Vail Guneym

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Vail Guneym

Vail Guneym (Arapçaوائل غنيم  [ˈwæːʔel ɣoˈneːm]) (d. 23 Aralık 1980 Kahire, Mısır), sosyal girişimci, bir İnternet aktivisti, bilgisayar mühendisi ve Google firmasının Ortadoğu pazarlama müdürü.

Vail Guneym Kahire, Mısır'da 23 Aralık 1980 tarihinde bir orta sınıf bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi ve 13 yaşında kadar Kahire'ye geri dönene kadar Birleşik Arap Emirlikleri'nde ve özgürlük ve İslami aktivizm taleplerinin yükseldiği Suudi Arabistan'ın Abha kentinde büyüdü.

2004'te MBA ve 2007 yılında Kahire Amerikan Üniversitesi'nde pazarlama ve finans alanında iyi derece ile Kahire Üniversitesi'nde bilgisayar mühendisliği bölümünü bitirdi.

Vail bugüne kadarki kariyeri Mısır e-devlet portalinin geliştirilmesi için bir danışman olarak bir dönemi kapsamaktadır.

Guneym, Ocak 2011'de "kişisel bir sorun" gerekçesini göstererek Mısır'a dönmesine izin verilmesi Google'ı ikna etti. Guneym, demokrasiyi teşvik etmek ve Kahire'de protesto gösterileri düzenlemek için Muhammed El Baradey hakkında bir Facebook fan sayfası çalışanı olmuştu. Guneym, Mısır'da ülkenin huzursuzluğu sırasında 27 Ocak tarihinde kayboldu. Ailesi, Al-Arabiya ve diğer uluslararası medya'ya kaybolduğunu bildirdi. Google'da yokluğunu teyit eden bir bildiri yayınladı. Chris DiBona ve Habib Haddad gibi birçok blogcu onun nerede olduğunu belirlemek amacıyla kampanya başlattı. 5 Şubat 2011'de büyük bir Mısırlı muhalefet Mostafa Alnagar, Wael Guneym'in yetkililer tarafından gözaltında olduğunu, saatler içerisinde tahliye edileceğini söyledi. 6 Şubat 2011'de Uluslararası Af Örgütü Mısırlı yetkililerden Guneym'in serbest bırakılmasını istedi. Guneym gözaltından 11 gün sonra, 7 Şubat tarihinde serbest bırakıldı.

The Times dergisinin geleneksel hale gelen Yılın En Etkili İsimleri listesinde ilk sırada yer almıştır.

Guneym bir Amerikalı ile evlidir ve iki çocuk babasıdır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Vail Guneym İngilizce Wikipedia maddesi