Seksenler

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Seksenler
80'ler
Seksenler Logo.jpg
Dizinin logosu.
Format Romantik
komedi
Nostalji
Tür Sitcom
Yaratan Birol Güven
Geliştiren Birol Güven
Senarist Murat Aras
Birol Güven
Yönetmen Mufit Can Saçıntı
Birol Güven
Oyuncular Rasim Öztekin
Özlem Türkad
Şoray Uzun

Serhat Kılıç
Yasemin Çonka
Ayşe Tolga

İlker Ayrık
Ceyhun Fersoy
Suzan Kardeş
Anlatıcı Şoray Uzun
Tema müziği bestecisi Ümit Besen (1. Sezon)
Burcu Güven (2. Sezon)[1]
Açılış müziği Burcu Güven - Geçmişin Kanatları
Besteci
Aydın Sarman(1. ve 2. sezon)
Burcu Güven(2. sezon)
Ülke  Türkiye
Dili Türkçe
Sezon sayısı 3
Bölüm sayısı 152 (Bölüm listesi)
Prodüksiyon
Yapımcı Birol Güven
Mekân İstanbul
Sinematograf -
Kamera ayarları Ersin Aba
Gösterim süresi 120-145
Yapım şirketi Mint Prodüksiyon
Dağıtıcı firma TRT
Yayın bilgileri
Kanal TRT 1
TRT 1 HD
Resim formatı 16:9
Ses formatı Stereo
Yayın tarihi 24 Ocak 2012 – Günümüz
Durumu Devam Ediyor
İlişkili programlar Doksanlar

Seksenler, TRT 1 kanalında 24 Ocak 2012'den itibaren yayınlanan televizyon dizisi.[2] Mint Prodüksiyon tarafından yapılan dizi bir sit-com, romantik ve dönem komedisi olarak TRT 1 ve aynı anda TRT 1 HD'de yayınlanıyor.

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]

Türkiye’nin 32 yıllık geçmişinin ve değişiminin, klasik bir Türk ailesi üzerindeki etkilerini anlatan eğlenceli bir dönem dizisi olan Seksenler sosyal hayattaki değişimin, hayatımıza giren yeniliklerin bizleri nasıl etkilediğini, geleneklerimizi ve göreneklerimizi nasıl çürüttüğünü ve Türkiye'nin nasıl globalleştiğini gözler önüne seriyor.

Karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Çekirdek Aile[değiştir | kaynağı değiştir]

Rasim Öztekin: Fehmi - Dizinin yaşlı yarı otoriter babası Fehmi'dir. Önceleri çalışmaktaydı, sonra emekli oldu. Ahmet, Çağatay ve Nazlı'nın babasıdır. 123.bölümde Ergun, Nazlı'yı sevdiğini söyler, sonra kalp krizi geçirir. Sonra Fehmi buna kızar, nişanlanırlar, ama yine de Fehmi Ergun'u her gördüğü yerde yüzüne bakarak trip atar. Dizide yapılan 1984 yerel seçimleri ile Çınaraltı Mahallesi muhtarı olmuştur. "İcat çıkarma" ve "Kısır döngü" sözünü sürekli kullanır.

Özlem Türkad: Rukiye - 3 çocuk annesi Rukiye, daima çocuklarının düzgün kişilerle arkadaşlık kurmasını ve evlenmelerini ister. Tabi bir de SSK'lı bir işe girmelerini. Her yeniliği evinde ister. Gülden'i başta süslü diye sevmemektedir fakat sonraları sevmeye başlamıştır. Çocuklarına, özellikle Nazlı'ya evlenme konusunda baskı yapar.

Şoray Uzun: Ahmet - Dizinin ana karakteridir, olayları o anlatır. 1.bölümde okuldan dönerken Gülden'le karşılaşır ve ondan hoşlanır. Ne kadar söylemek istese de, bir türlü Gülden'e açılamayan Ahmet, Seksenler'in o çekingen erkeklerini temsil eder. 1981 yılında Şahin ile birlikte Almanya'ya gider. Yaklaşık bir yıl orada kalır ve geri döner. Döndüğünde Gülden'in evleneceğini öğrenir. Sonradan, Gülden'i nikahtan kaçırır ve sözlenirler. 111.bölümde evlenmişlerdir. 2012 gösteriminde Ahmet ve Gülden'in iki çocuğu olduğu görülür. Evin tek aklı başında çocuğudur.

