Combine (Half-Life)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
11.53, 15 Ocak 2021 tarihinde Veselov (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 24654706 numaralı sürüm (→‎top: Düzenleme, değiştirildi: hükümet → hükûmet)
Combine
Combine.svg
Seri Half-Life
Yaratan Gabe Newell
Seslendiren John Patrick Lowrie

Evrensel Birlik olarak da bilinen, Combinelar, Valve Corporation'ın Half-Life serisindeki çok evrenli imparatorluk; başlıca antagonistik güçtür.

Combine'lar uzaylı, sentetik ve insan elementlerinden oluşmakta ve Dünya'ya hükmetmektedirler. Onlara Half-Life 2 ve devam oyunlarında (Half-Life 2: Episode One,Half-Life 2: Episode Two), düşman sanal karakter olarak, oyun boyunca Dr. Gordon Freeman, Dünya'nın işgalini kırmak için bir çaba içerisindeyken devamlı karşılaşılmaktadır.

Combinelar sıkça, karşıt fikirleri acımasızca bastırırak, asayişi şiddetle sağlayarak ve insanları, asker ya da kölelere dönüştürerek, Dünya vatandaşlarına karşı sert kurallar uygularken görülürler. Oyun boyunca Freeman, Combine teknolojisi ürünü olan sentetik ve mekanik düşmanların dışında, ilk önce, dönüştürülmüş insanlarla savaşır. Dönüştürülmüş Combine karakterlerinin yapay zekâsı Half-Life 2'nin diğer karakterlerine göre daha alt seviye olması gerektiği düşünülmüş olsa da, distopyan Combine hükûmetinin getirdiği atmosfer, eleştirmenler tarafından övülmüştür.

Onların Half-Life serisindeki rollerinin yanında, bu Combinelar sinema yapımlarına uyum sağlamıştır. Combine güçleri her şehrin isminini değiştirerek Şehir 1, 2, 17 gibi isimlendirmiş ve her şehre yaklaşık 1–2 km uzunluğundaki Citadel adındaki gökdelenler yerleştirmekte ve buralardan şehirleri yönetip insanları burada melez kölelere dönüştürüp asker ve işçi haline getirmektedir. Bu melez insanlar oyunda 4 şekilde gözükmektedir. Bunlar 1., 2. ve 3. seviye (Overwatch) askerler ve köle işçilerdir. Ayrıca oyunda eskiden Black Mesa Araştırma Merkezi'nde yöneticilik görevi yapan Dr. Wallace Breen, Combine güçleri tarafından deneyin gerçekleşmesini sağladığı için Şehir 17'deki Citadel'in en üst katında Combine güçlerinin Xen'deki elçisi Nihilanth gibi dünyayı yönetmekte ve Combine güçlerine elçi olarak hizmet vermektedir.

Combine Birlikleri

Evrensel Birlik, dünyadaki hakimiyetini birkaç farklı birlikle sağlamaktadır

Civil Protection

Civil Protection kısaca CP, Combine'ların Dünya'daki kolluk kuvvetidir. CP'deki metrocoplar hafif zırh giyip gaz maskesi takarlar. Tabanca ve elektroşok cihazı kullanırlar. Zaman zaman rastgele baskınlar verip, halka şiddet uygularlar.

Episode Two'da görünen Combine askerleri, arkada bir avcı ile beraber.

Şehir-17 ve çevresinde devriye gezerler. Herhangi birinin ölümünde karargaha rapor iletilir ve olay yerine bir CP ekibi yollanır.

Combine Overwatch

Combine Overwatch, Combine'ların Dünya'daki ana askeri gücüdür. Biyolojik olarak geliştirilmiş insanlardan oluşur. Ağır zırh giyerler ve gaz maskesi takarlar. Pompalı tüfek, keskin nişancı tüfeği, hafif makineli tüfekler ve piyade tüfekleri kullanırlar.

Combine askerleri küçük gruplar hâlinde taktiksel operasyonlar yaparlar. Operasyon bölgesine indirme uçaklarıyla götürülürler.

Dış bağlantılar