Kurtlar Vadisi Pusu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Kurtlar Vadisi Pusu
Kurtlar vadisi pusu.jpg
Kurtlar Vadisi Pusu Temsili Afiş/Kapak Fotoğrafı.
Format Televizyon Dizisi
Tür Aksiyon, Dram, Macera
Senarist Selman Kayabaşı
Yönetmen Sadullah Şentürk (1-51, 71-93)
Zeynep Günay Tan (52-57)
Zübeyr Şaşmaz (58-70)
Alican Gebeş (94-99, 162-171)
Selahattin Sancaklı (100-128)
Onur Tan (129-161, 172-229)
Serdar Akar (230-)
Oyuncular Necati Şaşmaz
Çiğdem Batur
Cahit Kayaoğlu
Erhan Ufak
Ali Buhara Mete
Tema müziği bestecisi Gökhan Kırdar
Ülke  Türkiye
Dili Türkçe
Sezon sayısı 9
Bölüm sayısı 229 (Bölüm listesi)
Prodüksiyon
Yönetici yapımcı Necati Şaşmaz
Yapımcı Pana Film
Mekân İstanbul
Sinematograf Selahattin Sancaklı
Gösterim süresi 120 dakika
Yapım şirketi Pana Film
Yayın bilgileri
Kanal Show TV (2007-2009)
Star TV (2009-2010)
TNT (2011-2012)
atv (2010-2011, 2012-2014)
Kanal D (2014-2015)
Resim formatı HDTV
Ses formatı Stereophonic
Yayın tarihi 19 Nisan 2007
Durumu Sezon Tatilinde
Kronoloji
Önce gelen Kurtlar Vadisi (2003-2005)

Kurtlar Vadisi Pusu, Pana Film tarafından yapılan, daha önce 15 Ocak 2003'te yayına giren, 97 bölüm süren Kurtlar Vadisi ve 18 Şubat 2007'de yayına giren; fakat 2 bölüm yayınlandıktan sonra -televizyonda 1 bölüm- RTÜK başkanı Aykut Zahid Akman'ın başını çektiği birçok kurul üyesi tarafından oy birliği ile yasaklanan Kurtlar Vadisi Terör dizilerinin devamı niteliğindeki Türk, aksiyon, mafya ve derin devlet dizisidir.

19 Nisan 2007'de Show TV'de yeniden gösterime farklı isimle giren Türk, aksiyon, mafya ve derin devlet dizisi olan Kurtlar Vadisi Pusu ilk 3 sezon boyunca aralıksız Show TV'de gösterilmiştir.Ancak 4. sezonda Star TV'ye transfer olmuş ve bir sezon yayınlandıktan sonra anlaşmasını bozarak 5. sezonda atv'ye transfer olmuştur. 6. sezonda TNT'ye geçti.7. ve 8. sezonda atv'de yayınlandı.
9.Sezondan itibaren dizi Kanal D'de yayınlanacaktır.

Dizi, serinin ilk dizisi olan Kurtlar Vadisi 2003'te başladığından bugüne kadar her seferinde perşembe günü yayınlanmıştır. Kurtlar Vadisi Pusu'nun yayınlanacağı günden bahsedilirken "kendi gününde, kendi saatinde" (Perşembe 20:00) tabiri kullanılır.

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]

Kurtlar Vadisi Pusu'da en büyük, en karanlık hesaplar ortaya dökülecek. Efsane bu kez en acımasız, en pervasız efendisi olan para için birleşmiş küresel çeteye başkaldıracak. Düşman koltuğunda bu defa Mehmet Karahanlı ve ekibi gibi kukla mafyalar değil, bu coğrafyaya hakim olmak isteyen uluslararası güçlerin oluşturduğu küresel çetedir. Bu küresel güç aktörleri ile Polat Alemdar'ın ekibinin buluşma noktası Türkiye'dir.

Sinopsis[değiştir | kaynağı değiştir]

Polat Alemdar, kendisine verilen görevi başarıyla yerine getirip Kurtlar Konseyi'ni çökertmiştir. Bu görevi layığı ile yerine getirdikten bir süre sonra KGT'nin başına geçerek devlet adına önemli operasyonlarda bulunmuştur. Ancak yeni misyonu daha derin ve daha tehlikelidir. İhtiyarlar adı verilen gizli örgütten aldığı görevle bu coğrafyaya hakim olmak isteyen uluslararası güçlerin oluşturduğu küresel çete ajanlarının ülke üzerinde oynadığı oyunları bozmuş, İhtiyarlar ile direk temas kurarak derin devletin kilit adamı olmuştur. Polat Alemdar, Türkiye'nin gelecek stratejisini oluşturan ve bunu koruyan İhtiyarların hükümlerini yerine getirme ve bu gizli örgütü her türlü tehlikeden koruma görevini üstlenmiştir.

Bütün bunları yaparken Polat Alemdar'ın yanında Türkler tarafından yetiştirilmiş özel bir ekibi vardır. Kuruluşundan, günümüze kadar Kurtlar Vadisi'nin bugün 12.Sezonunda ekibi daha da genişleten Polat Alemdar, sağ kolu olarak Memati Baş'ı, sol kolu olarak Abdülhey Çoban'nı ve Güllü Erhan bu yolda yürümek için kemik kadrosuna almıştır. Bunun yanında Nevzat Yakışırbey, Pürmüz Hasan, Eren Eylül, Hakan Yörük, Hüseyin Coşar ve Tamer Sevilen gibi eski yüzleri de bulundururken Kazım Çarman ve Cahit Kaya gibi yeni yüzlere de ekibinde yer vermiştir. Ancak; bu ekipten bir çok kişi suikasta maruz kalmış ve bunun sonucunda hayatını kaybetmiştir.
Günümüzde ise Polat Alemdar'ın kemik kadrosu Cahit Kaya, Güllü Erhan, Akif Deveci ve Timur'dan oluşmaktadır.
Ayrıca Bölgesel KGT Üyeleride bu milli davada ilerlemek için Polat Alemdar'ın yanında yer almaktadırlar.

