Seksenler

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Seksenler
80'ler
Seksenler Logo.jpg
Dizinin logusu.
Format Romantik
komedi
Nostalji
Tür Sitcom
Yaratan Birol Güven
Geliştiren Birol Güven
Senarist Murat Aras
Birol Güven
Yönetmen Mufit Can Saçıntı
Birol Güven
Oyuncular Rasim Öztekin
Özlem Türkad
Şoray Uzun

Serhat Kılıç
Yasemin Çonka
Vural Çelik
Ayşe Tolga

İlker Ayrık
Ceyhun Fersoy
Anlatıcı Şoray Uzun
Vural Çelik (bazen)
Tema müziği bestecisi Ümit Besen (1. Sezon)
Burcu Güven (2. Sezon)[1]
Açılış müziği Burcu Güven - Geçmişin Kanatları
Besteci
Aydın Sarman(1. ve 2. sezon)
Burcu Güven(2. sezon)
Ülke  Türkiye
Dili Türkçe
Sezon sayısı 3
Bölüm sayısı 103 (Bölüm listesi)
Prodüksiyon
Yapımcı Birol Güven
Mekân İstanbul
Sinematograf -
Kamera ayarları Ersin Aba
Gösterim süresi 120-145
Yapım şirketi Mint Prodüksiyon
Dağıtıcı firma TRT
Yayın bilgileri
Kanal TRT 1
TRT 1 HD
Resim formatı 16:9
Ses formatı Stereo
Yayın tarihi 24 Ocak 2012 – Günümüz
Durumu Devam Ediyor
İlişkili programlar Doksanlar

Seksenler, TRT 1 kanalında 24 Ocak 2012'den itibaren yayınlanan televizyon dizisi.[2] Mint Prodüksiyon tarafından yapılan dizi bir sit-com, romantik ve dönem komedisi olarak TRT1 ve aynı anda TRT 1 HD 'de yayınlanıyor.

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]

Türkiye’nin 32 yıllık geçmişinin ve değişiminin, klasik bir Türk ailesi üzerindeki etkilerini anlatan eğlenceli bir dönem dizisi olan Seksenler sosyal hayattaki değişimin, hayatımıza giren yeniliklerin bizleri nasıl etkilediğini, geleneklerimizi nasıl çürüttüğünü ve Türkiye'nin nasıl globalleştiğini gözler önüne seriyor.

Karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Çekirdek Aile[değiştir | kaynağı değiştir]

Rasim Öztekin: Fehmi - Dizinin yaşlı yarı otoriter babası Fehmi'dir. Önceleri çalışmaktaydı, sonra emekli oldu. Ahmet, Çağatay ve Nazlı'nın babasıdır. Sürekli icat çıkarmayın der.

Özlem Türkad: Rukiye - 3 çocuk annesi Rukiye daima çocuklarının düzgün kişilerle arkadaşlık kurmasını ve evlenmelerini ister. Tabi bir'de SSK'lı bir işe girmelerini. Her yeniliği evinde ister.

Şoray Uzun : Ahmet - Dizinin ana karakteridir, olayları o anlatır. Ne kadar söylemek istesede bir türlü Gülden'e açılamayan Ahmet Seksenler'in o çekingen erkeklerini temsil eder. Sonradan, Gülden'i nikahtan kaçırır ve sözlenirler. 2012 gösteriminde Ahmet'in Gülden ile evli olduğu görülür. Evin en aklı başında çocuğudur.

Yasemin Çonka: Nazlı - Ahmet ve Çağatay'ın kardeşi. Nazlı 2012 gösterimli bölümlerde Niyazi ile evlendiği ve bir çocuklarının olduğu gözükür. Nazlı üniversiteye gitmektedir, ancak Rukiye, SSK'li bir oğlan ile evlenmesi yönünde baskı yapmaktadır. Ergun'la gizli bir aşk yaşarlar. Sonra Çağatay öğrenince Ergun mahalleyi terkeder. Sonra yurtdışına çıkar.

İlker Ayrık: Çağatay - Dizinin genç ve tecrübesiz futbolcu olma hayalini kuran karakteridir. Evin haylazı ve en küçüğüdür. Bir süre pastanede çalışır. Sonra kendini kovdurmaya çalışır. Çağatay Lise'de okur fakat o okumaya değil daha çok futbol oynamaya isteklidir. Fanatik Fenerbahçelidir. Dizinin 2012 gösterimli bölümlerinde Seçil ile evli olduğu görülür. Bir bölümde renkli televizyon için Şahin'le evdeki televizyonu çalmışlardır.

