İncilipınar, Mustafakemalpaşa

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
İncilipınar
Ülke  Türkiye
İl Bursa
İlçe Mustafakemalpaşa
Coğrafi bölge Marmara Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 485
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0224
İl plaka kodu 16
Posta kodu 16500

İncilipınar, Bursa ilinin Mustafakemalpaşa ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy tarihi yaklaşık olarak 250-350 yıl öncesine kadar gitmektedir.Fakat köy'ün sol cephesinde dere sırtlarını takiben beyler mezarlığı denilen yer vardır.Burada 500 yıl öncesine yakın bir tarih olma ihtimali vardır.Köy civarında yakın zamanda,Arkeolog eşliğinde yapılan bir kazıda 2000 yıl öncesine ait ateş ocağı bulunmuştur.Köy şu an küçük bir tepenin yamacındadır.Köy'ün ilk kurulum yeri,bulunduğu yerden daha aşağıda ovalık alanda imiş.Şu anda Köy'ün hemen altından geçmekte olan derenin diğer tarafında olan yerdir.Köy halkı bu yer için(köpekçayır'ı)adını takmıştır.Kirmasti deresinin zaman zaman taşması sonucu sel'e maruz kalındığından,şu anki yerleşim birimine yaklaşık 200 yıl öncesi taşınmışlardır.Rivayetlere göre civarda Veli adıyla anılan bir ad oluşmuş;Yaveli ve daha sonraları Yavelli olarak kullanılagelmiştir.Cumhuriyet'ten sonraki yıllarda birçok köy'ün ad değişimine uğraması ile Yavelli adı ,İncilipınar olarak değiştirilmiştir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu mahallede gelenekler, zamanla göç vermesi imkânların daha genişlemesi sebebiyle eskiye oranla yapılan eğlenceler ve gelenekler ortadan neredeyse kalkmış olup daha modern alanlara ilgi kaymıştır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Bursa il merkezine 93 km, Mustafakemalpaşa ilçesine 8 km uzaklıktadır.Uluabat gölüne de yaklaşık 7–8 km.uzaktadır.Ön cepheden Karacabey ve Uluabat gölü,yan cephelerden de M.k.paşa ilçesi ve ovası görülebilmektedir.Komşu köyler Ayaz,Doğancı,Karaoğlan,Aliseydi,Yamanlı,Tepecik,Ormankadı,Yeşilova,birbirine yakındır.Ulaşım birbirine bağlı yakın köylerden otobüsler ile sağlanmaktadır.Köy yolları asfalttır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir. Farklı olarak (slikon) iklim geçiş bölgesi olduğu son dönemde tespit edilmiş olup diğer köylere göre, yavaş ve sürekli rüzgar alması meyve yetiştiricileri için hastalık ve buna benze zararlı iklim ortamlarının uzaklaştırılmasına sebep verdiğinden ayrıca şehir merkezine yakın olan tarım arazilerine oranla daha uygun fiyatlarla tarla satışları büyük şehirlere yakın yerlerden bu alana geçişi hızlandırmıştır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007
2000 485
1997 511

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Daha çok tarım alanlarının azalması ve sebze yetiştiriciliğinin değerlendirilememesi bu yerleşim birimindeki yetiştiricileri meyveciliğe kananlize etmiştir. Tarım bakanlığının verdiği eğitimlerle bu alanda köy halkı eğitilmiş ve diğer meyvecilik yapan köylerdeki kalite ve bilgiye ulaşmıştır. Halen bu alanda çalışmalar devam etmekte olup pazar alanını genişletme çalışmaları devam etmektedir. Son yapılan çalışmalar ise şöyledir. Mahallenin içme suyu şebekesi M.K.Paşa dan gelen su tahliye kanalları ihtiyaca cevap veremediğinden ayrıca suyun yetersiz oluşundan dolayı Mahallede yeni bir içme suyu deposu inşa edilerek bu sorun ortadan kaldırılmıştır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Mahallenin içme suyu şebekesi şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır ancak kullanılmamaktadır. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır. Bununla beraber ziraat teknisyenliği binası bulunup henüz kullanılmamaktadır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]