8.Sezonda ise Polat Alemdar ve ekibi sahadan çekilmiş, operasyon sahası komple KGT'ye bırakılmıştır. Polat Alemdar İhtiyarlar Heyeti'ne girerken Abdülhey Çoban naip olmuş, Cahit Kaya Tapınakçıların içine sızmış Güllü Erhan ise film işine girmiştir. Ekibini zor durumda gören Polat Alemdar ekibini tekrar toplamıştır. Ekip tam toplanmışken Abdülhey Çoban KGT'de patlatılan bomba sonucu hayatını kaybeder. Polat Alemdar buna bizzat şahit olur.

9.Sezonda Polat Alemdar, Aksaçlı görevini Hoca'ya devredip KGT'nin başına geçer ve Abdülhey Çoban'ın intikamını almak için yemin eder. Polat Alemdar'ın düşmanları artacaktır. Tapınakçılar dışında IŞİD, FBI gibi küresel güçlerin resmi ve gayr-ı resmi ekipleri de Polat Alemdar ve ekibini yok etmek için savaşacaklardır.

Tema[değiştir | kaynağı değiştir]

Kurtlar Vadisi Pusu, ilk üç sezon boyunca küresel güçlerin iç temsilcileri üzerinde yoğunlaşmış ve Polat Alemdar ve ekibi bu iç düşmanlar ile mücadele etmiştir. Dizi, dördüncü sezondan itibaren küresel güçlerin ana aktörlerine yoğunlaşmış, dizide yabancı istihbarat servisleri, yabancı ajanlar yer almış ve bu kişilerle mücadele verilmiştir. Suriye meselesine de yer verilmiştir. Tema değişiklikleri gereği karakterlerin büyük bir kısmı yenilenmiştir. sekizinci ve dokuzuncu sezon ise küresel güçler ile bölgesel güçler arasındaki çatışmalar konu edinilmiş, dizi daha karamsar bir havaya girmiştir. Özellikle dizinin bel kemiğini oluşturan Alemdar ve ekibi, çeşitli misyonlar için dağılmışlar ve dizinin seyri değişmiştir.

Dizi İçinde Geçen Bazı Terimler.[değiştir | kaynağı değiştir]

 • İhtiyarlar Heyeti: Türkler devlet kurduğu günden bugüne kadar varlığını sürdüren gizli bir devlet teşkilatıdır. Küresel güçlere karşı Türk devletinin bölgesel bir güç olması için çalışır.
 • Kırmızı Kitap: Türkiye'nin bütün sırlarının yer aldığı kitaptır. Gizli silahların, gizli odaların, stratejik araştırma merkezlerin yerleri, heyete bağlı olan ve ülkenin strateji geliştirmelerinde kilit rol oynayan şahıslar bu kitapta yer almaktadır. Kırmızı Kitap, İhtiyarlar Heyeti korumasındadır.
 • Soy Kitabı: Heyetin bütün üyelerinin ölmesi durumunda yeni heyeti oluşturacak özel kişilerin yer aldığı kitaptır.
 • Aksaçlı: İhtiyarlar Heyeti üyesi olup üyeler arasından seçilmiş ve ihtiyarlara başkanlık eden kişidir. Mevcut aksaçlı Hoca" dır.
 • Naib: Aksaçlı'nın bir numaralı adamı ve yardımcısıdır. Heyet üyesi değildir.
 • Kamu Güvenliği Teşkilatı (KGT): Gizli bir istihbarat kurumudur. Doğu Eşrefoğlu tarafından kurulmuştur. Gayr-ı resmi bir kurum olmakla beraber direkt olarak İhtiyarlar Heyeti'nin hükmündedir. Mevcut başkanı Polat Alemdar'dır.
 • Ulusal Güvenlik Müsteşarlığı: Bütün İstihbarat birimlerinin (KGT hariç) bağlı olduğu bir kurumdur, Devlet komutası altındadır.
 • Tapınakçılar: Küresel güçlerin en tepesinde yer alan, dünyayı şekillendirme stratejileri olan Yeni Dünya Düzeni hedefi güden gizli ve evrensel bir örgüttür.
 • Yüce Majeste: Tapınakçıların tepesinde "Yüce Majeste" adını verdikleri soylu bir liderdir.
 • Armageddon Timi: Tapınakçılar'a bağlı olan bir timdir. Bu tim girdiği her ülkeyi kaosa sürükleyecek eylemler yapar. Armageddon Timi'nin mevcut lideri Mr. Key'dir.
 • Siyah Sancak : İhtiyarlar'a bağlı olan bir timdir. Bu tim, Armagedon Timi'ne karşı mücadele verir.
 • Siber Güvenlik Teşkilatı : İhtiyar'la bağlıdır. Bu teşkilat Siber Güvenlik'ten sorumludur. Mevcut başkan Erdem'dir.
 • Finansal Güvenlik Teşkilatı: İhtiyarlar Heyeti'ne bağlıdır. Küresel sermaye savaşlarında ülkenin yararına çalışan kurumdur.
 • Irak Ve Şam İslam Devleti (IŞİD): Yeni sezonda dizi de konu alacaktır.
 • Rasadi Muhafızları: Soy Kitabının muhafızları olan ekiptir, kim oldukları ve nerede oldukları kimse tarafından bilinmemektedir, Soy Kitabı gerekli olmadıkça ortaya çıkmayacaklardır.
 • Tanrı Dağı: Türklerin en eski geleneğidir, ölenler Tanrı Dağına uğurlanır.
 • Üstad: Tapınakçıların En Üstündeki Rütbedir, 9 Üstad Bulunur, bunlar: Yüce Majeste, Büyük Üstad, Kutsal Şovalyelerin Üstadı,Sır Üstadı, Söz Üstadı, Baş Üstad, Kıdemli Üstad, Yardımcı Üstad ve Ayin Üstadıdır.
 • Yüce Seçilmişler: Tapınakçılar En Tepesindeki 9 Kişidir.
 • Kutsal Kurtarıcı: Tapınakçılar Tanrı olarak taptığı Baphomep onların kutsal kurtarıcısıdır.
 • Gladio: Soğuk Savaş döneminde kurulmuş olan büyük bir derin devlet teşkilatlanmasıdır, Türkiyede en aktif dönem 1960 ve 1980 olmuştur.