Ceyhun Fersoy : Şahin - karakteridir. Almanya'dan gelmiştir. Dövizli askerlik için geldiği Türkiye'de yaşamaktadır. Türkçesi gariptir ve sürekli "Pöf" der. Türkiye'nin 80'li yıllarına şahit olur. Elvan'a aşıktır. Bu yüzden Sami ondan nefret eder. 2013 gösteriminde Elvan ile evli olduğu görülür. Ve Sami ondan hala nefret etmektedir. [3]

Geniş Aile[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayşe Tolga : Gülden - Ahmet'in aşık olduğu ve bir türlü açılamadığı Nazlı'nın lise çağındaki arkadaşıdır. Aslında o da Ahmet'e aşıktır ama bunu kendine itiraf edemez. Ahmet’in annesi Rukiye de bugün çok sevdiği gelinini 80’lerde hiç sevmiyor, onu gelin olarak istemiyor. Gülden, herkesin tabiriyle “süslü” ve Ahmet’e göre bir kız değil. Dizinin 1980 gösteriminde Ahmet'e yüz vermese 1983 yılında nişanlanıp 1984 yılında evlenirler. 2012 gösteriminde de Gülden'in Ahmet'le hala evli olduğu ve bir çocuğu olduğu görülür.

Pelin Akil: Seçil - 2012 yılındaki gösterimlerde Seçil Çağatay ile evli olarak gözükür. Seçil solcu bir insandır ve sürekli bekçi veya polis peşindedir. Bu yüzden Rukiye onu evde istemez. 1980 İhtilali sonrası yurt dışına kaçmıştır.

Vural Çelik : Niyazi - Ergun Niyazi'ye Dümbüllü der.Tiyatro ve Sinema'da oynamaktadır. Mahalle'de bir tiyatro grubu kurmuştur. Dizinin 2012 gösterilen bölümlerinde Nazlı ile yeni boşanmıştır. Sami'ye borçları vardır.

Gülseren Gürtunca : Necla - Gülden'in annesidir. Tek istediği kızının zengin, kariyer sahibi elit biriyle evlenmesidir. Sosyetiktir. Ahmet'i ve annesini sevmez.

Yalçın Özden : Muzaffer - Gülden'in babasıdır. Gemilerde kaptanlık yapar. Gülden'in Ahmet'le evliliği konusunda daha yumuşaktır..

Esnaf[değiştir | kaynağı değiştir]

Serhat Kılıç : Ergun - Ahmet'in arkadaşıdır ve bir Plak dükkanı vardır. 2012 gösterimli bölümlerde ise Müteahhit olduğu görünür. Ergun Nazlı'yı sevmektedir, Nazlı'da Ergun'u. Ama bunu Ahmet'e nasıl söyleyeceğini bilemez. Sonradan Çağatay, Şahin, Rukiye ve Nurten öğrenir. Ancak Ahmet 99.bölümde öğrenir. 84.bölümde mahalleyi terk eder. Sonra yurtdışına çıkar.

Berat Yenilmez : Sami - karakterini canlandırır. Mahallenin pastacısıdır. Pastahane işletmektedir. Balkan göçmenidir. Nabıyon Beya sözü ile oldukça ünlüdür. 2013 gösteriminde pastacı dükkanı pizzacı olarak görülür. Çok aksi biri olmasına rağmen çok sevimlidir. Şahin'i hiç sevmez, çünkü Şahin Sami'nin kızına aşıktır. Hatta Şahin yüzünden kalp krizi bile geçirir. Sami'nin sevmediği iki kişi Şahin ve Niyazi'dir.

Nejat Birecik : Recep - Berberdir. Siyasi sorunları kişisel sorunmuş gibi görür.

Necmi Yapıcı : Mesut - karakterini canlandırır. Kahvehane sahibidir. Eskiden Bucaspor'da oynamıştır. Sakatlanınca bıraktı. Mahalleliye sık sık futbol anıları anlatır.

Tahsin Taşkın : İdris - karakterini canlandırır. Mahallenin balıkçısıdır.

Aşkın Şenol: Mustafa - Manavdır. Sürekli mahallleliye kötü şakalar yapar. Dizinin ilerleyen bölümlerinde şakalarını azaltmıştır.

Can Kalaycıoğlu : Simitçi - Sami'nin pastanesinin önünde sürekli simit satar. Sami de onu kovar. 12 Eylül İhtilali ile içeri girmiş, çıkınca ise nohutlu pilav satmaya başlamıştır.

Faruk Sofuoğlu : Bahtiyar - Kasaptır. Adana'lı olduğu için Adana Demirspor'u tutar.

Ayberk Atilla : Mehmet - Mahallenin bakkalıdır.

Umut Vardarlı: Güçlü - Pastacı Sami'nin yanındaki çıraktır.

Diğer Karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Suzan Kardeş : Fatma - Sami'nin annesidir. Yeni gelinleri sık sık eleştirir. Gelinini sevmez. Cahildir, sonra okuma yazma öğrenir. Balkan göçmenidir.

Munis Düşenkalkar : Şükriye - Pastacı Sami’nin karısı Şükriye’nin en büyük derdi, kaynanasıdır. Kaynanasının her şeye karışmasından, dırdırından şikâyet eder. Kaynanasıyla aynı evde yaşamak istemez ama kocası Sami’yi buna bir türlü ikna edemez. Sami annesini başka bir yere yollamak istemiyordur. Sami ile bu yüzden hep atışırlar.

