2012-13 Mısır protestoları

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Tahrir Meydanı'na yapılan Cinsel Şiddet Karşıtı yürüyüş. (6 Şubat 2013)
Tahrir Meydanı'nda toplanan protestocular. (27 Kasım 2012)

2012-2013 Mısır protestoları: Devrim sonrasında Mısır genelinde 22 Kasım 2012 tarihinde başlamış, Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ve hükumet karşıtı protestolardır. Daha sonra askeri darbe olarak sonuçlanmış ve ordu yönetimi ele almıştır.[1]

Muhaliflerler, başta başkent Kahire'nin ünlü Tahrir Meydanı olmak üzere, ülkenin dört bir tarafında büyük miting ve gösteriler düzenlemiştir. Milyonlarca insan sokaklara çıkmıştır. Özellikle 2013 yılının Temmuz ayı başlarında protestolar büyümüş ve orduyu yönetime müdahale etmeye zorlamıştır. Olaylar 3 Temmuz 2013 tarihinde, Mısır Silahlı Kuvvetleri'nin darbe yaparak Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'yi devirmesi ve yönetime el koymasıyla sonuçlanmıştır.[2] Darbe olmadan önce kabine üyesi 4 bakan da istifa etmiştir.

Olaylarda ölü ve yaralı sayısı kesin olarak bilinmemektedir. Ancak bazı iddialara göre genel olarak yüzlerce kişi ölmüş ve binden fazla kişi yaralanmıştır. Darbe sonrası Muhammed Mursi yandaşları orduya karşı direnişe başlamıştır.[3]

Protestolar sebebiyle ülkedeki organizasyonların bazıları yapılamamıştır. Mısır Futbol Federasyonu ülkedeki protestolar nedeniyle yapılamayan lig maçlarından sonra Süper Kupa organizasyonunun da iptal edildiğini açıklamıştır.[4]

Rabia işareti R4BIA[değiştir | kaynağı değiştir]

Rabia İşareti R4BIA

Mısır'da seçimle iktidara gelmiş olan Muhammed Mursi'nin darbe ile indirilmesi sonucu halkın, darbeye karşılık başlattığı pasif direnişine karşı, 16 Ağustos 2013 tarihinde darbeyi yapan Abdülfettah el Sisi önderliğindeki ordunun katliamları sonucunda ortaya çıkan özgürlük sembolüdür.

Direnişte Winston Churchill'e ait olan V işareti kullanılmadığı, bunun yerine direnişin başlangıç yerinin Rabiatul Adeviye meydanı olması ve "Rabia" kelime manasının 4 olması sebebiyle bu işaretin kullanıldığı belirtilmektedir.[5]

 • Direnişe destek için Türkiye başta olmak üzere dünya genelinde kullanılmaktadır.
 • Darbe karşıtlarının özgürlük sembolü haline gelmiştir.[6]

2013 Mısır askerî darbesi ile Mısır'da başlayan ve 16 Ağustos 2013 Mısır katliamı ile devam eden süreçte, hem Mısır'da, hem de Türkiye başta olmak üzere diğer ülkelerde birçok gösteriler ve protestolar düzenlendi. Mısır'daki protestoların merkezi durumunda olan Rabiatü'l Adeviyye meydanındaki insanlar, hem meydanın ismini çağrıştırdığı için, hem de Tahrir Meydanı'nda toplanan kalabalıktan ayrı olduklarını belli etmek için, dört parmaklarını kaldırarak bir işaret yapmaya başladılar.[7]

Özellikle Türkiye'deki sosyal medya kullanıcıları, Rabiatü'l Adeviyye meydanındaki göstericilerin bu işaretinden esinlenerek, sarı zemin üzerine siyah renkte, bir elin dört parmağını simgeleyen sembolü ortaya çıkardılar. Bu sembolün sosyal medyada yayılmaya başlamasıyla birlikte birçok kişi de bu sembolü içeren tişörtler ve pankartlar ile gösterilere katılmaya başladı.

R4BIA işaretinin, İslam dünyasında zafer işaretinin yerine geçebileceği vurgulanıyor.[8][9]

İslam dünyasında kullanılan bir özgürlük sembolüdür.

Mısır'da demokratik yollarla seçilen ilk cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin 3 Temmuz 2013 askeri darbesiyle görevden alınmasına karşı başlatılan protestolar sırasında oluşmuştur. Müslüman Kardeşler'in askeri darbeye karşı başlattığı pasif direnişe Mısır ordusunun 16 Ağustos 2013'te başlattığı katliamlar zinciriyle cevap vermesi esnasında katliamda şehit olanları anmak amacıyla oluşmuştur.

Darbe destekçisi protestolarda zafer işareti kullanılması nedeniyle darbe karşıtları zafer işaretini kullanmamışlardır. Darbe karşı direnişin başladığı meydan olan Rabiatul Adeviyye Meydanı'nın kısa ismi olan ve Arapça'da 4 sayısını ifade eden Rabia kelimesini ifade etmek amacıyla 4 parmak kullanmışlardır.

Rabia sembolünün seçilmesinde meydana ismini veren Rabiatul Adeviyye'nin kölelikten özgürlüğe ulaşmasının özgürlük nedeniyle protesto düzenleyenlere ifade ettiği sembolik anlamın da etkisi vardır.

Mısır halkına destek veren Türk aktivistler r4bia işaretininde mucidi oldular. İlk olarak Twitter'da @olumvarhaci ve Facebook'ta Haber Seyret sayfasının başlatmış olduğu bu proje, bir kaç saat içinde dünya gündemine taşındı. Evrensel bir sembol haline gelen R4BIA işaretinin, İslam dünyasında zafer işaretinin yerine geçebileceği vurgulanıyor.

Fotoğraflar[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ Deutsche Welle Türkçe (3 Temmuz 2013). "Mısır'da darbe". DW.de. http://www.dw.de/m%C4%B1s%C4%B1rda-darbe/a-16928133. 
 2. ^ "Mısır'da darbe böyle geldi!". Milliyet. 3 Temmuz 2013. http://dunya.milliyet.com.tr/misir-da-darbe-boyle-geldi-/dunya/detay/1731810/default.htm. 
 3. ^ "ABD'den uyarı: Cadı avına son verin". Posta. 3 Temmuz 2013. http://www.posta.com.tr/dunya/HaberDetay/ABD-den-uyari--Cadi-avina-son-verin.htm?ArticleID=185937. 
 4. ^ "Mısır'da Süper Kupa da iptal!". Sporx. 3 Ağustos 2013. http://www2.sporx.com/futbol/dunya/misirda-super-kupa-da-iptalSXHBQ339295SXQ. Erişim tarihi: 3 Ağustos 2013. 
 5. ^ "RA4BIA" İşareti Neden Mısır Direnişinin Sembolü Oldu. URL erişim tarihi: 17 Ağustos 2013
 6. ^ Darbe Karşıtlarının Özgürlük Sembolü - Haber7.com. URL erişim tarihi: 17 Ağustos 2013
 7. ^ [1] Yeni Şafak, R4bia işareti ne anlama geliyor
 8. ^ [2] Anadolu Ajansı,Arap dünyasından "Rabia işareti" logosuna destek
 9. ^ [3] R4BIA resmi sayfası