En önemli temsilcileri ise Aron Feller Shamir Hebron Güther Liphman Jozef Blie Bülent Fuat Aras İskender Büyük Beyefendi

 • Kurtlar Konseyi: Mafyanın en üstündeki Birimdir, Polat Alemdarın ilk görevi olmuştur ve 3 yıl içinde yükselerek Baron olmuş ve Konseyin çökertmiştir, Konseyin Baronu Mehmet Karahanlı Tapınakçıların gölgesidir.

Sezon Bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

 • 1. Sezon (2007) Show TV
 • 2. Sezon (2007-2008) Show TV
 • 3. Sezon (2008-2009) Show TV
 • 4. Sezon (2009-2010) Star TV
 • 5. Sezon (2010-2011) Atv
 • 6. Sezon (2011-2012) TNT
 • 7. Sezon (2012-2013) Atv
 • 8. Sezon (2013-2014) Atv
 • 9. Sezon (2014-2015) Kanal D

Karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Canlandıran Oyuncu Karakter Başladığı Bölüm - Son Bölüm Durumu
Necati Şaşmaz Polat Alemdar 1- 2005 yılında vefat eden iş adamı ve mafya babası Mehmet Karahanlı ve Nergis Karahanlı'nın müşterek öz oğlu Efe Yakup Karahanlı olarak dünyaya gelmiş ,Ali Candan kimliği ile tanınmış eski istihbaratçıdır.

Ali Candan, resmi olarak Kosova'da bürokrat olarak görünse de istihbaratçı olarak çeşitli operasyonlara katılır.Resmi kayıtlarda "Ali Candan(2003)" ve "Polat Alemdar(2012)" ölüdür.Safiye Karahanlı'nın öz abisidir. 2004 yılında vefat eden Aslan Akbey'in öğrencisidir.Ali kimliği ile istihbaratçı olarak görev yapmış, ancak bu Ali ölüp Polat olarak değişene kadar herkesten saklanmıştır. Daha sonra kimliğini değiştirerek Polat Alemdar olarak Türkiye'ye dönmüş ve derin devlet adına mafyaya sızmış ve yavaş yavaş yükselerek baron olmuştur. Sonra İhtiyarlar Heyeti ile tanışmış, KGT Başkanlığı görevi, ardından İhtiyarlar Heyeti başkanlığına kadar yükselmiştir.Can dostu Abdülhey Çoban'ın ölümünden sonra kendini deşifre eder ve sahalara tekrar döner. Akif'den boşalan KGT Başkanlığı görevini üstlenir. Bir kez daha yeni ekibiyle yeni düşmanlarıyla mücadele edecektir.

Çiğdem Batur Leyla Türkmen 101- 2005 yılında vefat eden Elif Eylül'ün arkadaşıdır.Avukatlıktan Cumhuriyet Savcılığına kadar yükselmiştir.Polat Alemdar'ın sevgilisidir.
Cahit Kayaoğlu Cahit Kaya 77- Askeri eğitim almıştır. Saha adamıdır. Polat Alemdar'ın eski ekibinde yer almıştır. Çoğu operasyona katılmıştır.Ekip dağılınca İsviçre'ye gitmiştir.Safiye Karahanlı üzerinden Tapınakçılara ulaşmış ve içeri sızarak üstadın güvenini kazanmıştır. Üstadı öldürmeyi planlarken düşündüğünden daha büyük bir yapılanmanın içinde olduğunu anlayınca Tapınakçı rolünü oynamaya devam etmiştir. Törenden sonra o artık bir Tapınakçı olmuştur. Polat Alemdar'ın Tapınakçılar içindeki adamıdır.Toplantıda patlattığı bomba ile Yüce Majeste'yi öldürdüğünü sanmaktadır ancak onu bekleyen sürprizler vardır.
Erhan Ufak Güllü Erhan 1- 2004 yılında vefat eden ünlü kabadayı Seyfullah Yördem'in' öz yeğenidir. Polat Alemdar'ın ekibinde yer alır. Ekibin motivasyonunu sağlar. Bir anlamda ekibin neşe kaynağıdır. Beklenmedik zamanda atak fikirleriyle herkesi şaşırtabilmektedir. Çok iyi bir çapkındır.Ekip dağılınca sakin bir hayata başlamıştır. Amacı Polat Alemdar'ın hayatını film yapmaktır. Polat Alemdar'ın yaşadığını öğrenmiştir.İskender Büyük'ün kolunu ezmesi sonucu kaybettiği kolu için kol nakli yapılmıştır.