Yasemin Çonka: Nazlı - Ahmet ve Çağatay'ın kardeşidir. Nazlı 2012 gösterimli bölümlerde Niyazi ile evlendiği ve bir çocuklarının olduğu görülür. Nazlı üniversiteye gitmektedir. Ancak Rukiye, SSK'lı bir oğlan ile evlenmesi yönünde baskı yapmaktadır. Ergun'la gizli bir aşk yaşarlar. Sonra Çağatay öğrenince Ergun mahalleyi terk eder ve yurt dışına çıkar. Ama sonra Ahmet, Nazlı ile Ergun'un aşkını öğrenir ve Almanya'ya gidip Ergun'u bulur. 123. bölümde Ergun Fehmi'ye Nazlı'yı sevdiğini söyler. Fehmi buna kızar, sonra nişanlanırlar. Ergun'un evli olduğunu öğrenmiştir.

İlker Ayrık: Çağatay - Dizinin genç ve tecrübesiz, futbolcu olma hayalini kuran karakteridir. Evin haylazı ve en küçüğüdür. Bir süre pastanede çalışır. Sonra kendini kovdurmaya çalışır. Çağatay, lisede okur fakat o okumaya değil daha çok futbol oynamaya isteklidir. Fanatik Fenerbahçelidir. Saçı hep uzundur, bu yüzden Fehmi ona sık sık saçını kesmiyor diye kızar daha sonra saçını kestirmiştir. Bütün gün evde ve dışarıda pijamayla dolaşır. Dizinin 2012 gösterimli bölümlerinde Seçil ile evli olduğu görülür. Bir bölümde renkli televizyon için Şahin'le evdeki televizyonu çalmışlardır. Susmuş (Züleyman)'un kızı Kader'e aşıktır. Yazar olmaya çalışmaktadır.

Ceyhun Fersoy: Şahin - Rukiye'nin abisinin çocuğudur. Almanya'dan gelmiştir. Dövizli askerlik için geldiği Türkiye'de yaşamaktadır. Türkçesi gariptir ve sürekli "pöf" der. Kendisine "Alman" denilmesine çok sinir olur. Karşısında her kim olursa sinirlendiği zaman "Beni mi dövcen ha" deyip kendisini tokatlamaya başlar. Türkiye'nin 80'li yıllarına şahit olur. Elvan'a aşıktır. Bu yüzden Sami ondan nefret eder. 1981 yılında Ahmet ile birlikte Almanya'ya gider ve geri döner. Ergun'un yanında çalışmaktadır. Sami'den dayak yemiştir. Sonra babası Almanya'dan gelir. 2013 gösteriminde Elvan ile evli olduğu görülür. Ve Sami ondan hâla nefret etmektedir. [3]

Bilinmiyor: Şenol - Fehmi'nin erkek kardeşinin çocuğudur. 152.bölümde diziye dahil olmuştur.

Geniş Aile[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayşe Tolga: Gülden - Ahmet'in aşık olduğu ve bir türlü açılamadığı, Nazlı'nın lise çağındaki arkadaşıdır. Aslında o da Ahmet'e aşıktır, ama bunu kendine itiraf edemez. Ahmet’in annesi Rukiye de bugün çok sevdiği gelinini, 80’lerde hiç sevmiyor, onu gelin olarak istemiyordur. Rukiye'ye göre Gülden, herkesin tabiriyle "süslü" ve Ahmet’e göre bir kız değildir. Dizinin 1980 gösteriminde Ahmet'e yüz vermese de 1983 yılında nişanlanıp, 1984 yılında evlenirler. 2012 gösteriminde de Gülden'in Ahmet'le hâlâ evli olduğu ve iki çocuğu olduğu görülür.

Pelin Akil: Seçil - 2012 yılındaki gösterimlerde Seçil, Çağatay ile evli olarak görülür. Seçil solcu bir insandır ve sürekli bekçi veya polis peşindedir. Her daim sorguya çekilir. Bu yüzden Rukiye onu evde istemez. 1980 İhtilali sonrası tutuklanmamak için yurt dışına kaçmıştır ve uzun bir süre boyunca yurt dışında kalmıştır.

Abdullah Şahin: Gazanfer - Şahin'in babasıdır. Fehmi onu hiç sevmez. Eşinden ayrılıp başka bir Alman kadınla evlenir. "Dünya fani ölüm ani" sözünü çok kullanır.

