İçeriğe atla

Panenteizm: Revizyonlar arasındaki fark

Gerekçe: + ansiklopedik olmayan bilgi eklentisi
Değişiklik özeti yok
(Gerekçe: + ansiklopedik olmayan bilgi eklentisi)
'''Panenteizm''' ya da '''Kamusaltanrıcılık''', [[panteizm]]de olduğu gibi [[evren]]in kendisinin [[Tanrı]] olduğunu, panteizmden farklı olarak ilk devindirici olan tanrının evren ve tüm varlıkları [[öz]]ünden yarattığı ve evrene aşkın, evrenin bilincinde [[mutlak]] ve değişmez bir varlık olarak egemen olduğu inancıdır. Panteizmde her şey [[Tanrı]]'dır. Panenteizmde ise, her şey Tanrı'dan sudur etmiştir (oluşmuştur). [[Ruh]]un tek amacı, oluştuğu Tanrı'ya dönmektir. Bunun da yolu tek evrensel yasa olan [[evrim]]/[[tekamül]]'den geçmektir. Somut anlamda tanrının bütünleştiği evrenin ve varlıkların, evrim ile [[diyalektik]] olarak değiştiği ve geliştiği, gelişimini tamamladıktan sonra dönüşün yine [[ezeli]] ve [[ebedi]] olan tanrıya olacağı bu geri dönüşte tekamülünü tamamlayan ruhların da tanrıya kavuşacağına inanılır. Panenteizme göre tanrı, hem değişmeyen (mutlak), hem de değişen (göreli) dir. Hem zamanın içinde, hem dışında; hem sonlu, hem de sonsuzdur. Aynı zamanda hem [[tikel]], hem [[tümel]]; hem neden, hem sonuçtur.
 
{{cquote|''Panenteizm görüşünün destek aldığı fikir, enerjinin asla yok olmaması yani ebedi olmasıdır. Enerji yoktan var edilemeyeceği gibi var olan enerji de yok edilemez. Enerji yalnızca dönüşüm ve başkalaşım geçirmektedir. Dolayısıyla enerji sonsuzdur. Bu durumda varlık dediğimiz şey tanrı/kudret fikrinin ta kendisidir. Bu haliyle düşünüldüğünde [[Hallâc-ı Mansûr]]'un '[[Ene'l-Hakk]]' söylemi daha iyi anlaşılmaktadır. - Tuğşat Barış''}}
 
[[Platon]] - [[Yeni Platoncular]] - [[Hegel]] - [[Muhyiddin İbn Arabi]] - [[Giordano Bruno|Bruno]] - [[Whitehead]] - [[Spinoza]] - [[Hartshorne]] - [[Hallac-ı Mansur]] - [[Mevlana]]'nın fikirlerinden destek alır.