Yeni sezondan tekrar Polat Alemdar'ın ekibinde yer alacaktır.

Ali Buhara Mete Akif Deveci 163- Arnavut asıllıdır. Soğukkanlılığı, sırdaşlığı, inadı ve çözüme yatkın fikir, hal ve tavırları ile dikkat çeker. Makedonya ve Kosova başta olmak üzere çeşitli Balkan ülkelerinde KGT adına operasyonlarda bulunmuş ve Polat Alemdar tarafından yurda çağrılmıştır. 11 arkadaşıyla birlikte geldiği İstanbul'da KGT adına çeşitli operasyonlara katılmış ve bunları yönetmiştir. KGT Bölgesel Tim liderliği ve en son KGT başkanlığı'na kadar yükselmiştir. KGT başkanlığı görevinden istifa etmiştir. Yeni sezonda rolü aksaçlının yakın adamıdır.
Görkem Sevindik Pusat Çakır 108- Laz kökenlidir. 2004'te vefat eden mafya babası Süleyman Çakır ve 2012 yılında vefat eden Nesrin Çakır'ın müşterek oğlu, 2005 yılında vefat eden ünlü armatör Ziya Yılmaz'ın torunudur. Babası ve dedesi sayesinde alemde saygı görmektedir. Bir ara Polat Alemdar ve 2012 yılında vefat eden sağ kolu Memati Baş ile ters düşse de daha sonra toparlamıştır.Devlet adına çoğu operasyona katılır. Polat Alemdar'ın onu yer altı dünyasına göndermesiyle Baltazar ile İstanbul'u ele geçirme mücadelesinde bulunacaktır.Baltazar ile kurduğu ortaklık sonucu Baltazar'ın ihanetine uğrar.

Yeni Sezonda Polat Alemdar'in ekibine yer alacaktır.

Burak Sevinç Timur 203- Polat Alemdar ile Kosova'daki timde beraber operasyonlarda bulunmuştur. Polat Alemdar tarafından yurda çağrılmıştır. Aksaçlı'nın özel ekibindendir. Afganistan'da Armageddon Timi ile savaşmıştır. Doğu Türkistan'da Çinliler tarafından rehin alınmış ve bu sürede ağır işkence görmüştür. Görevi Aksaçlı'yı korumaktır.

Yeni sezonda Polat Alemdar'ın ekibinde yer alacaktır.

Gaye Gürsel Safiye Karahanlı 196- 2005 yılında vefat eden iş adamı ve Türkiye'nin eski baronu Mehmet Karahanlı ile Nergis Karahanlı'nın müşterek öz kızı, Polat Alemdar'ın öz kardeşidir.Kurtlar Vadisi Operasyonu bittikten sonra Polat Alemdar tarafından Kanada'ya yollanmıştır.Safiye daha sonra İsviçre'ye gitmiştir. Yetim çocuklar anısına İsviçre'de bir vakıfta çalışmıştır. Daha sonra İstanbul'a yerleşmiştir. Tapınakçılara ulaşmakta olan Cahit'e yardım etmektedir. Tapınakçılarla vakıf kurmak için ve Elif'e daha yakın olmak için İstanbul'da Polat Alemdar'ın üvey annesi ve üvey babasının yanında kalmaktadır.
Emin Olcay Ömer Candan 1- Polat Alemdar'ın üvey babasıdır. Dinine bağlıdır. Tasavvufi bir kişiliği vardır. Nazife Hanım'la beraber hacca gitmiştir.
Serpil Tamur Nazife Candan 1- Polat Alemdar'ın üvey annesidir. Ömer Baba'yla hacca gitmiştir.
İbrahim Gündoğan Mete Aymar 162- Eski istihbaratçıdır.2013 yılında vefat eden Mete Ağır ile birlikte KGT Başkanlığı görevini yürütürken Ağır ile araları açılır. Eski ve hükümsüz aksaçlı Sencer'in naibi olur.Sencer'in düşürülmesi sebebiyle azledilince devlet ile arasındaki ipler kopmuştur. Bir ara Poyraz Kaleli ile ortak hareket etmiştir. Güce ve paraya zaafı vardır.

Annesinin baskıları ve Beyefendi'nin öğütleriyle KGT'ye geri dönecektir ve Polat Alemdar'ın ekibinde yer alacaktır.

Ümit Belen Mr Key 225- Armegeddon Timi'nin yeni lideridir.İngiliz kökenlidir.Kendi yöntemleriyle çatışır ve başına aşırı buyruktur.Bir dönem Doğu Türkistan'da Çinliler'in eline düşmüştür.Aynı zamanda Abdülhey Çoban'ın ölümünün sorumlusudur.
Yılmaz Meydaneri Hakkı Bafralı 1- Turan Kaçgar'ın adamıdır.89. Bölümde Turan Kaçgar Polat Alemdar tarafından öldürülmüştür. Daha sonra Aron Feller'in yanında görüldü ancak önceki bölümlerde Türkiye'nin yeni baronu Vahap Kuzuzade'nin emrinde.

Yeni sezonda Fehmi Kuzuzade'nin emrinde olacaktır.

Halil İbrahim Kalaycıoğlu Zülfikar Ağa 94- Alevi kökenlidir. Polat Alemdar'ın büyük dostları arasındadır. Alemin en tanınan ağalarından, kabadayılarındandır. Büyük itibar görmektedir.
Vural Yayan Hoca 180- İhtiyarlar Heyeti üyesidir. Aynı zamanda dışişleri bakanıdır. Aksaçlı'nın vekilidir.