Gülseren Gürtunca: Necla - Gülden'in annesidir ve zaman zaman hısımlarıyla ters düşer.

Yalçın Özden: Muzaffer - Gülden'in babasıdır ve hısımlarıyla hep olumlu görüşü vardır.

Esnaf[değiştir | kaynağı değiştir]

Serhat Kılıç: Ergun - Ahmet'in arkadaşıdır ve bir plak dükkanı vardır. 2012 gösterimli bölümlerde ise müteahhit olduğu görünür. Ergun Nazlı'yı sevmektedir, Nazlı da Ergun'u. Ama bunu Ahmet'e nasıl söyleyeceğini bilemez. Sonradan Çağatay, Şahin, Rukiye ve Nurten öğrenir. Rukiye herşeyi öğrenir ve Ergun, 69.bölümde mahalleyi kısa süreli terk eder. (Ahmet 99.bölümde öğrenir.) Ergun, 84. bölümde mahalleyi terk eder. Sonra yurt dışına çıkar. Fakat Ahmet, Almanya'ya gidip Ergun'u geri getirir. Ergun evlenmiştir. Bunu Butik Ali ve Şahin bilmektedir. Sonradan Ahmet avukata eziyet ederek zorla öğrenmiştir. Evlendiği kızın ismi Helga'dır. Onu boşamaya çalışır. 123.bölümde Nazlı ile nişanlanmıştır.

Berat Yenilmez: Sami - Mahallenin pastanecisidir. Balkan göçmenidir. "Nabıyon be ya" sözü ile oldukça ünlüdür. 2013 gösteriminde pastacı dükkanı, pizzacı olarak görülür. Çok aksi biri olmasına rağmen çok sevimlidir. Şahin'i hiç sevmez, çünkü Şahin kızına aşıktır. Hatta Şahin yüzünden kalp krizi bile geçirir. Sami'nin sevmediği iki kişi Şahin ve Niyazi'dir.

Necmi Yapıcı: Mesut - Mahallenin kahvehanesini işletir. Eskiden Bucaspor'da oynamıştır. Arkadan bileğine darbe yeyince futbolu bırakmıştır. Mahalleliye sık sık futbol anıları anlatır.Aynen con vayne sözünü zaman zaman kullanır.

Tahsin Taşkın: İdris - Mahallenin balıkçısıdır. Karadeniz şivesi ile konuşur.

Aşkın Şenol: Mustafa - Mahallenin manavıdır. Sürekli mahallleliye kötü şakalar yapar. Dizinin ilerleyen bölümlerinde ihtilal nedeniyle şakalarını azaltmıştır. Dizide yapılan 1984 yerel seçimleri ile İlçe Belediye Başkanı olmuştur. Çınaraltı Mahallesi'nin bir şeyini meşhur etmeye çalışır. Sonradan köftecisini meşhur etmiştir.

Rasim Özcan: Kazım - Sami'nin pastanesinin önünde, sürekli simit satar. Sami de onu kovar. 12 Eylül İhtilali ile içeri girmiş, çıkınca ise nohutlu pilav satmaya başlamıştır.

Faruk Sofuoğlu: Bahtiyar - Mahallenin kasabıdır. Adanalı olduğu için Adana Demirspor takımını tutar.

Ayberk Atilla: Mehmet - Mahallenin bakkalıdır. Market nedeniyle zor duruma düşer.

Ali Fuad Pekzeren: Sinan - Kasap Bahtiyar'ın kardeşi ve aynı zamanda çırağıdır. Sonradan berber Recep ölünce onun dükkanında berberlik yapmaya çalışır ama hiç kimseyi traş etmeyi beceremez.

Umut Vardarlı: Güçlü - Pastacı Sami'nin yanındaki çıraktır. Sami gibi Şahin'den nefret eder. Sürekli Sami Şahin'e kızdığında "ben döveyim usta ben askerde komandoydum" der.

Diğer Karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Suzan Kardeş: Fatma - Sami'nin annesidir. Yeni gelenleri sık sık eleştirir. Gelinini sevmez. Gelinide onu sevmez. Cahildir, sonra okuma yazma öğrenir. Balkan göçmenidir.

Munis Düşenkalkar: Şükriye - Pastacı Sami’nin karısıdır. En büyük derdi, kaynanasıdır. Kaynanasının her şeye karışmasından, dırdırından şikâyet eder. Kaynanasıyla aynı evde yaşamak istemez ama kocası Sami’yi buna bir türlü ikna edemez. Sami annesini başka bir yere yollamak istemiyordur. Sami ile bu yüzden hep atışırlar.