Begüm Öner :Elvan - Sami'nin kızıdır. Almancı Şahin'e Aşıktır. Okulu bırakmış, babasının yanında çalışmayı tercih etmiş, ancak daha sonra yeniden liseye başlamıştır.

Tolunay Donat : Nurten - Yukarı kattaki komşudur. Ve mahallenin en dedikoducu kadınıdır. Diyim ben sana yani lafıyla meşhurdur. Butik Ali'den nefret eder. Çünkü Ali, Nurten'in kızına aşıktır ve bu yüzden Ali'yi polise verir. Dilek de (Nurten'in kızı) Butik Ali'yi sever. Ama önlerinde Nurten gibi bir engel vardır. Butik Ali onun gözünü çıkartır ve hatta sakatlar.

Mehmet Elmas : Basri - "46'lık Basri" olarak anılır ve olacakları önceden tahmin edebilir. 92. bölümde çevirmen olduğu ortaya çıkmıştır.

Osman Büyükercan : Alper - Ülkücüdür. Darbeyle birlikte içeri girmiş ve işkence görmüştür. İlerleyen bölümlerde Çınaraltı Futbol Kulübünü kurmuştur. Seçimlerde ANAP'ı desteklemektedir.

Eray Yasin Işık : Nevzat - Komünisttir. Darbeyle birlikte içeri girmiş ve işkence görmüştür. Niyazi ile birlikte Tiyatro Grubu kurmuşlardır.

Emin Gümüşkaya : Hasan - Sıkı yönetim komutanıdır. Emekli olacağı sırada darbe olmuştur. Daha sonra emekli olup, mahalle muhtarı olmuştur.

Aydın Sarman : Susmuş (Züleyman) - Hiç Konuşmamaktadır. Hakkında Çeşitli Rivayetler Ortaya Atılmış Hatta Mahalleliler onun Ajan olduğunu Bile Düşünmektedirler. Gerçek adının Züleyman olduğu ortaya çıkmıştır. Susmuş 54. bölümde Aşık Mahzunu Şerif'in Mevlam Bana'yı söylemiştir. 87. bölümde ise kızına sarılarak bardak kelimesini söylemiştir. Ancak daha sonra bir daha konuşmamıştır. Neden konuşmadığı ise bir sır konusudur.

Onur Dilber : Başkomiser Rıza - Mahallede Bulunan Karakolun Karadenizli Amiridir. Haritadan yer beğen Selahattin ve İşiniz gücünüz riv riv riv repliği tanınır.

Haci Ali Konuk : Bekir - Mahallenin anti-anarşist ve anti-komünist Erzurumlu bekçisidir. Polis olmak istemiş ancak boyu 1 cm küçük olduğu için bekçi olarak kalmıştır. Totosunu(!) köpek ısırmıştır.

Atilla Arcan : Şinasi - Belediye başkanıdır. Mahallede eksik istemez.

Hakan Bulut : Butik Ali - Mahallenin satıcısıdır. Bana her şeyi de ama sözüyle ünlüdür. 2013 gösteriminde iş adamı olarak görülür. Dilek'le birbirlerini severler ama Nurten yüzünden bir araya gelemezler.

Özlem Balcı : Yıldız - Mesut'un karısıdır. Mesut'tan çok çekmiştir, Mesut çok kıskançtır. Sık sık karakolluk olurlar.

Sezon Bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

  • 1. Sezon (2012) TRT 1
  • 2. Sezon (2012-2013) TRT 1
  • 3. Sezon (2013-2014) TRT 1
  • 4. Sezon (2014-20??) TRT 1

Yayın takvimi[değiştir | kaynağı değiştir]

Sezon Gösterim günü ve saati Sezon başlangıcı Sezon finali Çekilen bölüm sayısı Bölüm aralığı TV sezonu TV kanalı
1. Sezon Salı 19.50 24 Ocak 2012 5 Haziran 2012 22 1-21 2012 TRT 1
2. Sezon Salı 19.50 24 Temmuz 2012 25 Haziran 2013 48 22-69 2012-2013 TRT 1
3. Sezon Salı 19.50 3 Eylül 2013 24 Haziran 2014 42 70-112 2013-2014 TRT 1

2. sezondaki değişiklikler[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Berber, manav, kahvehane, balıkçı, kasap vb. gibi yeni dekorlar gösterilmiştir. Ayrıca arka sokaklar gibi mekanlar da keşfedilmiştir.
  • Diziye Nejat Birecik, Berber Recep karakteriyle, Necmi Yapıcı, Kahveci Mesut karakteriyle ve Aşkın Şenol, Manav Mustafa karakteri ile diziye girmiştir.

3.sezonda değişiklikler[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Gülden'in evi gösterilmeye başlanmıştır. Yeniden gelecek gösterilmeye başlanmış ve 2013 yılı gösterilmeye başlanmıştır.
  • Yeni karakter olarak Gülden'in annesi ile babası gösterilmeye başlanmıştır.
  • Başbakan Turgut Özal gösterilmeye başlanmıştır. Turgut Özal, Deniz Oral tarafından canlandırılmıştır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]