Yeni Sezon'da Polat Alemdar'ın Yerine Geçer ve Aksaçlı olur.

Ali Güzelarslan Ali 114- 2011 yılında vefat eden Hamit'in adamıdır.Hamit'in ölümünden sonra Abdülhey Çoban'nın sağ kolu olmuştur.

Yeni sezonda Polat Alemdar'ın ekibinde yer alacaktır.

Murat Aydın Baltazar 213- İstanbul sokaklarında tanınmış mafya babasıdır. Pusat Çakır ile ortaklık

yürütmektedir.Raskoln ile uyuşturucu "bonanza" ticareti yapmaktadır.

Selahattin Bel Raskoln 213- Aslında kendi kafasına göre takılan fakat Siyah Sancak kurulunca Tapınakçılar tarafından görevlendirilen bir eski askerdir. Amacı Siyah Sancağı yıkmak ve Ortadoğu'yu ele geçirmektir. Onun için son istekler çok önemlidir.
Doğa Sakarya Elif Alemdar 129- Polat Alemdar'ın 2010'da vefat eden eşi Ebru Duru'dan doğma kızıdır.İskender Büyük tarafından kaçırılmış ve annesi Ebru Duru öldürülmüştür.İskender Büyük ,Elif'i Aron Feller'e vermiş ve Feller'de ,onu Margaret Teodora'ya vermiştir.Margaret tarafından büyütülmüş ve annesini Margaret sanmaktadır.Ancak daha sonra asıl annesinin Ebru Duru olduğunu öğrenmiştir.Ömer Candan ve Nazife Candan tarafından bakılmaktadır.
Adnan Erdoğan Hüsnü Yalınkılıç 1- Tuncay Kantarcı'nın sağ koludur.Tuncay ile akıl hastanesinde tanışıp dost olmuşlardır.Tuncay hastaneden çıkınca Hüsnü'yü de yanına almıştır.Etrafındakiler tarafından Deli Hüsnü olarak bilinen Hüsnü normal biri gibi düşünmez.Hüsnü hiç kimsenin beklemediği anda yaptıklarıyla herkesi şaşırtmaktadır.
Bilgehan Birincioğlu Talha 164- Arap asıllıdır. KGT başkanlığı adayıyken Akif ile aralarında bölünme olmuş, eski aksaçlı Sencer'e bağlı olmaması yüzünden hain ilan edilmiş, ancak bir süre sonra Sencer'in devrilmesiyle aradaki buzlar erimiştir. KGT başkanının vekilidir.Akif, stratejik fikirlerinin çoğunu Talha ile paylaşır.
Esra Şengünalp Aynura 164- Akif'e ilgi duymaktadır. Tatar asıllıdır. Tataristan'da Ruslara karşı çeşitli operasyonlarda bulunduktan sonra Polat Alemdar onu yurda çağırmıştır. KGT adına çeşitli operasyonlarda bulunmuştur.
Alim Muzaffer Alptekin 164- Uygur asıllıdır. Polat Alemdar tarafından yurda çağrılmıştır. KGT adına çeşitli operasyonlarda bulunmuştur.
Selahattin Toz FBİ Başkanı 230-
Tuncer Salman IŞİD Örgütü Lideri 230-
Ertuğrul Şakar Fehmi Kuzuzade 230-
Levent Can 230-
Andy Garcia Amon 230-234 Dünya baronudur.İlk defa Kurtlar Vadisi 97.Bölümde ortaya çıkmış ve Polat ile Amerikada görüşmüştür.8 sene sonra Amon Türkiye'ye gelir ve Kurtlar Vadisi Pusu 230. bölümde Polat Alemdar ile Ayasofya'da görüşür.

Diğer Karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Canlandıran Oyuncu Karakter Başladığı Bölüm - Son Bölüm Durumu
Ferdi Merter Beyefendi 134- Türkiye'nin eski cumhurbaşkanıdır.
Nevin Efe Semra Aymar 164- Mete Aymar'ın annesidir.
Mauro Martino Profesör Martin 202- Safiye Karahanlı'nın yakın dostudur Tapınakçılar'ın Sır Üstadı'dır.

