Akbil

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jump to navigation Jump to search
I-button.jpg

Akbil (Akıllı Bilet) İstanbul genelinde toplu ulaşımda kullanılan elektronik ücret toplama sistemidir. İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden BELBİM tarafından geliştirilen Akbil'in patenti ve marka tescili büyükşehir belediyesine aittir. 2008 yılında toplu ulaşım için temassız kart teknolojilerinin kullanıma sürülmesi ile birlikte sistem ikinci plana alınmıştır.

Aralık 1994'te pilot otobüs hatlarında denemelerine başlanan Akbil, 2 Nisan 1995 günü ilk defa İDO'ya bağlı deniz otobüslerinde, daha sonra ise M1 hafif metro hattı ve bağlantılı çalışan İETT hatlarında hizmete sunulmuştur[1] . Aynı yılın Ekim ayında şehirdeki çift katlı otobüslerde denenmeye başlanan sistem 1996 yılından sonra tüm otobüslerde yaygınlaşmıştır. 1998 yılından itibaren şehir hatları vapurlarında, Eminönü-Üsküdar Boğaz motorlarında, halk otobüslerinde ve banliyö trenlerinde kullanılır olmuştur.

Akbil 31 Aralık 2014 itibarıyla kullanımdan kaldırılmıştır.[2]

Mavi Akbil[değiştir | kaynağı değiştir]

Akbil'in aylık olanı Mavi Akbil olarak adlandırılmaktadır. Mavi Akbil kullanıcılarına bir ay için verilen 200 geçiş hakkı Mayıs 2013'te 180'e düşürülmüştür[3] .

Diğer Kullanım Alanları[değiştir | kaynağı değiştir]

BELBİM tarafından Akbil'in ulaşım dışında da kullanılmasına yönelik projeler geliştirilmiştir[4]. Hazır içecek yiyecek makineleri, geçiş kontrol sistemleri bunlardan bazılarıdır.

Güvenlik[değiştir | kaynağı değiştir]

Dallas Semiconductor tarafından üretilen DS1991 FL model numaralı iButtonlar daha fazla güvenlik için DS1963S modeliyle değiştirilmiştir.[5]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

İstanbulkart

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]