlarını ve Sultan Alparslan'ın hayatını ele almaktadır.[1][2]

Hazırlık aşaması[değiştir | kaynağı değiştir]

2020-2021 yılları arasında TRT 1'de yayımlanan Uyanış: Büyük Selçuklu adlı dizi, 34. bölümü ile sezon finali yaptıktan sonra dizide yer alan tüm oyuncularla bilinmeyen nedenlerden ötürü yollar ayrıldı (Mehmet Özgür[3] hariç). Ardından dizinin yapımcısı Emre Konuk, gelecek sezonda yepyeni oyuncular ve yepyeni bir hikâyeyle ekranlara döneceklerini açıkladı.[4] Sultan Melikşah döneminin anlatıldığı yıldan yaklaşık 25 yıl geriye, yani babası Sultan Alparslan'ın hayat hikâyesine gidilecek. Bu yeni projeye dahil olan ilk oyuncu ise Barış Arduç oldu. Barış Arduç'un Alparslan rolüne hayat vereceği söylendi.[5]

Daha sonra projeyle anlaşılan diğer oyuncularla birlikte dizinin oyuncu kadrosu, Kazakistan'dan gelen Ulusal Aksiyon Şirketi tarafından (Nomad Stunts, Ottoman Stunts) özel olarak ata binme, ok atma ve kılıç kullanma eğitimleri aldılar.[6]

Konusu ve özeti[değiştir | kaynağı değiştir]

Anadolu’nun kapılarını Türklere açan Sultan Alparslan’ın kutlu yolculuğu...

Büyük Selçuklu Sultanı Tuğrul Bey, veliahtını tayin edeceği gün, Bizanslıların Türkmenleri kılıçtan geçirdiği haberini alır. Bunun üzerine Anadolu’ya sefer emri verir. Sefere giden Selçuklu meliklerine gizemli birtakım suikastçılar saldırır. Saldırının izleri Alparslan’ı hiç ummadığı bir yere götürür. Alparslan suikastçıların peşindeyken, Bizans zulmünden kaçan bir Türkmen kızı Akça’nın hayatını kurtarır. Bu, Alparslan ve Akça Hatun arasındaki destansı aşkın ilk kıvılcımı olur. Ancak Alparslan, Akça’nın güzelliğinin ardında sakladığı sırlardan habersizdir.

Bizans İmparatoru, Türkmenlerle olan sorunların çözülmesi için General Dukas ve Yüzbaşı Romen Diyojen’i Ani’ye gönderir. Ancak Ani Tekfuru Kekavmenos’un oğlu Yannis’in yaptığı hata, Sultan Tuğrul’un savaş kararı almasına yol açar. Çocukken gördüğü düşlerde kendisine kutlu fetihler müjdelenen Alparslan, Selçuklu ordusuyla birlikte Pasinler’de Bizans ordusuyla karşı karşıya gelir. Pasinler Savaşı, Alparslan’a Anadolu’nun kapılarını Türklere açmak için çıktığı kutlu yolda ilk adım olacaktır.[7]

Oyuncu kadrosu ve karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Not: Aşağıda yer alan ana karakterlerin detaylı açıklamaları, yardımcı karakterler ile diğer karakterler hakkında detaylı bilgiler ve bölüm numaralarıyla ilgili bilgi edinmek için karakter listesine bakınız.

Ana karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Yayın takvimi[değiştir | kaynağı değiştir]

Sezon Yayın günü ve saati Sezon başlangıcı Sezon finali Çekilen
bölüm sayısı
Bölüm
aralığı
Yayın yılı TV
kanalı
1. sezon Pazartesi 20.00 8 Kasım 2021 30 Mayıs 2022 27 1-27 2021-2022 TRT 1
2. sezon 19 Eylül 2022 - 20 28- 2022-2023

Bölümler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Onedio.com. "Alparslan Dizisi İlk Tanıtımı Yayında! Alparslan Konusu Nedir? Alparslan Dizisi Oyuncuları Kimlerdir?". Onedio. 8 Eylül 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Eylül 2021. 
  2. ^ "Alparslan Büyük Selçuklu oyuncuları ve konusu: Alparslan Büyük Selçuklu ilk bölüm ne zaman, hangi kanalda başlıyor?". CNN Türk. 6 Ekim 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Ekim 2021. 
  3. ^ "Uyanış Büyük Selçuklu'da büyük veda! - Yeni Akit". www.yeniakit.com.tr. 25 Mayıs 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Eylül 2021. 
  4. ^ "Alparslan dizisinin yayın tarihini Emre Konuk duyurdu!". Televizyon Gazetesi. 23 Ağustos 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Eylül 2021. 
  5. ^ "Uyanış Büyük Selçuklu ne zaman başlıyor? Uyanış Büyük Selçuklu dizisi yeni oyuncuları kimler ve Alp Arslan yeni sezon fragmanı yayınlandı mı?". Sabah. 8 Eylül 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Eylül 2021. 
  6. ^ "Alparslan dizisiyle ilgili tüm merak edilenler Dizikotek'te!". aksam.com.tr. 8 Eylül 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Eylül 2021. 
  7. ^ "Alparslan: Büyük Selçuklu | Diziler | TRT İZLE". Alparslan: Büyük Selçuklu | Diziler | TRT İZLE. 28 Ekim 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Kasım 2021. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]