Bitirilen Karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Canlandıran Oyuncu Karakter Başladığı Bölüm - Son Bölüm Durumu
Hakan Boyav Kara 129-234 Armegeddon Timi tarafından tüm Siyah Sancak Timi'yle beraber öldürülür.
Suat Ergin Ayvaz 213-234 Armegeddon Timi tarafından tüm Siyah Sancak Timi'yle beraber öldürülür.
Kenan Çoban Abdülhey Çoban 1-229 Mr.Key'in KGT Ofisi'ne koyduğu bombayı görünce bombayı eline alır ve bombayı uzaklaştırmaya çalışır.Ancak tam o sırada Mr.Key bombayı patlattı.
Umut Demirdelen Üstad Ronald 192-229 Cahit'in tapınağa koyduğu bombayı patlatması sonucu ölür.
Şemsi İnkaya Vahap Kuzuzade 217-229 Cahit'in tapınağa koyduğu bombayı patlatması sonucu ölür.
Arif Selçuk Baytar 227-229 Pusat kafasına sıkar.
Erhan Alpay İvan 175-229 Pusat kafasına sıkar.
Atilla Alpar KGT Tim Eski Üyesi - Şamil 163-229 Kardeşi İvan kafasına sıkar.
Murat Parasayar Sarp Günsel 196-228 Mr. Key öldürür.
Birol Denizci Tamer 213-228 Baltazar öldürür.
İhsan Karademir İhsan 189-228 Tamer'in adamları tarafından öldürülür.
Mehmet Refik Aytar Bektaş 157-228 Mr. Key'in ihale salonuna bıraktığı bombayı patlatması sonucu ölür.
Kemal Topal Dişçi 216-227 Baytar öldürür.
Levent Çiçek İmdat Zazaoğlu 89-227 Ziyaeddin Aslan'ın cenaze töreni sırasında Armegeddon Timi tarafından alnından vurularak öldürülür.
Murat Çobangil Maximo Polpo 223-226 Raskoln tarafından yaralandıktan sonra Baltazar öldürür.
Funda İlhan Margaret Teodora 190-225 Mr. Key hapishaneden kaçırıp kafasına sıkar.
Erdinç Gülener Müfettiş Richard Kâne 204-220 Abdülhey kafasına sıkar.
Emin Ersin Sevindik Orhan 149-219 Kafasına sıkarak intihar eder.
Barbaros Binicioğlu İhtiyarlar Heyeti Eski Üyesi - Sami Bey 197-219 Hapishanede intihar eder.
Beyti Engin Atsız 213-218 Arabasını suya sürer ve Abdülhey tarafından taranarak öldü.
İrem Helvacıoğlu Esra Türkmen 196-217 Margaret zehirli iğne ile öldürür.
Alper Kut Murat Argın 196-215 Raskoln tarafından yakalandıktan sonra Sarp kafasına sıkar.
Yıldırım Memişoğlu Poyraz Kaleli 185-209 Kara ve Timur tarafından diri diri toprağa gömülerek öldürülmüşdür.
İsmail Demirci Erkan Öztürk 162-203 Poyraz arabadaki bombayı patlatınca arabadaki Kara'nın torunu ve Erkan ölür.
Ali Nazari KGT Tim Eski Üyesi - Haydar 164-201 Poyraz helikopterden tarayarak öldürür.
Nermin Kurtuluş KGT Tim Eski Üyesi - Fatma 163-201 Poyraz helikopterden tarayarak öldürür.
Ergün Kuyucu Nafiz 162-197 Pusat öldürür.
Oktay Yavuzarslan Jack 190-199 Leyla tarafından göğüsüne bir el ateş edilerek ölür.
Barbaros Binicioğlu İhtiyarlar Heyeti Eski Üyesi - Eşref Bey 127-195 İhtiyarlar Heyeti'nin deşifre olmasıyla Polat Alemdar tarafından infaz olunur.
Oktay Gülbay İhtiyarlar Heyeti Eski Üyesi - Babür Bey 179-195 İhtiyarlar Heyeti'nin deşifre olmasıyla Alptekin tarafından infaz olunur.
Çetin Akcan İhtiyarlar Heyeti Eski Üyesi - Zakir Bey 183-195 İhtiyarlar Heyeti'nin deşifre olmasıyla Fatma tarafından infaz olunur.
Toygun Ateş İhtiyarlar Heyeti Eski Üyesi - Ethem Bey 183-195 İhtiyarlar Heyeti'nin deşifre olmasıyla Haydar tarafından infaz olunur.
Ünsal Kızılkaya İhtiyarlar Heyeti Eski Üyesi - Bahadır Bey 183-195 İhtiyarlar Heyeti'nin deşifre olmasıyla Şamil tarafından infaz olunur.
İzzet Çivril İhtiyarlar Heyeti Eski Üyesi - Faruk Bey 172-195 Poyraz kafasına sıkar.
Pınar Tuncegil Selvi Çakır 108-195 Ortadan kaybolur.
Bülent Babayiğit Araz 185-194 Polat kafasına sıkar.
Mahmut Gökgöz İhtiyarlar Heyeti Eski Üyesi - Remzi Bey 180-194 Mete Aymar öldürür.
Nezahat Oynar Leyla Türkmen'in Annesi 176-194 Yakalandığı hastalıktan vefat eder.
Emre Ayan Vahap 139-192 Poyraz gözünü çıkardıktan sonra kafasına sıkar.
Kuzey Vargın İhtiyarlar Heyeti Eski Başkanı - Adil Eşrefoğlu 162-191 Heyetin emriyle,Adil Bey'i uğurlama görevi Polat'a verilir. Polat,bu görevi icra etmesi için KGT'ye teklif sunar.Akif gönüllü olur ve Adil Bey'i Akif öldürür.
Erdoğan Aydemir İhtiyarlar Heyeti Eski Üyesi - Sencer Bey 162-190 Erkan yastıkla boğarak öldürür.
Recep Cinisli Mete Ağır 147-186 Poyraz kafasına sıkarak öldürür.
Veysel Aydın Reis 146-186 Poyraz öldürür.
Umur Çetiner Aziz 147-185 Mete Aymar'ın adamları öldürür.
Buminhan Dedecan Baki 142-185 Mete Aymar'ın adamları ile birlikte odada bomba patlatarak intihar eder.
Sami Kaya Handa Levi 133-184 Ortadan kaybolur
Saim Kaya Golan Levi 133-184 Cahit öldürür.
İlhami Adsal Jacob Hebron 182-183 Mete Aymar'ın adamları öldürür.
Eren Aksoy KGT Tim Eski Üyesi - Temirhan 164-182 Akif öldürür.
Gülçin Çakır Lale Zara Aynacı 87-180 Fatma kafasına sıkar.
Umut Özkan KGT Tim Eski Üyesi - Mirsad 164-179 Sencer Bey kafasına sıkar.
Ayhan Işık General Vladimir 172-178 Şamil Suriye'de yakarak öldürür.
Tamer Tali Rauf 162-177 Eski Aksaçlı'nın naibidir.Talha öldürür.
Hamit İşitmen Semih 163-177 Sencer Bey tarafından çayına zehir katılarak öldürülmüştür.
Rahman Görede KGT Tim Eski Üyesi - Selahattin 164-175 Semih'in adamları öldürür.
Sema Şimşek İnci Tataroğlu 1-165
İpek Tenolcay Nesrin Çakır 108-173 Kötü bir dönemde geçirdiği trafik kazasında hayatını kaybeder.
Ali Sürmeli Şeref Zazaoğlu 69-170 Örgüt tarafından vurularak öldürülmüştür.
Celal Al Saffet 149-170 Örgüt tarafından vurularak öldürülmüştür.
Nazmi Göçmen Zeynel 94-167 Örgüt tarafından vurularak öldürülmüştür.
Erdem Ergüney Deli Hikmet 1-166 Örgüt tarafından vurularak öldürülmüştür.
Nehir Büyükakçay Kara'nın Gelini 155-165 Sencer'in adamı tarafından öldürülür.
Süleyman Karadağ Cemal 144-163 Sencer'in adamı tarafından öldürülür.
