Mahmud Cibril

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Mahmud Jibril
محمود جبريل
Libya Başbakanı
Görev süresi
5 Mart 2011 – 23 Ekim 2011
Devlet Başkanı Mustafa Abdül Celil
Yerine geldiği Baghdadi Mahmudi
Yerine gelen Ali Tarhuni (Vekâleten)
Libya Dışişleri Bakanı
Görev süresi
5 Mart 2011 – 22 Kasım 2011
Başbakan Ali Tarhuni (Vekâleten)
Abdürrahim El-Keib
Yerine geldiği Abdul Ati al-Obeidi
Yerine gelen Ashour Bin Khayal
Kişisel bilgiler
Doğum 1 Ocak 1952 (1952-01-01) (64 yaşında)
Beni Velid, Libya
Partisi Ulusal Geçiş Konseyi
Bitirdiği okul Kahire Üniversitesi
Pittsburgh Üniversitesi
Dini Sünni İslam

Mahmud Cibril (d. 1952), 5 Mart 2011-23 Ekim 2011 tarihlerinde kısmen Libya Başbakanı olarak kabul edilen bir Libyalı politikacı, Uluslararası İlişkiler Başkanı ve Ulusal Geçici Konseyi Yönetim Kurulu Başkanı olarak hizmet vermekteydi. Cibril'in hükümeti diğerlerinin (Ulusal Geçici Konseyi Dış İlişkiler) yanı sıra Libya, Fransa, Türkiye, İngiltere ve Katar tarafından "tek meşru temsilcisi" olarak kabul edilmiş ve Birleşmiş Milletler ile üye devletlerinin çoğunluğu tarafından tanınmıştır.

Kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Cibril, 1975 yılında Kahire Üniversitesi Ekonomi ve Siyaset Bilimi bölümünden mezun oldu. Pittsburgh Üniversitesi'nde 1980 yılında siyaset bilimi alanında yüksek lisans derecesi ve 1985 yılında siyaset bilimi alanında doktora kazandı. Birkaç yıl Pittsburgh'da stratejik planlama öğretti. 1969-1982 Libya ABD Politikası Görüntü ve İdeoloji de dahil olmak üzere stratejik planlama ve karar verme konusunda 10 kitap yayımladı. Cibril Birleşik Arap Eğitim el kitabının hazırlanılıp oluşturan takımdan biri olmuştur. Ayrıca, 1987 ve 1988 yılları Arap dünyasının ilk iki Eğitim konferanslarını organize etmek ve yönetmesinden sorumlu oldu. Daha sonra aynı zamanda, Türkiye ve İngiltere olmak üzere, birçok üst düzey yönetimi için Bahreyn, Mısır, Ürdün, Kuveyt, Libya, Fas, Suudi Arabistan, Tunus ve Birleşik Arap Emirlikleri de dahil Arap ülkeleri liderlerinin eğitim programları yönetimini devraldı.

2007 yılından itibaren erken 2011 yılı başlarına kadar, Ulusal Ekonomik Kalkınma Kurulu (NEDB) başkanı olarak Kaddafi rejiminde görev alarak özelleştirme ve serbestleştirme politikalarını teşvik etti.

23 Mart 2011 tarihinde, 2011 Libya İç Savaşının ortasında, Ulusal Geçici Konseyi resmen bir geçiş hükümeti oluşturdu ve Cibril başkanı olarak atandı. Fransa'da bir toplantıda Ulusal Geçici Konseyi Libya halkının tek temsilcisi olarak resmen tanınması için Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ile müzakerelerde bulundu. Ayrıca İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague ve sonra da ABD'nin Libya Büyükelçisi Gene Cretz ile bir araya geldi. İsyancılar Ağustos 2011'de Tripoli'ye girdiğinden beri, haber kuruluşları, yabancı devlet bakanlıkları ve dünya liderleri de dahil olmak üzere başbakan olarak Cibril'in referansları önemli ölçüde artmıştır.

20 Ekim 2011'de Sirte'de ele geçirilen Muammer Kaddafi yakalanıp öldürüldü. Savaşın sonunda görevini terk edeceği sözünü tutarak üç gün sonra istifa etti ve yardımcısı Ali Tarhuni yerine geçti

2012 yılında, Cİbril Milli Kuvvetler İttifakı'nın yeni kurulan siyasi birliğinin üyesi oldu. 14 Mart 2012 tarihinde, ittifakın lideri seçilDİ. Cibril Genel Ulusal Kongre seçimlerinde partisini temsil etti.

Kaddafi sonrası dönem için 7 Temmuz 2012 tarihinde düzenlenen ilk genel seçimde, geçici yönetimin eski başbakanı olan Mahmud Cibril'in liderlik ettiği ittifak seçmileri kazandı. Müslüman Kardeşler ikinci sırada yer aldı. Mahmud Cibril liderliğindeki Ulusal Güçler İttifakı parlamentodaki en büyük grup olacaktır.[1]


Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ http://proje.hurriyet.com.tr/bbcnews/bbcviewEkonet.aspx?HaberID=18654583&habertip=planet
  • Mahmud Cibril İngilizce Wikipedia maddesi


Siyasi görevi
Önce gelen
Baghdadi Mahmudi
Libya Başbakanı
2011
Sonra gelen
Ali Tarhuni
Vekaleten
Parti siyasi görevi
Önce gelen
Makam oluşturuldu
Ulusal Güçler İttifakı Lideri
2012-günümüz
Görevde