İsmail Fazıl Paşa

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
İsmail Fazıl Paşa
Ismail Fazil Pasha.jpg
Takma adı "Çolak" Faik
Doğum 1876
Kandiye, Osmanlı İmparatorluğu
Ölüm 1921 (44-45 yaşlarında)
Ankara, Türkiye
Bağlılığı  Osmanlı İmparatorluğu
Hizmet dalı  Osmanlı Ordusu
Hizmet yılları 1873-1914
Rütbesi Ferik
Komuta ettiği II. Abdülhamid'in Başyaveri, 14. Redif Fırkası, 6. Düzenli Müfettişlik, 7. Kolordu, İzmir Umumi Kuvvetleri, Harbiye Nazırlığı Süvari Bölümü
Savaşları/Çatışmaları Balkan Savaşları
Sonraki işi

İsmail Fazıl Cebesoy veya İsmail Fazıl Paşa (oğulları sülalenin ismi olan Cebesoy soyadını almıştır) Osmanlı Devleti'nin son dönemlerinde askerlik kariyeri yapmış, son (4.) Osmanlı Meclisi Mebusan'ında ve TBMM 1. Dönem'de Yozgat milletvekilliği ve yeni Türkiye'nin ilk Nafia Vekilliğini (Bayındırlık Bakanlığı) üstlenmiş asker ve siyaset adamıdır.

Köklü bir Osmanlı ailesine dahildir. Alsas Huguenot kökenli Müşir Mehmet Ali Paşa'nın (Julien Dietrich/Charles de Troit) damadı, Ali Fuat Cebesoy ve Mehmet Ali Cebesoy'un babası, şair Nazım Hikmet Ran ile adaşı ve Türkiye'de kanser tedavisini ilk başlatmış kişi olan Dr. İsmail Fazıl Cebesoy'un dedesidir.

Kendisi 1856 Kandiye (Girit) doğumludur. Babası İbrahim Ağa'dır. Eski Rumeli coğrafyası Türkleri Anadolu kökenlerini vurgulamaya önem verdiklerinden, aslen Sökeli olduğu, Söke’den Girit’e yerleşmiş Cebecioğulları ailesinden olduğu belirtilmektedir. Harp Akademisi'ni bitirmiş, Erkanı Harp (Genelkurmay) bünyesinde korgeneralliğe yükselmiştir. Bu arada II. Abdülhamit'in yaverliğini de yapmıştır.

Göze batan bir kişiliği olan bir jurnal neticesinde Erzincan’a sürgün edilir ve 17 sene orada kalır. Eşi Zekiye Hanım'ın padişah II. Abdülhamit nezdindeki girişimleriyle sonradan geri çağırılır.

1. İcra Vekilleri Heyeti'nde 26 Mayıs 1920 - 27 Aralık 1920 tarihleri arasında yeni Türkiye'nin ilk Bayındırlık Bakanlığını yapmış, sağlık sebepleri ile ayrılmıştır. 18 Nisan 1921'de vefat etmiştir.