İstanbul'un sokak tabelaları

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Tuzla'daki Atatürk, Şehitler ve Cumhuriyet caddelerine ait yön tabelaları

İstanbul'un sokak tabelaları, 2007 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan proje kapsamında, Aykut Köksal ve Bülent Erkmen tarafından tasarlanmış tabelalardır.[1] İlk kez 26 Haziran 2007 tarihinde Garanti Galeri'de gerçekleşen "İstanbul’u Tabeladan Okumak" sergisinde tanıtılmıştır.[1]

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Pierre Loti Caddesi'nin eski tipteki tabelası
İstanbul'da kullanılan sokak tabelalarıyla aynı tasarımda olan kapı numaraları

2007 yılında belirlenen standart öncesi İstanbul'da, mavi renkte olmak üzere çeşitli tasarımlarda sokak tabelaları ve kapı numaraları bulunmaktaydı. Ancak 2007 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin düzenlemiş olduğu proje kapsamında sokak tabelalarına bir standart getirilmiştir. Aykut Köksal ve Bülent Erkmen tarafından tasarlanmış yeni tabelaların zemin rengi Pantone 1945 olarak belirlenmiştir. İlçelerin adlarının yazdığı alt şeritlerin rengi ise ilçeye göre değişmektedir.[1][2] Komşu ilçelerdeki oluşabilecek renk karmaşasını önlemek için ise aynı renkler birbirlerine uzak ilçelere verilmiştir. Yazı tipi ise tabelalara özel tasarlanmış olan "Kent"tir.[1]

Popüler kültürdeki yeri[değiştir | kaynağı değiştir]

İstanbul'daki birçok hediye dükkanında aynı tasarıma benzer tasarıma sahip semt isimlerinin yazılı olduğu tabela levhaları satılmaktadır.

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b c d İNCEOĞLU, Deniz. "İstanbul'un kırmızı tabelaları". www.hurriyet.com.tr. 17 Mart 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Mayıs 2021. 
  2. ^ "İstanbul'un kırmızı tabelaları". v3.arkitera.com. 27 Şubat 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Mayıs 2021.