Begüm Öner: Elvan - Sami'nin kızıdır. Almancı Şahin'e aşıktır. Okulu bırakmış, babasının yanında çalışmayı tercih etmiş, ancak daha sonra yeniden liseye başlamıştır.

Tolunay Donat: Nurten - Yukarı kattaki komşudur. Mahallenin en dedikoducu kadınıdır. "Diyim ben sana yani" lafıyla meşhurdur. Herkesin ismini erkekte olsa kadında olsa "kız" diyerek söyler. Butik Ali'den nefret eder. Çünkü Ali, kızına aşıktır ve bu yüzden Ali'yi polise verir. Dilek de (Nurten'in kızı), Butik Ali'yi sever. Ama önlerinde Nurten gibi bir engel vardır. Butik Ali onun gözüne zarar verir, hatta sakatlar. Her olan biteni söyledikten sonra "komşudan duydum" der.

Bahar Süer: Emel - Başkomiser Rıza'nın eşi.

Mehmet Elmas: Basri - "46'lık Basri" olarak anılır ve gelecekte olacakları önceden tahmin edebilir. 92. bölümde çevirmen olduğu ortaya çıkmıştır. Mahalledeki komşu Feraye'nin hapisten çıkan kocasının adamları tarafından bıçaklanır.

Osman Büyükercan: Alper - Ülkücüdür. 29.bölümde darbeyle birlikte içeri girmiş ve işkence görmüştür. 55.bölümde içeriden çıktıktan bir süre sonra Ahmet ile birlikte Çınaraltı Futbol Kulübü'nü kurmuştur. Seçimlerde ANAP'ı destekler. Bazen Nevzat ile kavga edip birlikte nezarete girerler.

Eray Yasin Işık: Nevzat - Komünisttir. 29.bölümde darbeyle birlikte içeri girmiş ve işkence görmüştür. 50.bölümde içeriden çıktıktan bir süre sonra Niyazi ile birlikte tiyatro grubu kurmuşlardır. Halkçı Parti'yi destekler. Bazen Alper ile kavga edip birlikte nezarete girerler.

Emin Gümüşkaya: Hasan - Sıkı yönetim komutanıdır. Emekli olacağı sırada darbe olmuştur, bu yüzden sürekli hayıflanır. Daha sonra emekli olup, mahalle muhtarı olmuştur.

Aydın Sarman: Susmuş (Züleyman) - Hiç konuşmamaktadır. Hakkında çeşitli rivayetler ortaya atılmış, hatta mahalleliler onun ajan olduğunu bile düşünmektedirler. Gerçek adının Züleyman olduğu ortaya çıkmıştır. Susmuş 54. bölümde, Aşık Mahzunu Şerif'in Mevlam Bana'yı söylemiştir. 87. bölümde ise kızına sarılarak "bardak" kelimesini söylemiştir. Ancak daha sonra hiç konuşmamıştır. Neden konuşmadığı ise bir sır konusudur. Çağatay onun kızı Kader'e aşıktır.

Onur Dilber: Başkomiser Rıza - Mahallede bulunan karakolun Karadenizli amiridir. "Haritadan yer beğen Selahattin" ve "işiniz gücünüz riv riv riv" repliği ile tanınır. Komiserim denildiğinde kızarak "başkomiserim" diye düzeltir. Karakolda birine kızdığında orda kim olursa sinirlenerek "çık dışarı" diye dışarı kovar.

Hacı Ali Konuk: Bekir - Mahallenin anti-anarşist ve anti-komünist Erzurumlu bekçisidir. Polis olmak istemiş, ancak boyu 1 cm küçük olduğu için bekçi olarak kalmıştır. Totosunu(!) köpek ısırmıştır. "Hele dadaş hoşmisen" türküsü söylendiğinde kendini tutamaz ve oynamaya başlar. "Hele şunun sifatına" sözüyle bilinir. 109. bölümde Susmuş'un kızının dayısı kendisini kaçırdığında diğer polislerle olay yerine gittiğinde, silahla vurulmuştur. Şu an türkücü olmaya çalışmaktadır.

Atilla Arcan: Şinasi - Eski belediye başkanıdır. Mahallede eksik istemez. Mahallede esnafın yanlış bir şeyini görünce sürekli Danyal'a para cezası yazdırır.