Cahit Şaher İhtiyarlar Heyeti Eski Başkanı 30-162 Parkta sırtına ok atılarak öldürülmüştür.
Gürkan Uygun Memati Baş 1-161 Sencerin emriyle Erkanın arkadaşı Terörist Rıza tarafından öldürülür.
Bahadır Tok İlhan 101-162 Polat Yaşar'ın kayığını basarken öldürür.
Seda Yıldız Yaşar Katırcı 101-162 Polat Alemdar kafasını kayığın motoru ile parçalayarak öldürür.
Ceren Olcayto Peri Velid 95-161 161.Bölümden sonra Ortadan Kaybolur
Gökhan Azlağ Ferman 129-156 Mete Ağır'ın adamları öldürür.
Erdal Küçükkömürcü Shamir Hebron 94-155 Polat Alemdar Kuzey Irak'ta öldürür.
Oktay Dal Şahmaran 94-155 Polat Alemdar tarafından Kuzey Irak'ta asılarak öldürülmüştür.
Can Gürzap Davut Tataroğlu 1-153 Kara tarafından otel odasında sevgilisiyle birlikte infaz edilir.
Şahin Çelik Haşim Ağa 116-151 Mete Ağır tarafından helikopterden atılarak öldürülmüştür.
Erol Tezeren İzzet 101-150 Polat Alemdar ve adamları tarafından tabut içinde diri diri toprağa gömülerek öldürülmüştür.
Ebru Kocaağa Dicle 116-150 İzzet boğarak öldürür.
Kürşat Şahin Kürşat 104-149 Polat Alemdar öldürür.
Şafak Başkaya Kenan Katırcı 108-143 Selvi Çakır kendisine tecavüz ettiği için öldürür.
Reha Özcan Jozef Beile 129-143 Shamir Hebron'un adamı Handa Levi gemide öldürür.
Mehmet Aras Suriyeli 131-143 Kara'nın adamı Baki öldürür.
Osman Wöber Tuncay Kantarcı 1-139 139.Bölümden sonra ortadan Kaybolur
Sedat Savtak Kazım Kaşifoğlu 123-139 Kara Emniyet Müdürlüğü'nde zehirli iğne yaparak öldürür.
Erdoğan Cengiz Fırat Aynacı 98-139 Zaza kafasını demire vura vura öldürür.
Bora Sivri Cevher Zazaoğlu 69-138 Suriyeli tarafından öldürür.
Yener Sezgin Hamit 111-132 Kara tarafından yanında öldürülür.
Osman Soykut Aron Feller 64-131 Polat Alemdar tarafından başına vurulan çekiç ile öldürülmüştür.
Tarkan Tüzmen Alper Özgenç 7-131 Kara tarafından Başbakanlık'tan kaçırılıp başına tek el ateş edilerek öldürülmüştür.
Ümit Acar Ersoy Ulubey 104-128 Polat ve Memati tarafından balta ile dövülerek,Emniyet Müdürlüğü binasından aşağıya atıldı.
Mesut Akusta Ünsal Kemal Alnıaçık 68-128 Polat Alemdar boynunu kırar.
Ercan Eker Borsacı Barış 104-128 Kazım Kaşifoğlu öldürür.
Aysun Güllük Evren Katırcı 108-128 Kazım Kaşifoğlu öldürür.
Ekrem İspir Oğuz 108-128 Hapistedir
Namık Kemal Yiğittürk Baba Memduh 88-123 Gelini yanlışlıkla öldürür.
Aytar Kakınç Baran 96-120 Haşim'in adamları öldürür.
Yıldırım Gücük Özcan Şenol 95-114 Hamit tarafından eli kesildikten sonra, bunalıma girer ve hastanede kafasına sıkarak intihar eder.
Birsen Dürülü Gülendam Yalınkılıç 69-105 Ersoy Ulubey öldürür.
Hüseyin Avni Danyal Yalçın Bulut 1-100 Özcan'ın adamı Memati'yi öldürmek isterken yanlışlıkla Bulut'u öldürür.
Musa Uzunlar İskender Büyük 25-93 Polat Alemdar tarafından asılarak öldürülmüştür.
Hatice Şendil Ebru Alemdar 48-93 İskender Büyük'ün adamı tarafından arabada patlatılarak öldürülmüştür.
Mine Tüfekçioğlu Ebru'nun Annesi 52-93 İskender Büyükün adamı öldürür.
Serdar Deniz Levent Bozoklar 64-92 Aron Feller'in adamları tarafından öldürülür.
Selçuk Özer Turan Kaçgar 1-89 Polat boynunu kırar.
Kazım Çarman Kazım 20-88 İskender Büyük kafasına sıkar.
İpek Karapınar Funda İlmen 56-87 Kazım yanlışlıkla öldürür.
Zeliha Çal Asu Miray Sonkan 1-76 Siyanür hapı ile intihar eder.
Şekip Taşpınar Cevat Akarsu 59-75 Memati öldürür.
Tuncay Gençkalan Abbas 68-75 Polat Alemdar öldürür.
Zafer Algöz Yalçın Yıldız 1-73 Yalçın Bulut kafasına sıkarak öldürür.
Ercan Demirel Ercüment Duru 52-69 Abdülhey yanlışlıkla öldürür.
Bekir Aslantaş Yılmaz 59-67 İskender Büyük öldürür.
Mustafa Üstündağ Muro 13-65 Aron Feller tarafından üstündeki bomba uzaktan kumanda ile patlatılarak kahvedeki askerlerle beraber hayatını kaybetmiştir.
Şefik Onatoğlu Çeto 20-65 Cevat'ın arabayı yakıp, aracın denize düşmesiyle, boğularak ölür.
Kaya Akarsu Hoca 42-61 Cevat'ın adamları öldürür.
Kutay Köktürk Kumandan 42-61 Cevat yakarak öldürür.
Bozkurt Kuruç Ahmet Kudret Hazarbeyoğlu 1-60 Kardeşi Mehmet Fikret Hazarbeyoğlu tarafından öldürülür.
Sönmez Atasoy Halil İbrahim Kapar 1-59 Cevat balta ile kafasını keser.
Eray Türk Yıldırım 22-59 Cevat yakarak öldürür.
Didem Taslan Gamze 21-59 Fuat öldürür.
Kemal Başar Cavit Akarsu 52-58 Halo Dayı baltayla kafasını keser.
Ragıp Savaş Fuat Tamer Tataroğlu 1-58 Memati bileklerini keserek öldürür.
Atsız Karaduman Cemal Karacadağ 1-53 Bedri Fincancı tarafından yastıkla boğularak öldürülmüştür.
Levent Ceyhan Nazım 25-42 İskender Büyük'ün emri ile kendini asar.
Kerem Fırtına Eren Eylül 1-42 İskender Büyük'ün Hikmet'in evine düzenlediği saldırıda öldürülür.
Nevzat Yakışırboy Nevzat 1-42 İskender Büyük'ün Hikmet'in evine düzenlediği saldırıda öldürülür.
Fatih Kaçan Pürmüz Hasan 1-42 İskender Büyük'ün Hikmet'in evine düzenlediği saldırıda öldürülür.
Özgür Yüksel Kemal Yıldız 1-39 Nazım boğarak öldürür.
Osman Albayrak Hakan Yörük 1-37 İskender'in adamları İstihbarat Binasına RPG ile ateş etmesiyle, odanın içinde yanarak ölür.
Ecder Akışık Celal Karacadağ 1-34 Polat Alemdar kılıç ile kafasını keser.
Nefise Karatay Ahu Toros 1-27 Muro tarafından üzerine bağlanmış bombayla intihar eder
Tamer Yiğit Ali Selçuk Toros 1-26 İntihar eder.
Faruk Günuğur İstihbarat Başkanı 1-25 İskender Büyük öldürür.
Atilla Engin Vural Seçkin 10-25 Abdülhey infaz eder.
Sarp Akkaya Servet 17-22 Polat Alemdar öldürür.
Volkan Ünal Hüseyin Coşar 1-20 Hakan öldürür.
Mehmet Ali Kaptanlar Palaska Zafer 11-17 Hakan'ın adamı öldürür.
Mustafa Dinç Tamer Sevilen 1-13 Abdülhey öldürür.

