İçeriğe atla

Büyük Amiral Thrawn

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Büyük Amiral Thrawn
Star Wars Asiler karakteri
YaratanTimothy Zahn
SeslendirenLars Mikkelsen
Bilgileri
TürChiss
CinsiyetErkek
UnvanBüyük Amiral

Büyük Amiral Thrawn (yerel adı: Mitth'raw'nuruodo) kurgusal bir karakter ve Star Wars serisinin büyük bir komutanıdır. 1991 yılında Timothy Zahn'in İmparatorluğun Varisi adlı romanında tanıtılan, 1983 yapımı Jedi'ın Dönüşü filmindeki olaylardan beş yıl sonra Galaktik İmparatorluğun kalan güçlerinin kontrolünü ele geçiren bir İmparatorluk komutanıdır. Thrawn, klasik Star Wars karakterleri olan Luke Skywalker, Prenses Leia, Han Solo, Chewbacca ve Lando Calrissian ile Thrawn üçlemesinde karşı karşıya gelir (1991-1993) fakat yenilir. Hand of Thrawn serisinde (1997–98) yeniden dirilir ve Star Wars Genişletilmiş Evren'deki çeşitli diğer romanlarda, kısa hikâyelerde, çizgi romanlarda ve video oyunlarında görülür.

Lucasfilm Genişletilmiş Evreni 2014 yılında Yıldız Savaşları Legends olarak yeniden yapılandırıyor ve Canon adındaki yeni hikâye çizgisini tanıtıyor. Thrawn bu yeni hikâye çizgisinde üç boyutlu animasyon televizyon dizisi olan Star Wars Asiler'de Lars Mikkelsen tarafından seslendirilerek rol aldı. Asiler, Yıldız Savaşları zaman çizelgesinde Legends sürekliliğindeki Thrawn'ın hikâyelerinden daha önce bir dönemde geçiyor ve bu nedenle, yenilgisini çok daha önce, orijinal 1977 filmi Star Wars'daki olaylardan kısa bir süre önce görüyor. Buna rağmen, Return of the Jedi'dan birkaç yıl sonra geçen canlı aksiyon web televizyon dizisi The Mandalorian'ın (2020) ikinci sezonunda karakterin hala hayatta olduğu söyleniyor, tıpkı Legends'ın orijinal Thrawn hikâyeleri gibi. Karakter ayrıca, Zahn'in Star Wars: Thrawn (2017), Thrawn: Alliances (2018) ve Treason (2019) 'dan oluşan Thrawn kitap üçlemesinde de yer alıyor. Thrawn Ascendancy adlı başka bir kitap üçlemesi, Eylül 2020'de Kitap I: Kaos Yükseliyor ile başladı.

Thrawn, Legends sürekliliğindeki en önemli ve popüler karakterlerden biri olarak adlandırıldı ve karakterin birkaç Star Wars aksiyon figürü ve diğer ticari ürünleri üretildi.