Hakan Bulut: Butik Ali - Mahallenin satıcısıdır. "Bana her şeyi de ama" sözüyle ünlüdür. 2013 gösteriminde iş adamı olarak görülür. Dilek'le birbirlerini severler ama Nurten yüzünden bir araya gelemezler.

Özlem Balcı: Yıldız - Mesut'un karısıdır. Mesut'tan çok çekmiştir, Mesut çok kıskançtır. Sık sık karakolluk olurlar. Hep eşiyle kavga eder, eşi Kadir İnanır'ı bile kıskanır.

Yasin Kaya: Selahattin - Mahallede bulunan karakolun polisidir. Başkomiser Rıza'nın sağ koludur. Başkomiserinin tabiriyle "sepet kafalı uşak"tır. Sonra evlenir. Başkomiser Rıza ona kızdığı zaman "Haritadan yer beğen Selahattin" der.

Burak Yılmaz: Yusuf - Karakoldaki polislerden biridir.

Betül Berk: Dilek - Nurten'in kızıdır. İşportacı Butik Ali'ye aşıktır.

Umut Barış Taşdemir: -Fikret (Fiko) - Başkomiser Rıza'nın kayınçosu ve eşi Emel'in kardeşidir. Mahalleye geldiğinden beri esnaftan her gördüğü şeyi alıp yer. Başkomiser Rıza onu hiç sevmez. Onun yüzünden Başkomiser Rıza'nın başı belaya girer. Biraz kafadan hastadır. Bekçi Bekir'e türkücü olması için destek olmaya çalışır.

Tuncay Tezküser: Nazmi - Sami'nin kardeşi.

Melis Maja Aksoy:Helga - Ergun'un alman eşidir. Ergun onu boşamaya çalışır. Ama bir türlü beceremez. Ergun ona "'Sarı çıyan'" der. Sonradan Nazlı'ya Ergun ile evli olduğunu söyleyip birlikte çekildikleri resimleri gösterir.

Yayın takvimi[değiştir | kaynağı değiştir]

Sezon Gösterim günü ve saati Sezon başlangıcı Sezon finali Çekilen bölüm sayısı Bölüm aralığı TV sezonu TV kanalı
1. Sezon Salı 19.50 24 Ocak 2012 5 Haziran 2012 20 1-20 2012 TRT 1
2. Sezon Salı 19.50 24 Temmuz 2012 25 Haziran 2013 49 21-69 2012-2013 TRT 1
3. Sezon Salı 19.50 3 Eylül 2013 10 Haziran 2014 42 70-111 2013-2014 TRT 1
Ara Sezon Hafta İçi Her Gün 21.20
(Ramazan Özel)
14 Temmuz 2014 30 Temmuz 2014 11 112-122 2014 TRT 1
4. Sezon Salı 19.55 / Perşembe 19.55 2 Eylül Salı Haziran 2015 - 123- 2014-2015 TRT 1

2. sezondaki değişiklikler[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Berber, manav, kahvehane, balıkçı, kasap, bakkal, karakol vb. gibi yeni dekorlar gösterilmiştir. Ayrıca arka sokaklar gibi mekanlar da keşfedilmiştir.
  • Nejat Birecik, Berber Recep karakteriyle, Necmi Yapıcı, Kahveci Mesut karakteriyle ve Aşkın Şenol, Manav Mustafa karakteri ile diziye girmiştir.

3.sezonda değişiklikler[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Gülden'in evi gösterilmeye başlanmıştır. Yeniden gelecek gösterilmeye başlanmış ve 2013 yılı gösterilmeye başlanmıştır.
  • Yeni karakter olarak Gülden'in annesi ile babası gösterilmeye başlanmıştır.
  • Başbakan Turgut Özal gösterilmeye başlanmıştır. Turgut Özal, Deniz Oral tarafından canlandırılmıştır.
  • Fehmi muhtar olup muhtarlık gösterilmeye başlanmıştır.

4. sezonda değişiklikler[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Berber Recep rolündeki Nejat Birecik ve Niyazi rolündeki Vural Çelik diziden ayrılmıştır.
  • Diziye Şahin'in babası Gazanfer rolündeki Abdullah Şahin gelmiştir. Sonradan ayrılmıştır.
  • Başkomiser Rıza'nın eşi Emel, kayınçosu Fikret (Fiko) ve kızı Yasemin görülmüştür.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]