İstanbul'daki oteller

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jump to navigation Jump to search

Bu madde İstanbul, Türkiye'deki en önemli oteller hakında kısa bilgi ve tanımlamalar verir.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

Beyoğlu'ndaki tarihi Tokatlıyan Hoteli.

İstanbul'da çağdaş otel yöneticiliği 19ncu yüzyılın ikinci yarısında başladı. Azınlıkların ve İstanbul Levantentelerinin gayretleri ve Wagons-Lits şirketinin ortaklığıyla Pera Palas hoteli 1892 yılında açıldı. Kısa süre sonra Tokatlıyan'ın hoteli ve Bristol hotel'ini içerin bir seri Beyoğlu bölgesinde açıldı.

Beyoğlu bölgesinde yeni hotellerin açılması sırasında, eski şehir içindeki Sirkeci mahallesi bu yeni eğilime çabukca uyum sağladı ve mahalledeki eski hanlar dereceli olarak 20nci yüzyılın başlarında hotel şekline dönüştüler. Şehrin diğer bölgeleri bu trendi takip ettiler ve 1910 yılında İstanbu'da hotellerin sayısı 50 den fazlaydı.

Benzer ilerlemeler, Anadolu'nun geri kalan şehirlerinde hotel yöneticiliği oldukça yavaş iken, sonraki yıllarda İzmir ve Ankara'da oldu.

Cumhuriyet döneminde 1950li yıllarda, çeşitli tip hotellerin açılışı hız kazandı. Bu dönemdeki en önemli olay 1954 yılında İstanbul Hilton Hoteli'nin açılışıydı. Taşımacılık ve iç-dış turizmin gelişmesinin bir sonucu olarak 1960 yıllarında yeni hoteller açıldı. Aynı durum 1970 ve 1980li yıllarda Sheraton veya Etap Marmara (Daha sonra Ceylan Intercontinental ve The Marmara hotelleri, sırasıyla) gibi 5 yıldızlı hotellerin açılmasıyla oldu.

1990lı ve 2000li yıllarda farklı tipteki turizmin örnek olarak konferans, sağlık ve dinsel turizm sektörünün hızlı şekilde gelişmesiyle şehirde hotel açılmalarının yeni bir dalgası yer aldı. Bu dönemde açılan hoteller içinde Conrad Istanbul Bosphorus, Maslak Sheraton, Four Seasons Hotel ve Ritz-Carlton'dan söz edilebilir. Devam eden ve gelecek için planlanan birçok hotel projeleri vardır.

Kısa açıklamalar[değiştir | kaynağı değiştir]

İstanbul'da öğrenci yurtları ve orta dizi hotellerden dünya-klası şahane hotellere kadar yatacak ve kalacak yer bulmak mümkündür.

Beyoğlu, Şişli ve Beşiktaş gibi modern bölgeler içinde 5 yıldızlı hoteller yoğunlaşırken, 4 yıldızlı hoteller genellikle tarihi yarımada içinde yer alır. Hotellerin pek çoğu genellikle Sultanahmet ve Ayasofya bölgesi yakınında bir araya gelmektedir. Tarihi yapıları kullanan sayısız hotel bu bölgede yer alır. Bütçeye uygun hoteller genellikle modern ve tarihi bölgelerin her ikisinde de bulunur.

2006 yılına göre turizm işletme lisansına sahip İstanbul'daki hotellerin toplam sayısı 283 idi. Bunların 28i 5 yıldızlı hotel iken, 63 hotel dört yıldızlı ve 81 hotel üç yıldızlıydı. İki yıldızlı hotel sayısı 91 iken sadece 20 hotel bir yıldızlıydı. İlave olarak şehirde 55 diğer yatacak ve kalacak yer vardı, bunlar esas olarak özel lisanslı hoteller olan motel ler, camping ler ,pansiyon lar Apartman hotel ler ve butik hotel lerdir.

İstanbul'daki 5 yıldızlı oteller[değiştir | kaynağı değiştir]

Conrad Hilton Hotel,Beşiktaş.
Ceylan Intercontinental Hotel,Taksim.

Aşağıdaki tablo İstanbul'daki 5 yıldızlı oteller hakkında kısa bilgi veriri:

Hotel Yer Odalar Notlar
Çınar Otel Yeşilköy 224 En eski hotellerden biri (1958).
Conrad Hotel Istanbul Beşiktaş 590 Yıldız Sarayı yanında.
Çırağan Sarayı Hotel Kempinski Beşiktaş 315 Çırağan Sarayı yanında.
Dedeman Istanbul Şişli 335 Dedeman hotel zincirleri üyesi
Divan Hotel Taksim 175 İş bölgesine yakın
Eresin Crown Hotel Sultanahmet 59 Eski şehirde Butik hotel.
Four Seasons Hotel Sultanahmet 65 Şehrin kalbinde.
InterContinental İstanbul Taksim 390 Eski Sheraton hotel.
Hyatt Regency Hotel Istanbul Taksim 360 İş ve finans bölgesine yakın.
Istanbul Hilton Şişli 498 En eski 5 yıldızlı hotellerden biri.
Mövenpick Hotel Istanbul 4. Levent 249 İş bölgesi içinde
Renaissance Polat Istanbul Yeşilyurt 416 Atatürk Havalimanı'na yakın.
Steigenberger Istanbul Maslak Maslak 305 Maslak iş bölgesi içinde.
Sürmeli Istanbul Hotel Gayrettepe 205 Sürmeli hoteller üyesi.
Swissôtel The Bosphorus Istanbul Beşiktaş 600 Dolmabahçe Sarayı üzerinde.
The Marmara Taksim Oteli Taksim 377 Modern şehir merkezinde.
The Ritz-Carlton Istanbul Şişli 244 Taksim ve Boğaza yakın.

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça ve bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]