Yayın takvimi[değiştir | kaynağı değiştir]

Sezon Gün/Saat Sezon Başı Sezon Sonu Bölüm Aralığı Çekilen Bölüm Sayısı Yıl Kanal
1. Sezon Perşembe 20:00 19 Nisan 2007 14 Haziran 2007 1-9 9 2007 Show TV
2. Sezon Perşembe 20:00 20 Eylül 2007 5 Haziran 2008 10-41 32 2007-2008 Show TV
3. Sezon Perşembe 20:00 9 Ekim 2008 11 Haziran 2009 42-63 22 2008-2009 Show TV
4. Sezon Perşembe 20:00 24 Eylül 2009 3 Haziran 2010 64-93 30 2009-2010 Star TV
5. Sezon Perşembe 20:00 23 Eylül 2010 9 Haziran 2011 94-128 35 2010-2011 atv
6. Sezon Perşembe 20:00 22 Eylül 2011 7 Haziran 2012 129-161 33 2011-2012 TNT
7. Sezon Perşembe 20:00 13 Eylül 2012 6 Haziran 2013 162-195 34 2012-2013 atv
8. Sezon Perşembe 20:00 12 Eylül 2013 12 Haziran 2014 196-229 34 2013-2014 atv
9. Sezon Perşembe 20:00 18 Eylül 2014 11 Haziran 2015 230-264 34 2014-2015 Kanal D

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]