İçeriğe atla

Muaz el-Hatib

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Muaz el-Hatib
معاذ الخطيب
1. Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu Başkanı
Görev süresi
11 Kasım 2012 - 22 Nisan 2013
Başbakan Gassan Hitto
Yardımcı Riyad Seif
Süheyr Atasi
Yerine geldiği Yeni makam
Yerine gelen George Sabra (Geçici)
Kişisel bilgiler
Doğum Ahmed Muaz el-Hatib el-Hasani
1960 (63-64 yaşında)
Şam, Birleşik Arap Cumhuriyeti (şimdi Suriye)
Partisi Bağımsız
Mesleği Mühendis, Din adamı
Dini Sünni İslam

Şeyh Ahmed Muaz el-Hatib el-Hasani (Arapça أحمد معاذ الخطيب الحسني; d. 1960, Şam), Suriye Devrimi Muhalefet Güçleri Koalisyonu eski başkanı ve Suriyeli eski bir din adamı. Eski Emevi Camii İmamı ve Sünni Müslüman Araptır.

11 Kasım 2012 tarihinde, Suriye muhalefeti'nin Katar'ın başkenti Doha'da gerçekleştirdiği "Suriye İçin" adlı toplantıda kurulan, Suriye Devrimi Muhalefet Güçleri Koalisyonu başkanı seçildi.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Şam'daki ünlü bir Sünni Müslüman aileden gelmektedir. Babası Şeyh Muhammed Ebu el-Ferec el-Hatîb, önemli bir İslam alimi olarak Emevi Camisi'nde vaiz olarak görev yaptı.[1]

Jeofizik okudu. Suriye'nin ana petrol üreticisi El-Furat Petrol Şirketi'nde 6 yıl çalıştı.[1] Ayrıca Suriye Jeoloji Kurumu ve Suriye Psikoloji Bilim Derneği üyesidir. İslam Kentleşme Derneği başkanı oldu. Eski imam olması nedeniyle Suriye'nin Sünni dini kuruluşunda önemli bir figür oldu.[2] İslam Medeniyeti Derneği'ni kurdu ve Şam Hollanda Enstitüsü'nde Şeyh Bedreddin el-Din el-Hüsnü ile birlikte İslam Hukuku dersleri verdi.

Bosna-Hersek, Hollanda, Nijerya, Türkiye, İngiltere ve ABD dahil olmak üzere, öğretmek için uluslararası seyahatler yaptı.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b c "Profile: Syrian opposition's Ahmed Moaz al-Khatib". BBC News. 24 Mart 2013. 28 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Ekim 2016. 
  2. ^ "Moaz al-Khatib: ex-imam charged with uniting Syria's opposition". The Guardian. 12 Kasım 2012. 24 Temmuz 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Ekim 2016. 
Siyasi görevi
Yeni makam Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu Başkanı
2012–2013
Sonra gelen
George Sabra
Geçici