Oluklu kertenkele

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Oluklu kertenkele
Biyolojik sınıflandırma Bu sınıflandırmayı düzenle
Âlem: Animalia
Şube: Chordata
Sınıf: Reptilia
Takım: Squamata
Familya: Anguidae
Alt familya: Anguinae
Cins: Ophisaurus
Tür: O. apodus
İkili adlandırma
Ophisaurus apodus
Sinonimler

Oluklu kertenkele (Ophisaurus apodus), Balkanlarda ve Asya'da yaşayan bir tür sürüngendir.

Etimoloji[değiştir | kaynağı değiştir]

İngilizce "glass lizard" yani cam kertenkele olarak bilinir. Nedeni ise bıraktıkları kuyrukların birkaç parçaya bölünebilmesinden kaynaklanır.[1]

Sınıflandırma[değiştir | kaynağı değiştir]

Oluklu kertenkeleler daha önceden Ophisaurus cinsinde sınıflandırılırken, daha sonradan farklı olduğu anlaşılmış ve Pseudopus cinsi olarak sınıflandırılmıştır.

Özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Oluklu kertenkeleler 135 cm'ye kadar ulaşabilirler. Rengi ten rengidir, ismini göbek kısmının etrafındaki oluklardan almaktadır.

Bacaklar zar zor fark edilse de görülebilirler. Biraz dikkatli bakılırsa gözlerinden, kafa yapısından ve burun deliklerinden yılan olmadığı anlaşılabilir.

Yavruların sırtı grimsi bir renktedir ve koyu kahverengi çizgileri vardır. Yetişkin bireylerde ise sırt kısmı kızılımsı bakır renktedir ve karın kısmı sarıdır.

Habitat ve beslenme[değiştir | kaynağı değiştir]

Oluklu kertenkeleler genellikle kısa otlak veya seyrek ormanlık alanlarda yaşamlarını sürdürürler. Eklembacaklıları ve küçük memelileri tüketirler. En fazla tükettiği canlılar ise Çekirgeler ve sümüklü böceklerdir. Kuru bir yaşam alanı tercih etmesine rağmen çoğunlukla yağışlı havalarda aktiftir. Yağışlı havalarda aktif olmasının sebebi, tükettiği canlıların yağışlı havalarda aktif olmasıdır.

Davranış ve Etoloji[değiştir | kaynağı değiştir]

Korktukları zaman kuyruklarını bıraktıkları görülmüştür. Ancak genellikle tıslamakla yetinirler. Nadiren ısırdıkları da görülmüştür fakat ısırıkları hiçbir sorun teşkil etmeyecektir (ayrıca zehirsizdir). Bazen ise kötü bir koku yayarlar.

Esaret[değiştir | kaynağı değiştir]

Oluklu kertenkelelere egzotik hayvan ticaretinde sıklıkla rastlanılır fakat genelde tutsak yetiştirilmez, sonradan doğadan alınırlar. Ele alınmaktan pek fazla hoşlanmazlar ancak esaret altında gerekli şartlar sağlanırsa yaşayabilirler. Esaret altında genelde cırcırböceği, un kurdu,salyangoz ve küçük memelilerle beslenmektedirler. Genelde cımbız yoluyla besleme işlemi yapılmaktadır. Esaret altında gerekli şartlar sağlanırsa 50 yıla kadar yaşayabilirler.

Üreme[değiştir | kaynağı değiştir]

Çiftleşmeden 10 hafta sonra, 8 veya 12 adet yumurta dişi aracılığı ile güvenli bir alana bırakılır. Yaklaşık 55 günlük bir süreç ardından yavru oluklu kertenkeleler dünyaya gelir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Oluklu kertenkele (Pseudopus apodus)". Evrim Ağacı. 21 Kasım 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Ağustos 2021.